Nový komisár by mal byť z rodiny farmárov. V Európskom parlamente sa venoval ekologickým témam
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu odložila vymenovanie novej Európskej komisie o týždeň, do 17. septembra. Podľa portálu Politico.eu je však najsilnejším kandidátom na post komisára Európskej komisie pre poľnohospodárstvo mladý, ale zdatný politik so skúsenosťami s prácou vo výboroch Európskeho parlamentu. Luxemburčan Christophe Hansen (42) pochádza z rodiny farmárov a počas svojej politickej kariéry sa venoval aj poľnohospodárskym témam, hoci len okrajovo. V jeho životopise je oveľa silnejšie prítomná ekológia a obchod.
Ekológia a konkurencieschopnosť
Hansen má na poste komisára pre poľnohospodárstvo nahradiť Janusza Wojciechowského, ktorý si neraz vyslúžil hnev predsedníčky eurokomisie za svoje výroky o Zelenej dohode. Aj keď v praxi EK prijala opatrenia, ktoré v poľnohospodárstve spomaľujú realizácie cieľov „ozeleňovania“, verbálne je táto dohoda nedotknuteľná, zvlášť pre predsedníčku EK, ktorá sa aj vo svojom druhom mandáte prihlásila k jej napĺňaniu. Pre ňu je politickou prioritou, aby sa naplnili ciele Zelenej dohody a Európa sa do roku 2050 stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.
Minulý týždeň zverejnený strategický dialóg, ktorý by mal určovať poľnohospodársku politiku EÚ v nasledujúcich rokoch, vychádza z pozície, že pomoc poľnohospodárom a dosahovanie ekologických cieľov musia ísť ruka v ruke a EÚ je ochotná farmárom za to zaplatiť. V Hansenovi by mala Leyenová záruku, že nebude ustupovať z ekologických ambícií a zároveň ako politik s praxou v obchodných záležitostiach bude venovať dostatok pozornosti konkurencieschopnosti poľnohospodárstva.
Z najsilnejšej frakcie
Hansen ako člen Kresťanskej sociálnej ľudovej strany (CSV) patrí v europarlamente do rovnakej politickej frakcie ako Leyenová. Európska ľudová strana (EPP) je najsilnejšou frakciou parlamentu so 188 mandátmi a schvaľovanie poľnohospodárskej legislatívy sa tak zrejme urýchli. Hansen v rozhovore pre luxemburský denník Delano.lu pred tohtoročnými voľbami do europarlamentu vyjadril Leyenovej plnú podporu.
„Európska únia dosiahla v uplynulých troch rokoch mimoriadny pokrok. Nebolo by k nemu došlo, keby sme nemuseli čeliť kríze a nedosiahol by sa, keby sme na ňu nereagovali takým pozoruhodným spôsobom, ako sa to udialo. Podporujeme Ursulu von der Leyenovú, aby pokračovala v začatých zmenách,“ cituje ho denník.
Luxemburský premiér Luc Frieden (CSV-EPP) navrhol Hansena na post komisára za Luxembursko namiesto očakávanej nominácie šéfa socialistov Nicolas Schmita, čím sa zníži zastúpenie európskych socialistov v Komisii o jedno miesto oproti predchádzajúcemu obdobiu. Podľa Financial Times práve socialisti, druhá najsilnejšia frakcia EP, blokujú dohodu o zložení novej Európskej komisie.
Rovnaká politika, iný prístup
V poľnohospodárskej politike sa v nadchádzajúcom parlamentnom období neočakáva obrat, práve naopak, Komisia by mala pokračovať v reformách, ktoré začala minulé obdobie pod vedením Leyenovej. Ak bude postupovať podľa línie strategického dialógu, čaká ju veľa práce.
Predchádzajúci komisár, Poliak Wojciechowski, patrí k staršej generácii, pochádza z veľkej východoeurópskej krajiny a v minulosti zastupoval pravicovú stranu Právo a Spravodlivosť, ktorá bola členom frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.
