Impulzom pre rozhovor s Luciou Gallovou, dnes už bývalou prezidentkou Vidieckej platformy, boli protesty, ktoré opäť vo februári ochromili Bratislavu. Tém, ktorým sme sa v rozhovore venovali ale bolo oveľa viac. Poznať, aké sú jej myšlienky a postoje, ktoré často ovplyvňujú smerovanie poľnohospodárstva a nazeranie laickej verejnosti na náš rezort, bude iste pre čitateľa poľnoinfo.sk zaujímavé.
Všetky podomácky vyrobené traktory, vlečky či iné doma upravené stroje už musia prejsť technickými kontrolami – v opačnom prípade prídu o pridelenú C-značku. Tie sa na Slovensku vydávajú už od roku 2013. Zatiaľ čo v minulosti na ich získanie stačil stručný opis vozidla a tri fotografie predložené na polícii, po novom už odborníci musia posúdiť aj stav týchto zariadení.
Dáta z nedávno publikovanej štúdie Inštitútu pôdohospodárskej politiky (december 2018) indikujú, že by poľnohospodárstvo v našich podmienkach stropovanie potrebovalo. V EÚ 80% priamych platieb poberá 20% najväčších fariem. Na Slovensku je to ešte výraznejšie, nakoľko až 94% všetkých priamych platieb, takmer 400 miliónov EUR ročne, získa 20% najväčších fariem, a ide o najväčšiu koncentráciu priamych platieb v EÚ. Česká republika je na druhom mieste, 20% subjektov získava takmer 90% priamych platieb.
Novým rokom sme odštartovali desaťročnicu (2019-2028) vyhlásenú Organizáciou Spojených Národov (OSN), počas ktorej si budeme pripomínať prínos rodinných fariem a rodinných farmárov pre náš každodenný život. Ide o príležitosť oceniť ich prácu a prínos pre spoločnosť, vzdať im úctu a rešpekt a najmä hľadať možnosti, ako im pomôcť a podporiť ich.
Najkomentovanejšie za 7 dní