Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Agrokomplex 2024: Keď dvaja hovoria to isté, nemusí to byť to isté

Agrokomplex 2024: Keď dvaja hovoria to isté, nemusí to byť to isté
insert_photoautor - envirominister Tomáš Taraba (vľavo), agrominister Richard Takáč, riaditeľ výstaviska Jozef Pavle a šéf FAO Qu Dongyu (vpravo).

Pravdepodobne najdlhší ceremoniál za ostatné desaťročia otvoril štvrtok ráno 49. medzinárodnú poľnohospodársku a potravinársku výstavu Agrokomplex. Úvodné príhovory priniesli možnosť porovnania pohľadu na perspektívy nášho poľnohospodárstva. Pokiaľ Qu Dongyu najvyšší predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v svojom vystúpení žongloval s príkladmi z Číny alebo Holandska, ktoré nám môžu byť inšpiráciou, príhovor nášho agroministra Richarda Takáča skĺzaval do pátosu, minulosti ale aj poznámky, že nitrianske výstavisko si zaslúži investície, lebo počas dažďa je potrebné presúvať po deravých pavilónoch kýble.

„Od môjho nástupu nás s kolegami čakalo veľmi veľa náročných a často neriešiteľných problémov. Pri každom otvorení šuplíka na nás niečo vyskočilo,“ povedal Richard Takáč.

Minister opäť skritizoval svojich predchodcov za priame platby, vynechanie agrorezortu z Plánu obnovy a čerpanie projektových podpôr. Pripomenul, že napríklad z hľadiska potravinárstva bolo v rokoch 2021 a 2022 vyčerpaných len 4 milióny eur.  Ako sme informovali už v nedávnej minulosti, v rokoch, na ktoré upriamuje pozornosť minister, bolo možné čerpať finančné prostriedky len z výzvy vyhlásenej v júni 2015.

Špeciálna živočíšna výroba

Z hľadiska perspektív minister takmer v každom verejnom vystúpení opakuje, že poľnohospodári s 3000 hektármi pôdy, troma plodinami a 10 zamestnancami budú musieť prejsť zmenou. Uviedol to aj na otvorení Agrokomplexu.

„Aby sa venovali špeciálnej rastlinnej výrobe, špeciálnej živočíšnej výrobe,“ povedal Richard Takáč.

Minister už pri ostatnej tlačovej konferencii (5.8.2024) hovoril o špeciálnej živočíšnej výrobe. Vtedy sme na tento výraz neupozornili, zdalo sa, že ide o klasické pošmyknutie jazyka. Richard Takáč slovné spojenie použil aj pri otvorení výstavy, no nevysvetlil, čo pod pojmom špeciálnej živočíšnej výroby myslí.

Z hľadiska špeciálnej rastlinnej výroby bol konkrétny.

„Aby sme sa zamysleli, že poľnohospodár má potenciál zamestnať 100 ľudí a pestovať ovocie, zeleninu,“ hovorí R. Takáč.

Poľnohospodári už dnes zápasia s nedostatkom pracovnej sily, čo má širšie súvislosti. Slovensko je jednou z krajín EÚ, ktorá má najvyšší podiel zamestnancov v priemysle. Ďalším problémom je nízka poľnohospodárska produkcia z hektára, ktorú naše poľnohospodárstvo tvorí. Po pobaltských štátoch a Bulharsku sme piatou najhoršou krajinou. Poľnohospodári vďaka nízkej produkcii nedokážu konkurovať v mzdách priemyslu a mzdy v agrosektore dosahujú dlhodobo len 80 percent výšky platu v národnom hospodárstve. O štúdium poľnohospodárstva tak nie je záujem, na čo slovenské samosprávne kraje reagujú. Napríklad Trenčiansky kraj, z ktorého pochádza aj agrominister, má v súčasnosti už len jedinú strednú odbornú školu poľnohospodársku. Samotný kraj pritom tvorí deväť okresov.

„Už v súčasnosti majú poľnohospodári obrovské problémy s hľadaním kvalifikovanej pracovnej sily. U nás zamestnávame 35 ľudí a okrem klasickej rastlinnej výroby obhospodarujeme 55 hektárový vinohrad. Už teraz sú oblasti, kde nevieme nájsť vhodného zamestnanca. Práca v poľnohospodárstve nie je z hľadiska napríklad sezónnosti úplne atraktívna. Pracujete v teplotách od mínus 10 do plus 40. Kto už by chcel pracovať v takomto prostredí? No víno by si dal každý. Buďme optimisti, do budúcnosti to určite nebude lepšie,“ povedal po otvorení výstavy Agrokomplex Kamil Boroš zo spoločnosti Agronatur Jasová (okres Nové Zámky).

Perspektívy

Perspektívu Slovenska v pestovaní komodít s vysokou pridanou hodnotou vidí aj najvyšší predstaviteľ FAO, ktorý je od včera na oficiálnej návšteve Slovenska a vystúpil so svojim príhovorom aj na výstave.

„Máte dostatok vody, prírodné zdroje, dobré vzdelávanie a ste relatívne bohatá krajina,“ uviedol Qu Dongyu.

Generálny riaditeľ FAO je z Číny a vo svojom príhovore hovoril napríklad o rýchlovlakoch ako tepnách ekonomického rozvoja. Napríklad vďaka nim sa rezané kvety dovezené letecky z Holandska dostávajú už za pár hodín k spotrebiteľom v Číne.

