Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Garanti pôdohospodárstva politických strán začali spolupracovať

blank

Ak demokratické opozičné strany dostanú mandát na prevzatie zodpovednosti za Slovensko, neexistujú žiadne zásadné prekážky na zodpovednú spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva. Zhodli sa na tom v pondelok 17. februára 2020 na prvom spoločnom stretnutí.

SaS a OĽaNO

Cieľom rokovania bolo prerokovať najdôležitejšie priority v oblasti pôdohospodárstva. Stretnutie iniciovala a portál poľnoinfo.sk informovala Jarmila Halgašová, tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo.

„V 30 ročnej histórii Slovenskej republiky sa nestalo, aby politické strany v čase vrcholiacej predvolebnej kampane, keď každý súťaží o voliča, deklarovali spoločný záujem a zadefinovali kľúčové priority v rezorte pôdohospodárstva,“ povedala Jarmila Halgašová.

Dôvodom je, že potravinárstvo a poľnohospodárstvo je na Slovensku v kritickom stave. Na pultoch sú z 10 potravín slovenské len 4 a stávame sa tak potravinovo závislou krajinou.

Pôda je veľkým bohatstvom a ľudská existencia je od nej priamo závislá. Krajina, ktorá má pôdu, kde si môže dopestovať základné plodiny na obživu obyvateľov je bohatou krajinou. Je základom pre produkciu potravín, trvalých ekosystémov a prosperitu vidieckych oblastí,“ hovorí Martin Fecko, gestor pre pôdohospodárstvo hnutia OĽaNO.

Sme Rodina a PS/Spolu

Jaroslav Karahuta, gestor pre pôdohospodárstvo v Sme Rodina hovorí, že budú presadzovať opatrenia na dosiahnutie potravinovej sebestačnosti štátu a zvýšenie životnej úrovne vidieckeho obyvateľstva.

„Preto za jedno z  ekonomických opatrení pri nastavení Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 až 2027 považujem aj zavedenie povinného stropovania a podporu na konečného užívateľa výhod, ktorá pomôže hlavne malým farmárom,“ zdôraznil Jaroslav Karahuta.

Podľa Martina Ondráša, gestora pre pôdohospodárstvo a potravinárstvo z koalície PS/Spolu nastala dlhodobá politická dehonestácia celého sektora.

„Strata ekonomického a spoločenského postavenia ľudí, ktorí pracujú v tomto sektore, spoločne s vysokou mierou korupcie a nejasného a šikanózneho legislatívneho prostredia, zavinila tento alarmujúci stav a agro sektor v čase klimatickej krízy druhú šancu na reparát nemusí dostať,“ myslí si Martin Ondráš.

Za ľudí

Martin Krempaský, garant kapitoly pôdohospodárstva strany Za ľudí si myslí, že v prvom rade by malo nové vedenie ministerstva začať v budovaní partnerstva s poľnohospodármi a potravinármi.

„Ministerstvo sa odtrhlo od kontaktu s poľnohospodármi. Preto sa musí otvoriť verejnosti, musí byť silným partnerom a nielen byrokratickým a kontrolným aparátom. A ak nám skutočne a reálne záleží na mladých, vráťme poľnohospodárom status, ktorý im prináleží. Zefektívnením podnikateľského prostredia vytvorme atraktívne podmienky pre slušný príjem, iba tak mladí prídu. Rovnako poctivo zvážme a nastavme navrhovanú formu stropovania, aby sme nerozšírili už beztak veľkú byrokraciu a nezhoršili finančnú situáciu podnikov, čo znova pocítia len ľudia žijúci na slovenskom vidieku,“ zdôraznil Marek Krempaský.

Rokovanie ako signál pre občanov a krajinu

Za dôležité v tejto súvislosti garanti považujú, aby okrem snahy o prilákanie mladých do rodinného farmárčenia, rádovo viac zdôrazňovali fakt o nedostatku mladých a vzdelaných ľudí na slovenských farmách a tento problém zároveň aj riešili.

Rokovanie považujú zúčastnené strany za veľmi dôležitý signál pre občanov a krajinu. Aj preto, že situácia na Slovensku je skutočne vážna.

„Tridsať rokov bolo potravinárstvo a pôdohospodárstvo prioritou minulých vlád len na papieri a v skutočnosti zdroj peňazí pre vybraných ľudí. A to sa samozrejme odrazilo vo vývoji produkcie domácich potravín a potravinovej závislosti štátu na úroveň potravinovej krízy. Slovensko prestalo byť potravinovo sebestačnou krajinou, podiel domácich potravín na našich pultoch tvorí už len 40 percent, čelíme čoraz viac masívnej záplave potravín zo zahraničia, kvalitné suroviny od našich farmárov smerujú za hranice a nie k slovenským výrobcom potravín,“ uvádza stanovisko garantov pôdohospodárstva v politických stranách.

