Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Historický okamih po druhý raz

Historický okamih po druhý raz
insert_photoautor - Agrokonferencia VÚB s témami kľúčové zmeny pre poľnohospodárov, extrémy počasia a lacné potraviny zo zahraničia, konkurencieschopní a sebestační

Zálohy priamych platieb a projektové podpory boli hlavnými témami, ktoré mohli zaujať takmer tristo poľnohospodárov na tradičnom podujatí VÚB Banky v Nízkych Tatrách. Účastníci konferencie sa od generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marka Čepka dozvedeli, koľko peňazí majú k dnešnému dňu na účtoch z hľadiska preddavkov priamych platieb, ale aj to, kedy dostanú rozhodnutia vo výzve 65.

Priame platby

„Poľnohospodári nám neverili, že pri vyplácaní priamych platieb pôjdeme podľa harmonogramu, ktorý sme predstavili vo februári. Čo sa týka preddavkov, prepisujeme históriu. K dnešnému dňu je ich hodnota 310 miliónov eur,“ uviedol vo štvrtok 28. novembra Marek Čepko.

O historickom okamihu v súvislosti s preddavkami priamych platieb hovorila v roku 2017 aj Gabriela Matečná, vtedajšia ministerka pôdohospodárstva.

„Ide o historický okamih. Plníme náš sľub spraviť z Pôdohospodárskej platobnej agentúry modernú, efektívnu a transparentnú inštitúciu na pomoc slovenským poľnohospodárom. Dneškom sa Pôdohospodárska platobná agentúra zaraďuje medzi moderné európske inštitúcie, ktoré dokážu vyplácať svojim poľnohospodárom preddavky,“ uviedla 26. októbra 2017 Gabriela Matečná.

Je nutné poznamenať, že pred siedmimi rokmi si na zálohy priamych platieb siahlo len 3 654 chovateľov hospodárskych zvierat, ktorým bolo vyplatených 18,4 milióna eur. Teraz sa priame platby vyplácajú aj na základnú platbu BISS, či iné schémy.

„To, že peniaze prichádzajú skôr, nás dostalo do obvyklosti iných štátov, ale neuspokojme sa s tým,“ uviedol vo štvrtok Marián Šolty, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Projektové podpory

Dlhodobým problémom je nedostatočné čerpanie projektových podpôr. Čas na uzavretie zrealizovaných projektov sa kráti, no poľnohospodári stále nevedia ani len to, či v súťaži o európske zdroje uspeli.

„U nás máme názor, že budúcnosť poľnohospodárstva asi nebude v produkcii troch plodín – repka, pšenica a kukurica na vývoz, ale v niečom, čo má pridanú hodnotu. Lenže to, čo prináša pridanú hodnotu, vyžaduje investície,“ uviedol Tomáš Peškovič z Poľnohospodárskeho družstva Bátovce (okres Levice).

Peškovič vo svojej otázke pre ministra, ako aj šéfa platobnej agentúry hovorí, že si podali žiadosti vo výzvach zameraných na investície do poľnohospodárskych podnikov, ktoré odborná verejnosť pozná pod číselnými kódmi 52 a 65.

„Zatiaľ, čo sme zatvorili jednu farmu, zbúrali staré maštale, postavili nové a zaplatili zálohu za dojacie roboty, stále nemáme vyhodnotenú výzvu 65. Kedy budú tieto podniky dostávať do svojich schránok rozhodnutia?“ pýta sa Peškovič.

Čepko sebakriticky uvádza, že výzva 65 bola rok v šuplíku. Hovorí o dvoch tisíckach nevyhodnotených žiadostí z trinástich rôznych výziev, ktoré našiel pri svojom príchode na PPA. Tento argument by agrárnou verejnosťou pravdepodobne zarezonoval, keby sa nestal obohratým hitom, ktorý znie pri každom striedaní stráží na platobnej agentúre.

Do polovice decembra

Pri výzve 65 pritom za zmienku stojí, že poľnohospodári podávali žiadosti do 15. septembra 2023. Už o šesť týždňov po uzavretí výzvy prebral kormidlo rezortu súčasný minister Richard Takáč. To znamená, že ak výzva 65 nie je vyhodnotená viac ako 14 mesiacov po jej uzavretí, dôvody je potrebné vidieť najmä v práci aktuálneho vedenia rezortu.

„Čo sa vo výzve 65 týka špeciálnej rastlinnej výroby, tam v podstate distribuujeme rozhodnutia, nakoľko bola doplnená zo strany ministerstva alokácia v objeme 50 miliónov. Z pohľadu živočíšnej výroby musíme vyhodnotiť až poslednú žiadosť vzhľadom na to, že tam nemáme postačujúce finančné zdroje z hľadiska požadovanej hodnoty projektov. Tam sme tesne pred finále. Máme interný termín do polovice decembra, kedy chceme, aby boli všetky rozhodnutia u vás,“ prisľúbil na podujatí Marek Čepko.

Zdá sa, že na konci druhého roka novej európskej päťročnice sa pozornosť kompetentných začne zameriavať na aktuálne projektové podpory.

„Teraz sa intenzívne venujeme tomu, aby sme začiatkom budúceho roka, to znamená niekedy vo februári – marci, začali vypisovať nové výzvy v rámci nového programového obdobia, aby ten kameň, ktorý nám tu zostal z minulosti za tri roky, aby sme si ho neťahali aj na druhej nohe,“ sľúbil Takáč.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Agrokonferencia VÚB s témami kľúčové zmeny pre poľnohospodárov, extrémy počasia a lacné potraviny zo zahraničia, konkurencieschopní a sebestační

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
29. november 2024 11:01

K projektovým opatreniam . Výzva č.74 Napriek pripomienkam , výhradám ministerstva, SPPK aby vo výzve neboli kombajny a rezačky , PPA si urobila po svojom a kombajny a rezačky do výzvy dala a dokonca ich zvýhodnila oproti ostatným strojom neúmerne. Prečo to napriek pripomienkam a nesúhlasu urobili ? Odpoveď sa… Celý komentár »

Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
29. november 2024 13:06
Odpoveď na  Stefan

Sprostredkovateľský orgán – PPA výzvy vyhlasuje! Riadiaci orgán – MPRV SR výzvy konfiguruje,stanovuje alokacie a pod.Stači si naštudovať verejne dostupný dokument: Systém riadenia PRV SR 2014-2022!RO boli zasielané pripomienky,a to,že sa samospráva správa asertívne je fakt.Veď uvidíme ako to dopadne s úspešnosťou funkcionárov samosprávy! Nie je dobré miešať jablká a… Celý komentár »

Silvia
Silvia
28. november 2024 20:12

Veľmi pekne všetko povedané len by ma zaujímalo že bolo povedané že zalohy dostanú aj žiadatelia ktorý majú kontroly a ja som prípad keď vraj nemám kontrolu podľa PPA mám všetko v poriadku zalohy som nedostala a neverím že dostanem vyplatené do konca roka platby a vôbec neviem prečo ale… Celý komentár »