Počas týchto dní sa na školení v Nitre zoznamuje s najnovšou poľnohospodárskou technikou asi 1 800 ľudí. Po prvý raz sú medzi nimi nielen odborníci z praxe, ale aj budúca pracovná sila – študenti stredných odborných škôl, ktorí študujú v odboroch súvisiacich s obsluhou a údržbou traktorov a ďalších mechanizmov. Ide napríklad o budúcich poľnohospodárov – mechanizátorov či agromechatronikov. Tí v súčasnosti v rámci experimentálneho študijného odboru vychádzajú len z troch škôl na Slovensku.
Poľnohospodárska technika sa výrazne mení. Len v minulom roku začalo u našich hospodárov na pôde pracovať takmer 800-nových traktorov, viac ako 200-teleskopických manipulátorov alebo takmer 50 nových kombajnov. Pri pravidelnom náraste priemerného veku pracovníkov v poľnohospodárstve, ktorého sme svedkom za ostatných 30 rokov, to kladie zvýšené nároky aj na vzdelávanie obsluhy.
Všetky podomácky vyrobené traktory, vlečky či iné doma upravené stroje už musia prejsť technickými kontrolami – v opačnom prípade prídu o pridelenú C-značku. Tie sa na Slovensku vydávajú už od roku 2013. Zatiaľ čo v minulosti na ich získanie stačil stručný opis vozidla a tri fotografie predložené na polícii, po novom už odborníci musia posúdiť aj stav týchto zariadení.
Podľa AGRION - Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR, bolo v roku 2018 do evidencie Policajného zboru SR prihlásených 720-nových traktorov. Vlani sme oproti roku 2017 zaznamenali takmer 10-percentný pokles prihlasovania nových strojov. Ide o vôbec najhoršie číslo za ostatné štyri roky. Nižší počet traktorov, za obdobie ako štatistiky od roku 2013 AGRION vykazuje, bol prihlásený len v roku 2014. Vtedy bolo do evidencie prihlásených 666 nových traktorov.
Najkomentovanejšie za 7 dní