Za absolútnu prioritu považujú zástupcovia strán:

 • nulovú toleranciu ku korupcii a transparentnosť v rozhodovacích procesoch a v pri prideľovaní dotačných a štátnych finančných prostriedkov;
 • zodpovedné nastavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre programovacie obdobie 2021 – 2027, v rámci ktorej považujú za dôležité zavedenie systému stropovania na konečného užívateľa výhod, redistribúcie pre malých farmárov, podpora malého, stredného a rodinného podnikania na vidieku, odstránenie subjektívneho hodnotenia projektových podpôr, ako aj podporu krajinotvorného inžinierstva ako hlavnej stratégie pre zníženie dopadov klimatických zmien;
 • dôslednú nápravu doterajších pozemkových krívd a uľahčenie prístupu vlastníkov a farmárov k poľnohospodárskej pôde;
 • ukončiť procesy reštitúcií, vysporiadanie záhradkárskych osád, odškodnenie vlastníkov pôdy v chránených územiach a pozemkov zaťažených vo verejnom záujme, nastaviť legislatívu pozemkových úpravy tak, aby sa po ich realizácii zabránilo ďalšiemu ubúdaniu a kupčeniu s poľnohospodárskou pôdou;
 • podporu potravinárskeho priemyslu, ktorý je cestou pre zaistenie potravinovej bezpečnosti Slovenska;
 • podporu produkcie a spracovania potravín vrátane podpory rodinných firiem a spracovania z dvora s cieľom obnovenia stratenej potravinovej bezpečnosti Slovenska.

Autor článku: Tlačová správa garantov pôdohospodárstva v politických stranách a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: zľava - Ing. Martin Fecko z OĽaNO, Martin Ondráš z koalície PS/SPOLU, MVDr. Jaroslav Karahuta zo Sme Rodina, Ing. Jarmila Halgašová zo SaS, MVDr. Marek Krempaský zo strany Za ľudí.

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. blank
  Ivan
  23. februára 2020

  Keď vidím Halgašovú, čo roky obraňovala zahraničné koncerny na úkor Slovákov a stála za vybrakovaním 200 miliónov eur z PRVčka pre potravinárov, ktoré si podelili liehovarníci a pivovarníci na čele so sponzorom SaSky Sabolom je mi na zvracanie… Takíto ľudia hovoria niečo o transparentnom čerpaní eurofondov?

  Odpovedať
 2. blank
  marcel sako
  23. februára 2020

  Ani jeden z garantov nemá poľnohospodárske vzdelanie a ani nepôsobil v poľnohospodárstve, tak potom čo chcú garantovať . To aj ja môžem garantovať zdravotníctvo a do roka tu všetci pomrieme.
  Zase sme tam ako vždy, pokiaľ nebudú odborníci z praxe tak sa nikam nedostaneme. Pozrel som si kandidátky volebných strán a to je to samé, na také veľké množstvo ľudí skoro žiadny odborník z nášho oboru/ česť výnimkám/. Možno tak p.Ondráš by sa mohol dobre orientovať v potravinárstve/ nepoznám ho ale má rozumné blogy/ ale potravinárstvo to je iba malá súčasť poľnohospodárstva. My tu potrebujeme odborníkov ,ktorí rozumejú základom .
  Takže, ďalšie 4 roky budú poľnohospodári prešľapovať na mieste a finančníci a zahraniční investori získajú a zdevastujú ďaľšie tisicky
  hektárov, ktoré sú majetkom slovenského národa.
  A pritom tu je dostatok odborníkov, ktorí sa rozumejú veci

  Odpovedať
  1. blank
   Otos
   24. februára 2020

   Skúste sa pozrieť na garanta z Demokratickej Strany Pala Bottku. Je farmár a v tíme má viacerých farmárov a potravinárov a do konca aj lesníkov.

 3. blank
  Marian
  23. februára 2020

  Tak tych odbornikov keď poznate, tak ich treba presvedčiť isť do politiky a robiť niečo prenas.
  Čo sa tyka pana Krempaskeho z kiskovej strany tak je vyštudovany veterinar a v poľnohospodarstve robi aktivne.

  Odpovedať
 4. blank
  Rolnik
  24. februára 2020

  Škoda, že autor nepredstavil aspoň trochu tých zástupcov. A ak už nie v texte, aspoň dolu v popise fotky si čitatelia mohli všimnúť tituly pred menami, kde je vidno, kto je aspoň vysokoškolsky vzdelaný v odbore.. Aj MVDr. Jaroslav Karahuta je veterinárny lekár, podniká a pohybuje sa v polnoh.praxi, rozpráva sa s farmármi v regiónoch SR, ČR, Poĺska, Maďarska.. takže dokonale pozná ich problémy a potreby!

  Odpovedať
 5. blank
  Latifundista
  24. februára 2020

  Zrejme nepozerate Farmárske revue ale toho pana Karahutu zo SMe rodina som tam videl par krat. Na rozdiel od ostatnych. Tak si to pozrite..

  Odpovedať
 6. blank
  PavolH
  24. februára 2020

  Mlady Krempasky od mala vyrastal na poli a pri zvieratach,vzdelany,skuseny doma aj vo svete zanieteny polnohospodar dokaze nacuvat,racionalne mysliet a konat,dajme sancu mladym tato doba je ich nech dokazu viac,drzme im palce.PavolH.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.