PD Sokolce sú jedným z najväčších poľnohospodárskych podnikov na Slovensku. Ich dlhoročný predseda Peter Lelkes dokázal udržať v komárňanskom okrese symbiózu rastlinnej a živočíšnej výroby. Ako sa im hospodári v čase, keď sa ceny rastlinných komodít prepadli na 40 až 60 percent ich nedávnej úrovne? Ako vníma, že v rámci strategického plánu sa na Slovensko pozerá ako na jeden unifikovaný celok? A prečo by v rámci ekoschém uprednostnil, aby si každý poľnohospodársky subjekt vypracoval svoj vlastný ekoschémový plán? Nevynechali sme ani tému súčasného postavenia živočíšnej výroby, investícií, zamestnanosti alebo generačnej obmeny.
Peter Lelkes prežil celý svoj pracovný život v Poľnohospodárskom družstve Sokolce. Ako mladý ekonóm nastúpil do podniku s rozvetvenou štruktúrou výroby, ktorá siahala od hovädzieho dobytka, cez ošípané až po špeciality rastlinnej výroby. Keď už ako predseda bol spoluzodpovedný za smerovanie družstva, jeho pohľad na komplexnosť poľnohospodárskej produkcie sa nezmenil. Stále prikladal živočíšnej výrobe dôležitosť.
Pestrosť výroby zabezpečuje ustálenosť produkčných aj ekonomických ukazovateľov. Podľa tejto poučky postupujú v Poľnohospodárskom družstve Sokolce. Ide o jeden z najväčších komplexných subjektov hospodáriacich na pôde u nás. Živočíšna výroba pozostáva z výroby mlieka, výkrmu býkov, ale aj produkcie ošípaných. Na pôde pestujú komodity pre chov hospodárskych zvierat, pre obchodníkov a spracovateľov, ale aj do vlastného mlynu. Celkovo poskytujú prácu stodeväťdesiatim zamestnancom.
Najkomentovanejšie za 7 dní