Kukurica 2024: Priemerné úrody a bez potreby sušenia
Tak ako aj ostatné plodiny, aj kukurica sa tento rok s dozrievaním poponáhľala. Už niekoľko týždňov pohľad na ňu pripomína prelom septembra a októbra. Aj preto sa už v týchto dňoch na viacerých miestach začína s kosením.
„Bežne sa naplno začína kosiť začiatkom októbra, ale už teraz sú kukurice v takom stave, ako by mali byť o mesiac. Druhý výhľad úrody kukurice na tento rok predpokladal 6,9 tony z hektára, čo by sme mohli dosiahnuť aj v praxi. Vzhľadom na počasie, ktoré na Slovensku bolo, by sa takéto úrody dali označiť za veľmi dobré,“ skonštatoval Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice.
Pod spomínané čísla sa podľa neho môžu podpísať najmä zrážky z júna.
„Napršalo od 100 do 200 mm, čo na konci júna fantasticky ovplyvnilo vývoj kukurice. A to aj napriek teplotám, ktoré potom prišli. Veľká časť porastov sa aj dobre opelila, a preto 6,9 tony z hektára sa očakávať dá,“ dodal Moravčík
Nie všetci sú optimisti
Úrody kukuríc však budú individuálne. Mnoho závisí do toho, koľko zrážok počas leta v jednotlivých lokalitách spadlo a ako sa kukurica vyrovnala s tým, že celé týždne nepršalo a pražilo na ňu horúce slnko.
„U nás sme kukuricu ešte nezačali kosiť. Uprednostnili sme slnečnicu, keďže má v najbližších dňoch pršať a slnečnica by mohla byť výdatnými zrážkami viac poškodená. V našom okolí sa však už kosia aj kukurice a treba povedať, že úroda vyzerá byť nižšia oproti očakávaniam. Na začiatku sezóny to vyzeralo oveľa lepšie. Úrody sa v závislosti od lokality pohybujú od 5 do 8 ton z hektára,“ uviedol Oliver Šiatkovský, predseda PVOD Madunice a šéf regionálnej poľnohospodárskej komory v Trnave.
Vzhľadom na výsledky, ktoré podnik dosiahol v slnečnici, optimistické očakávania pri kukurici nemajú.
„Aj pri slnečnici sme očakávali väčšiu úrodu, ako máme. Dosiahli sme len 1,5 tony z hektára, očakávali sme aspoň 3 tony. Predpokladám, že pri kukurici to nebude iné. Chýbali letné zrážky. Keby boli padli, číslami sme niekde inde,“ dodal Šiatkovský.
Nebude to rekord, ani pohroma
Vyššie očakávania má samostatne hospodáriaci roľník Juraj Hospodár z východného Slovenska. Kukuricu tento rok pestuje na ploche 75 hektárov. Pred dvomi rokmi sa mu podarilo dosiahnuť priam excelentnú úrodu – na niektorých parcelách skosil 14 ton z hektára, miestami to bolo dokonca o 4 tony na hektár viac. Hoci rekordy tento rok prepisovať nebude, čísla budú zrejme vyššie, ako predpovedajú štatistické výhľady.
„Suché leto spravilo svoje. V druhej polovici vegetácie bolo málo vody. Takže očakávame priemernú úrodu, čo by u nás znamenalo desať ton z hektára. Na druhej strane treba priznať, že na parcele v Zalužiciach sme mali krupobitie, ktoré porasty poškodilo asi v 20 až 30 percentách. Takže tam budú straty, ale na ostatných parcelách neočakávame výrazný prepad,“ vysvetlil Juraj Hospodár.
S kosením začnú v najbližších dňoch.
„Dažde, ktoré teraz meteorológovia hlásia, už do stavu kukurice nezasiahnu. Môžu zhoršiť len zber, keďže bude rozmočený terén,“ dodal Hospodár.
Ušetria na sušení
Z viacerých regiónov zaznieva informácia o tom, že vlhkosť, ktorú kukurica v týchto dňoch dosahuje, je na hodnotách, ktoré nebudú vyžadovať ďalšie dosúšanie.
„U nás je vlhkosť okolo 14 až 15 percent. To by znamenalo, že kukuricu nebudeme musieť dosúšať vôbec, alebo len minimálne. Takže je to výhoda. Samozrejme, stále zostáva nevýhoda v podobe menšej úrody, ktorú na druhej strane sucho spôsobilo,“ uviedol Oliver Šiatkovský.
Extrémne počasie ušetrilo robotu v podobe dosúšania poľnohospodárom naprieč Slovenskom.
„Najmä u skorých hybridov sa hovorí o vlhkosti okolo 13 percent, takže sa skutočne nemusia sušiť,“ skonštatoval Ladislav Moravčík.
Pestovatelia by tak mohli ušetriť na plyne, ktorý v sušiarňach využívajú. Na druhej strane z niektorých lokalít zaznievajú informácie o novom probléme – keďže odber plynu majú najmä veľkopestovatelia zazmluvnený vopred, dohodnutý odber bez sušenia nenaplnia – a hrozí im tak zmluvná pokuta od dodávateľa.
„Bohužiaľ, je to pravda,“ uviedol Moravčík.
A čo ceny?
Nielen v prípade úrod, ale aj v prípade cien si pestovatelia pamätajú lepšie časy.
„Momentálne sa to pohybuje okolo 185 – 190 eur za tonu. Síce cena trochu stúpla oproti tomu, čo bolo pred dvomi mesiacmi, takže je to o niečo lepšie, ale stále je to pomerne málo,“ uviedol Šiatkovský.
Výhodou na druhej strane môže byť to, že ju netreba sušiť, čo stojí prostriedky – aspoň u tých, ktorým nehrozia spomínané zmluvné pokuty.
„Ak nemusíme sušiť, a úroda dosiahne zhruba 7 ton na hektár, budeme vo výsledku pri aktuálnych cenách na nule – bez straty aj bez zisku. Potrebovali by sme situáciu, v ktorej nemusíme sušiť a dosiahneme úrodu 9 ton z hektára, tam by sme už mohli pri aktuálnych cenách hovoriť o ziskoch,“ dodal Moravčík.
V aktuálnom roku bolo na Slovensku osiatych celkovo 147 tisíc hektárov kukurice. Je to síce o 7 tisíc hektárov viac, ako vlani, avšak vlaňajšie čísla sú zároveň asi 60 tisíc pod päťročným priemerom. Od pestovania kukurice sa tak rozhodli niektorí poľnohospodári ustúpiť. Zrejme sa na tom podpisuje počasie, nedávna cena plynu, ako aj situácia z roku 2022, kedy boli pre sucho úrody rekordne nízke a odškodnenia sa dočkali len pestovatelia, ktorí majú aj živočíšnu výrobu.
„Napriek poklesu výmer môžeme povedať, že tento rok budeme mať vyše 1 milión ton kukurice. Slovenská potreba je okolo 950 tisíc ton. Takže ak bude predpokladaná úroda, budeme plne sebestační v kukurici,“ uzavrel Moravčík.