„Máte ideálne podmienky pre rozvoj poľnohospodárstva. Pestujte čerstvé ovocie a zeleninu. Svetové trhy sú veľmi veľké! Zlepšite infraštruktúru a za pár hodín dokážete dodávať kdekoľvek na svete. Zarobíte naozaj veľké peniaze! A potom možno jedného dňa bude Agrokomplex svetovým výstaviskom a zbiehať sa tu návštevníci z celého sveta,“ uviedol Qu Dongyu

Ako príklad použil Holandsko, ktoré v minulých desaťročiach investovalo do leteckých liniek a prístavu. Vďaka tomu ich kvety našli spotrebiteľa na celom svete.

Opäť o starom období

Richard Takáč vo svojom vystúpení síce hovorí o výrobách s vyššou pridanou hodnotou, ale to za posledných 20 rokov povedal na otvorení výstavy každý minister. Všetci ministri mali záujem podporovať živočíšnu výrobu alebo ovocinárstvo, vinohradníctvo či zeleninárstvo. Niektorým sa to darilo lepšie, iným horšie.

„Na konci roka budeme vedieť zhodnotiť, že rezort dostal najvyššiu štátnu pomoc 200 miliónov eur,“ uviedol v príhovore R. Takáč.

Akým spôsobom chce ministerstvo nastaviť projektové podpory v aktuálnom programovom období Richard Takáč neuviedol. Sme v druhej polovici druhého roka nového päťročného európskeho obdobia. Slovensko z projektových podpôr pritom zatiaľ nevyčerpalo nič a poľnohospodári zatiaľ nepoznajú ani detailné podmienky, ako si na investičné zdroje budú môcť siahnuť. Minister hovorí, že mu z obdobia 2014 -2022 zostáva dočerpať 600 až 650 miliónov po predchodcoch. Kto bude dobiehať zameškané za neho, v aktuálnom programovom období, nehovorí.

Richard Takáč neuviedol ani to, ako chce podporiť výroby s vyššou pridanou hodnotou cez projektové podpory. Pritom už dnes sa poloverejne hovorí o tom, že má dôjsť k zopakovaniu kombajnovej výzvy. Podľa zdrojov z firiem dodávajúcich poľnohospodársku techniku došlo v ostatných týždňoch k aktualizácii katalógových cenníkov o obilné kombajny. Katalógové cenníky slúžia ako náhrada za verejné obstarávanie pri spolufinancovaní z európskych zdrojov. Na odôvodnenie, ako obilné kombajny súvisia s podporou špeciálnej rastlinnej výroby či živočíšnej výroby si budeme musieť počkať.

Na otvorení výstaviska opakovane zaznelo, že jeho technický stav je nevyhovujúci a minister vo svojom príhovore poľnohospodárom oznámil, že do výstavných hál tečie a oni do areálu v budúcnosti investujú. Do stavieb, ktoré z veľkej časti stoja na súkromných pozemkoch to bude naozaj ťažké, otázne je, či toto chceli poľnohospodári v sále od ministra počuť.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - envirominister Tomáš Taraba (vľavo), agrominister Richard Takáč, riaditeľ výstaviska Jozef Pavle a šéf FAO Qu Dongyu (vpravo).

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
15. august 2024 21:02

Úroveň Agrokomplexu je každý rok nižšia ako tá predchádzajúca . S potravinárstvom to nemá spoločné nič , s poľnohospodárstvom minimum . Jediné , na čo sa dá pozrieť na výstavisku sú hospodárske Zvieratá . To je všetko . Minister hovorí o špeciálnej rastlinnej výrobe a živočíšnej výrobe . Tak nech… Celý komentár »

Anton Spišák
Anton Spišák
16. august 2024 10:52
Odpoveď na  Stefan

Plne s vami súhlasím.Tu nepomôže vymeniť ministra. Kto nepracoval v polnohospodárstve a aj keď pracoval,tak len ako káder za komošov,tak stýmto odvetvím nepohne. Možno by pomohol poriadny hlad.Aj na také obdobie si pamätám.

realista
realista
17. august 2024 18:23
Odpoveď na  Stefan

Rozhodnutia na VDJ dostali 16.08. treba pozrieť elektronickú schránku…. Termín výplaty VDJ podľa harmonogramu od 1.8. 2024….. Asi tak.  Čo sa týka AX je to obraz slovenského agropotravinárstva a jeho “kapitánov” …A tými” kapitánmi” nemyslím práve ministra a predsedov rôznych komôr, zväzov, spolkov, združení…. , ktorých je pomaly viac ako žiadateľov… Celý komentár »

Dušan
Dušan
15. august 2024 18:05

Autor kriticky pristúpil k téme, má na to plné právo.Kritika má však zmysel iba v prípade, keď máte návrh ( názor( na zmenu stavu . To mi v článku chýba.

Anton Spišák
Anton Spišák
16. august 2024 11:02
Odpoveď na  Dušan

Pán Dušan návrh na zmenu toho stavu je jednoduchý.Riadiť by mali polnohospodárstvo tí,čo tomu rozumia a muselo by sa nájsť dosť ludí,čo chcú robiť.Pozrite sa na záujem o polnohospodárske školy.Pozrite sa na ochotu polnohospodárstvo preferovať.Každý chce jesť a bývať. Pozrite sa na štátny rozpočet,či každý využíva to,čo rozpočet financuje.Viete o… Celý komentár »

Stano
Stano
16. august 2024 11:54
Odpoveď na  Dušan

Pán Dušan autorom článku je novinár, nie politický oponent. Úlohou novinára nie je navrhovať riešenia ale popísať stav … článok je veľmi dobrý, kritický ale nie útočný ani expresívny.