Brusel by plánovanou reformou Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) spôsobil vážne problémy poľnohospodárom. „Nerozhodujte o nás bez nás,“ uvádza sa v tlačovej správe dvoch maďarských organizácií Národnej agrárnej komory (NAK) a Združenia maďarských gazdovských kruhov a družstiev (MAGOSZ), ktoré sa končí práve týmto citátom.
Ministri poľnohospodárstva Európskej únie v pondelok vyjadrili spoločné stanovisko k budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky, čo je ďalší „strategický” dokument popri záveroch Strategického dialógu. Oba by mali byť určujúce pri formulovaní poľnohospodárskej politiky v novom programovom období. Na zasadaní Rady ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ (AGRIFISH) v Bruseli toto stanovisko podporili ministri všetkých štátov únie.
Zásluhový systém namiesto vyplácania podpôr na hektár bez ohľadu na to, čo sa na ňom deje a produkuje - aj takáto zmena by mohla prísť v rámci budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky. O zmenách v agrodotáciách sa na európskej pôde hovorí dlhodobo. V praxi však naďalej roky fungujú priame platby, teda platby na plochu, ktoré sú odviazané od produkcie, a cez ktoré k poľnohospodárom pritečie až 75 percent z balíka peňazí vyčlenených pre poľnohospodárstvo. Hoci aktuálne obdobie SPP sa začalo len vlani, už teraz sa vedú diskusie o tom, aké zmeny je potrebné prijať v rámci budúcej agropolitiky. Možné opatrenia naznačil aj Strategický dialóg, ktorého výsledky nedávno predložila skupina odborníkov predsedníčke Európskej komisie.
Už nie prijímanie nových reforiem, ale efektívna realizácia tých, čo v uplynulých mesiacoch schválila Európska komisia, bolo v pondelok (23.9.2024) témou zasadania ministrov poľnohospodárstva a rybolovu EÚ. Zvlášť v súvislosti so strategickými plánmi spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorých druhý rok realizácie zhodnotil zástupca Maďarska, predsedníckej krajiny v Únii.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu odložila vymenovanie novej Európskej komisie o týždeň, do 17. septembra. Podľa portálu Politico.eu je však najsilnejším kandidátom na post komisára Európskej komisie pre poľnohospodárstvo mladý, ale zdatný politik so skúsenosťami s prácou vo výboroch Európskeho parlamentu. Luxemburčan Christophe Hansen (42) pochádza z rodiny farmárov a počas svojej politickej kariéry sa venoval aj poľnohospodárskym témam, hoci len okrajovo. V jeho životopise je oveľa silnejšie prítomná ekológia a obchod.
Po sérii opatrení, ktoré prijala Európska komisia v uplynulých mesiacoch na zlepšenie postavenia poľnohospodárov, je na dosah ešte zásadnejšia zmena. Pokiaľ sa bude utváranie poľnohospodárskej politiky EÚ riadiť podľa návrhov Strategického dialógu o budúcnosti európskeho poľnohospodárstva, európska agropolitika sa zmení od základov. Dokument Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo v Európe, výsledok Strategického dialógu prevzala v stredu po sedemmesačnej práci zástupcov jednotlivých hráčov v poľnohospodárskom a potravinovom sektore Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie.
Najkomentovanejšie za 7 dní