Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Predaj traktorov na Slovensku padol k dnu

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 3342
štatistika predaja

Podľa AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR bolo v roku 2018 do evidencie Policajného zboru SR prihlásených 720-nových traktorov. Vlani sme oproti roku 2017 zaznamenali takmer 10-percentný pokles prihlasovania nových strojov. Ide o vôbec najhoršie číslo za ostatné štyri roky. Nižší počet traktorov, za obdobie ako štatistiky od roku 2013 AGRION vykazuje, bol prihlásený len v roku 2014. Vtedy bolo do evidencie prihlásených 666 nových traktorov.

Značka:

Najviac nových traktorov prihlásených do evidencie bolo značky JOHN DEERE. Celkovo pribudlo zeleno-žltých traktorov 178-kusov, čo značke prinieslo takmer štvrtinový trhový podiel na slovenskom trhu. Ide vôbec o najvyšší trhový podiel značky za obdobie od roku 2013.
Druhou v poradí je značka ZETOR so 127-prihlásenými traktormi a trhovým podielom na úrovni 17,6-percenta.
Tretí NEW HOLLAND ovláda presne desatinu trhu, keď na slovenskom trhu umiestnil 72-nových traktorov. Len o jeden nový traktor zaostáva značka CASE s trhovým podielom tesne pod 10-percent. Piata je KUBOTA, ktorá dosiahla vôbec najlepší výsledok od roku 2013 a oproti vlaňajšku si trhový podiel dokázala zvýšiť o vyše tri percentá.

Výkon

Podiel prihlásených traktorov do 120-konských síl každoročne klesá. Potvrdil to aj rok 2018, keď v kategórii 50 až 120 koní bolo prihlásených 46,94-percenta nových strojov, čo je vôbec najmenej od vykazovania štatistík. Pred rokom 2018 to bolo ešte nad 50 percent (okrem roku 2015) a v roku 2013 dokonca nad 60-percent.
Podiel najsilnejších traktorov nad 240-konských síl dosiahol 19,6-percenta, čo je druhý najvyšší podiel od roku 2013.

Región:

Z hľadiska regionálnej štruktúry došlo k spomaleniu prihlasovania nových traktorov na východnom Slovensku (Košický a Prešovský kraj). Ešte vlani sme konštatovali, že v roku 2014 v týchto krajoch dosahoval počet nových prihlásených traktorov 19-percent, o rok neskôr už 24-percent, v roku 2016 to bolo už 26-percent a v roku 2017 už 29-percent. Vlani sa tento nárast zastavil a na východnú časť republiky pripadlo 24-percent nových traktorov.

Podiel prihlasovania nových traktorov v Nitrianskom a Trnavskom kraji dosiahol 39-percent, čo je nárast oproti roku 2017 aj roku 2016. Najmenším krajom z hľadiska prihlasovania nových traktorov je už tradične Trenčiansky kraj, kde sa umiestnilo 6-percent nových traktorov, čo je v ostatných rokoch priemerná hodnota. Ešte v roku 2014 sa v tomto kraji prihlásilo viac ako 8-percent nových traktorov a v roku 2013 to bolo 7,3 percenta nových strojov.

Najprihlasovanejšou značkou v krajoch bol ZETOR, ktorý dominuje v Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. O prvé miesto sa delí so značkou CASE v Žilinskom kraji. JOHN DEERE už tradične prevláda v Trnavskom a Nitrianskom kraji ku ktorým sa pridal Prešovský kraj. Najprihlasovanejšou značkou v Bratislavskom kraji je KUBOTA.

Najviac traktorov bolo prihlásených v okresoch Komárno a Trebišov. Ani jeden nový traktor nebol prihlásený v Turčianskych Tepliciach a Humennom.

Autor článku: Sekretariát AGRION
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1459 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.