Súčasťou Diskusných okrúhlych stolov na tohtoročnom nitrianskom Agrokomplexe bol aj Deň mladých farmárov. Na podujatí odzneli príbehy mladých hospodárov, ktorých neodradila náročná práca, problémy s administratívou, úradmi a ani klimatické zmeny. Všetci respondenti pôsobia ako samostatne hospodáriaci roľníci, každý v inej časti republiky. Igor Štvarták chová sto rodín včiel v okrese Sabinov, Jana Kostúrová z Očovej sa venuje najmä chovu huculských koní či dobytka a Peter Šimko z Podunajskej nížiny má najväčší chov anglo-núbijských kôz na Slovensku.
Iba štáty severnej Európy ako Dánsko, Švédsko a Estónsko majú nižšiu zamestnanosť na sto hektárov poľnohospodárskej pôdy, ako Slovensko. Mnohé agrárne subjekty pritom hlásia záujem zamestnať nových špecialistov, tu však narážajú na problém. Na jednej strane je absolventov málo a na druhej strane časť z nich, ktorí už študujú poľnohospodárstvo, má inú predstavu, ako prežiť svoj profesionálny život.
Značka kvality SK oslavuje tento rok 20 rokov svojej existencie. Založená bola v roku 2004 a odvtedy toto označenie získali tisíce výrobkov. Aktuálne je držiteľom Značky kvality približne 1226 produktov, ktoré musia spĺňať stanovené kritériá – okrem iného to, že najmenej 75 percent surovín na výrobu daného produktu musí pochádzať zo Slovenska a v rámci našej krajiny musí prebehnúť aj celý proces spracovania produktu. Aktuálne získalo Značku kvality SK prvého alebo druhého stupňa 39 ďalších výrobkov. Osvedčenia si prebrali počas nitrianskeho Agrokomplexu. Emblém Značky kvality SK sa tak objaví napríklad na obale raňajkových cereálií spoločnosti Arika, burgrových rajčín od Branislava Oremusa - Slovkvet či na viacerých baleniach morčacích prsných rezňov od firmy Hydina Kubus.
Štvrtkový večer je počas výstavy Agrokomplex dlhodobo spojený s odovzdaním rezortných ocenení. Tlačový odbor agrorezortu o tom, kto získal vyznamenania informoval v krátkej správe na sociálnej sieti Facebook tri dni po galaprograme. O deň neskôr, v pondelok, priniesol aj kompletný zoznam ocenených. Hlavná „Cena ministra“ je určená pre laureátov, ktorí sú už držiteľmi Zlatej medaily rezortu pôdohospodárstva. Ide tak o najvyššiu poctu, ktorú môžu pracujúci v agrorezorte na Slovensku získať. Vždy je veľmi sledované, kto si siahne na pomyselnú „Nobelovú cenu“ slovenského poľnohospodárstva.
Záznam prenosu z expozície Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Európskej investičnej banky na výstave Agrokomplex 2024. Diskutovali Dušan Chrenek - hlavný poradca pre klimatické opatrenia Európskej komisie, Marián Tóth – poľnohospodársky ekonóm, Fakulta ekonomiky a manažmentu, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Bálint Pém – bioroľník a predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF v rokoch 2007 až 2017. Podujatie moderovala Malvína Gondová, redaktorka týždenníka Roľnícke noviny.
Druhý deň výstavy Agrokomplex priniesol v stánku Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Európskej investičnej banky diskusiu k téme výhod a obmedzení leteckých technológií v poľnohospodárstve. Pozvanie do relácie v rámci formátu Diskusných okrúhlych stolov prijali Nofal Kattan - vedúci Oddelenia bezpilotného letectva z Dopravného úradu SR, Martin Dóka – dodávateľ leteckých technológií zo spoločnosti 3gon Slovakia, s. r. o. a Jozef Svinger - obchodný zástupca akciovej spoločnosti Chemstar Slovakia. Diskusiu viedol Martin Jurčo z Rádia Regina.
Záznam diskusie z expozície Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Európskej investičnej banky na výstave Agrokomplex 2024. Diskusia sa uskutočnila 15. augusta 2024 od 15:00. Diskutovali Vladimír Šucha – vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Zuzana Kaparová – vedúca Zastúpenia EIB skupiny na Slovensku a Juraj Mačaj – pestovateľ zeleniny z akciovej spoločnosti Agromačaj. Moderoval Martin Jurčo z Rádia Regina.
Pravdepodobne najdlhší ceremoniál za ostatné desaťročia otvoril štvrtok ráno 49. medzinárodnú poľnohospodársku a potravinársku výstavu Agrokomplex. Úvodné príhovory priniesli možnosť porovnania pohľadu na perspektívy nášho poľnohospodárstva. Pokiaľ Qu Dongyu najvyšší predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v svojom vystúpení žongloval s príkladmi z Číny alebo Holandska, ktoré nám môžu byť inšpiráciou, príhovor nášho agroministra Richarda Takáča skĺzaval do pátosu, minulosti ale aj poznámky, že nitrianske výstavisko si zaslúži investície, lebo počas dažďa je potrebné presúvať po deravých pavilónoch kýble.
Najkomentovanejšie za 7 dní