Zábava a oddych pre návštevníkov, no zároveň podpora slovenských chovateľov oviec a spracovateľov ovčieho mlieka. Tak by sa dala predostrieť nosná idea podujatia s názvom Deň bryndze, ktoré sa konalo už po štvrtýkrát v areáli Masarykovho dvora vo Vígľaši (okres Detva). Podľa narastajúceho počtu návštevníkov možno usúdiť, že myšlienka jarnej propagácie ovčiarstva sa dobre ujala.
V poslednom období celý svet zachvátili oprávnené obavy o zdravie ľudí v súvislosti so stále postupujúcimi vírusovými ochoreniami. Mnohí sa preto vo zvýšenej miere informujú ako sa môžu chrániť a odolať nebezpečným vírusom. Každá krajina vydáva mnohé opatrenia na zabránenie nákazy, ktoré určite môžu zabrániť šíreniu ochorenia.
Bryndza vyrobená na Slovensku nemusí vždy pochádzať zo slovenského ovčieho mlieka. Môže za to enormný nárast dovozu ovčieho mlieka zo zahraničia, najmä z Francúzska, Talianska či Maďarska. Slovensko je pritom krajinou, ktorá si vie ovčie mlieko vyrobiť aj samostatne. Počas pondelňajšieho brífingu na Poľnohospodárskom družstve v Liptovských Revúcach to uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.
Za najzaujímavejšiu sa vo všeobecnosti považuje tzv. májová bryndza. Historicky sa ovce vyháňali na pasienok až koncom apríla a bryndza sa tak začala robiť až začiatkom mája. Okrem iného aj v dôsledku zmeny podnebia a klimatickým zmenám, máme dnes bohatšie pasienky skôr a májovú bryndzu môžeme vyrábať už v apríli.
Najkomentovanejšie za 7 dní