Zadajte hľadaný výraz

  • Inzercia
Článok dňa Komerčné informácie Z domova

Nebyť len frajer v krčme, ale aj na poli

Nebyť len frajer v krčme, ale aj na poli
insert_photo3 x Agroservis Komárno

Poľnohospodárska technika sa výrazne mení. Len v minulom roku začalo u našich hospodárov na pôde pracovať takmer 800-nových traktorov, viac ako 200-teleskopických manipulátorov alebo takmer 50 nových kombajnov. Pri pravidelnom náraste priemerného veku pracovníkov v poľnohospodárstve, ktorého sme svedkom za ostatných 30 rokov, to kladie zvýšené nároky aj na vzdelávanie obsluhy.

Za päť dní viac ako 1300 účastníkov

Najväčšia firma zameraná na dovoz a predaj techniky na Slovensku preto v minulom týždni pripravila hromadné školenie obslúh poľnohospodárskej techniky. Uskutočnilo sa na výstavisku Agrokomplex v Nitre a denne sa ho zúčastnilo okolo 300 traktoristov, mechanizátorov, ale aj riadiacich pracovníkov.

„Pravidelné zimné školenia zamerané na aktualizáciu poznatkov robíme od roku 1997. V tomto roku sme ale zvolili iný prístup. Našich zákazníkov sme pozvali na konkrétny deň na výstavisko do Nitry a tu sme im vytvorili všetky materiálno-technické podmienky tak, aby sme mohli počas dňa prezentovať štyri základné problematiky,“ hovorí Peter Mihaľ zo spoločnosti Agroservis.

Celkovo sa v Nitre počas minulého týždňa vystriedalo viac ako 1300 účastníkov. Počet školených je adekvátny k objemu predanej techniky zelenožltých strojov u nás. V jeden deň sa vždy školili štyri menšie skupiny, ktoré po hodine rotovali improvizovanými sálami postavenými vo výstavnom pavilóne.

„V jednotlivých blokoch prednášok sme sa zamerali na problematiku, ako skvalitniť starostlivosť o stroje, ako znížiť náklady pri prevádzke traktorov, na to ako dosiahnuť čo najvyššiu výkonnosť, ale informovali sme aj o nových službách, ktoré súvisia so zberom dát a prenosom informácií takpovediac z poľa do počítača alebo mobilného telefónu,“ vymenúva Peter Mihaľ.

Ten v spoločnosti Agroservis pôsobí už takmer 25 rokov a preto vie posúdiť zmeny, ktorými prechádza nielen poľnohospodárstvo, ale aj poľnohospodárska technika.

Z priemerných špičkových

„Vždy ma poteší, keď aj teraz počas školenia za mnou prídu traktoristi a zaujímajú sa o to, ako napríklad dosiahnuť čo najväčší výkon a najnižšiu spotrebu paliva pri svojej práci. Na základe moderných informačných technológií dokážeme analyzovať dáta, ktoré presne popisujú činnosť daného stroja a podľa toho im vieme poradiť kde majú ešte rezervy. Našim cieľom je priblížiť slabších k priemeru a priemerných k špičkovým. Treba sa s nimi rozprávať a tí, ktorí nás sami kontaktujú sú často aj schopní zmeniť svoje návyky tak, aby sa výsledky dostavili,“ myslí si Peter Mihaľ.

Ten si všíma, že nie u všetkých hospodárov je dostatočná kontrola využívania techniky, čo je zrejme spôsobené aj tým, že z roka na rok chýba na podnikoch najmä stredný manažment. Aj preto hlavnou myšlienkou týždňového školenia bolo „Vaše výsledky sú závislé od práce ľudí“.

„Používame moderný systém JD Link, ktorý poskytuje presné informácie o prevádzke stroja. Manažér má tak k dispozícií nastroj, na základe ktorého dokáže dokonale zhodnotiť výsledky práce jednotlivých obslúh. Niektoré podniky na takúto možnosť stále zabúdajú, pritom práve takéto riešenie im dokáže perfektne nastaviť napríklad motivačný systém. Vyhodnotenie tak vychádza z reálnych výsledkov jednotlivých zamestnancov a nie z toho, ako napríklad daný traktorista svoju prácu opisuje. Nie ten, čo je najväčší frajer v krčme, musí byť aj najväčším machrom na poli. Vzhľadom na veľkú početnosť našich traktorov vieme presne porovnávať jednotlivé modelové rady napríklad z pohľadu využívania. Niekde to funguje perfektne. Je na škodu veci, že inde ale majú značné rezervy. Z nášho pohľadu je to jedna z možnosti ako znížiť náklady pri prevádzke traktorov,“ dodáva Peter Mihaľ.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 3 x Agroservis Komárno

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments