Som rád, že máme živočíšnu výrobu! Najmä v časoch, keď je problém predať rastlinné komodity za slušné peniaze. Vďaka nej si udržujeme rovnováhu. Prekladáme síce peniaze z jedného vrecka do druhého, ale stále tie peniaze vo vrecku máme. Hovorí študentom – budúcim zootechnikom, Rudolf Nádaský, predseda Poľnohospodárskeho družstva Špačince z okresu Trnava.
Slovensko má dobré podmienky na chov a výkrm mäsového dobytka. Práve tento segment je z pohľadu samotných chovateľov často na okraji záujmu štátu. Viacerých podpôr, ktoré by mäsové kravy potrebovali, sa chovatelia v uplynulom období nedočkali. Popri nepodpore neustále čelia aj kritike za to, že svoju produkciu vyvážajú do zahraničia. Situáciu v sektore priblížil v rozhovore riaditeľ Zväzu chovateľov mäsového dobytka Ivan Nemčovský.
Agroosivo - Úsvit pri Poprade, začalo medzi prvými na Slovensku chovať dobytok plemena Blonde d ‘ Aquitaine. Dnes majú vlastný šľachtiteľský chov. Teľatá odchované na mledzive a materinskom mlieku majú kvalitné mäso s vysokou výťažnosťou. Je to ekonomicky zaujímavé a vzácne plemeno, odolné voči nepriaznivým klimatickým podmienkam. Hravo zvládnu aj podhorské mrazy.
Hoci poľnohospodári dotácie vo forme zelenej nafty vítajú, niektorí sa nedočkajú takých podpôr, aké pôvodne očakávali. Ide najmä o chovateľov mäsového dobytka, ktorí na teľatá podporu viac-menej nedostanú. Problém spočíva v termíne, ku ktorému majú stavy zvierat nahlasovať. Ten agrorezort stanovil na 30. november. V tom čase však už majú chovatelia spravidla všetky teľatá narodené v danom roku rozpredané.
Najkomentovanejšie za 7 dní