Hansen je mladý, zastupuje jednu z najmenších západoeurópskych krajín a je to kresťanský demokrat. Tam sa odlišnosti s Wojciechovským končia, reforme poľnohospodárstva fandia obaja, navzájom sú si protikladní skôr osobnosťou, ako názorom na poľnohospodársku politiku. Wojciechowski nebol obľúbencom Leyenovej a v európskych kruhoch ho považujú za málo výrazného politika. Otázka je, či sa mladý politik Hansen stane ráznou osobnosťou na svojom mieste. Má síce pozoruhodný životopis, ale žiadnu vysokú funkciu ešte nezastával.
Z asistenta aktívneho člen výborov
Christophe Hansen vyštudoval na univerzite Louisa Pasteura v Štrasburgu geologické a ekologické vedy a krízový manažment. Hovorí šiestimi jazykmi. Od roku 2007 pracoval ako asistent poslankyne europarlamentu Astrid Lullingovej, kde prišiel do kontaktu aj s poľnohospodárskymi témami. V rokoch 2014 až 2016 bol atašé pre životné prostredie Stáleho zastúpenia Luxemburgu pri EÚ, v rokoch 2016 až 2018 pôsobil ako poradca Luxemburskej obchodnej komory pre európske záležitosti.
V Európskom parlamente pôsobí ako poslanec od roku 2018. Ako člen Výboru EP pre medzinárodný obchod (INTA) pomáhal zosúlaďovať národné plány s európskou poľnohospodárskou politikou. Podieľal sa aj na vypracovaní návrhov súvisiacich s obchodnými dohodami EÚ a Veľkej Británie po Brexite. Zúčastňoval sa na vyjednávaniach o direktíve o kvalite vody pre konzumáciu, ktorá bola prijatá v roku 2022. Vo výbore pre ekológiu, verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť pracoval na návrhoch o regulácii proti odlesňovaniu.
Vzťah k poľnohospodárstvu
Pochádza z rodiny farmárov a jeho sesternica Martine Hansenová je ministerkou poľnohospodárstva Luxemburgu. K poľnohospodárskej agende sa v luxemburských médiách vyjadroval najmä v súvislosti s potrebou znižovania byrokracie a väčšej voľnosti pri uplatňovaní pravidiel v praxi. Od roku 2023 je členom luxemburského výboru pre poľnohospodárstvo.
Hansen je rovesníkom slovenského ministra poľnohospodárstva Richarda Takáča, obaja sa narodili v roku 1982. Otázka je, či by si rovesníci porozumeli – pravdepodobne by však nemali rovnaké názory na ekologické štandardy. A ak by sa objavili nové korupčné záležitosti v slovenskom poľnohospodárstve, bol by zrejme viac nekompromisný ako jeho predchodca. Krajiny Beneluxu sú známe absolútnou neakceptovateľnosťou korupcie.
Málo politicky korektný
Wojciechowski sa prakticky vytratil z európskej politiky po tom, čo v apríli pre poľské médiá povedal, že „sa z európskej Zelenej dohody bude musieť okresať, ak chce EÚ zmeniť postavenie svojich farmárov“. Pred tohtoročnými voľbami sa aj Hansen v luxemburských médiách vyjadroval mimoriadne odvážne o potrebných zmenách a pravdepodobne by čelil podobnej kritike, keby tieto názory vyslovil v pozícii člena Európskej komisie.
„Musíme sa poučiť z kríz a zmeniť spôsob, ako EÚ funguje. Vieme, že v mnohých záležitostiach sme blokovaní princípom jednomyseľnosti. Keď chceme byť svetoví hráči so skutočnou zahraničnou politikou, musíme prehodnotiť princíp jednomyseľnosti. Dve zásadné veci v tomto legislatívnom období sú reforma rozpočtu a reforma procesu rozhodovania,“ cituje ho luxemburský denník Delanu.lu.
Rozpočet únie, ktorý tvorí jedno percento hrubého domáceho produktu členských štátov, je podľa neho malý na naplnenie ambícií EÚ.
Ďalší kandidáti
Podľa portálu Politico.eu sa na poste agrokomisára uvažuje aj o Holanďanovi Wopke Hoekstrovi a bývalom cyperskom ministrovi poľnohospodárstva Costasovi Kadisovi.