Osiate plochy kukurice za pár rokov klesli o tretinu a úrody sú ako na hojdačke. Jej pestovanie čelí veľkým výzvam – od vývoja cien na svetových trhoch, cez problémy našich poľnohospodárov so stabilitou a rentabilitou vlastného podnikania, po vplyvy klimatickej krízy, ktorá aj tento rok priniesla viacero prekvapení. Perspektíva jej pestovania bola aj témou diskusie na Dni poľa kukurice v Seliciach (okres Šaľa), ktorý organizovalo združenie predajcov poľnotechniky AGRION v štvrtok (26.9.2024).
Priemerné úrody zrnovej kukurice na Slovensku v ostatných rokoch postupne rastú. Napriek tomu je jej úrodový potenciál výrazne vyšší, ako naše aktuálne výnosy. Do akej miery sa podarí zvyšovať úrody kukurice v období neustáleho rastu výrobných nákladov diskutovali v minulom týždni zástupcovia Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice v Nitre.
Keď sme prichádzali na hospodársky dvor Lažňany v okrese Michalovce, do nákladného auta práve nakladali kukuricu. Na dvore zaliatom slnkom vládol pokoj a Juraj Hospodár nás privítal slovami: „Máme už hotovo. Žatvu sme skončili v sobotu. Mali sme šťastie, že sme skončili tesne predtým, ako začalo pršať.“
Zber kukurice sa postupne rozbieha. Štatistický úrad uvádza, že priemerná úroda dosiahne len 7,5 tony z hektára, čím o viac ako tonu zaostáva za rokom 2020. Nižšia je aj oproti päťročnému priemeru. Výpadok v produkcii v tomto roku vykryjú nákupné ceny, ktoré prekonávajú rekordy. Tie však lámu aj ceny energií a práve kukurica je najnáročnejšou plodinou z hľadiska dosúšania na požadovanú vlhkosť.
Najkomentovanejšie za 7 dní