Nespokojní farmári z protestov začnú od septembra zbierať podpisy na registráciu strany s názvom Máme toho dosť! Zamerať by sa mala na agroproblematiku, ochranu životného prostredia a ďalšie témy s dôrazom na boj proti korupcii. TASR o tom informoval mediálny zástupca Iniciatívy poľnohospodárov Zsolt Király.
Ešte na prelome tisícročia sa u nás pestovali červené dyne a cukrové melóny na výmere prevyšujúcej 2-tisíc hektárov pôdy. Vlani ich výmera prvý raz klesla pod 100-hektárov. Katastrofálny stav vo vývoji špeciálnych plodín by podľa hlavných protagonistov farmárskych protestov dokázali zvrátiť malí farmári, lepšie mierené podpory a ich samotná angažovanosť v politike. Vyplynulo to z diskusie, ktorá sa uskutočnila v piatok večer v bratislavskom klube pod lampou.
Za panickú, klamlivú a nekompetentnú považuje Iniciatíva poľnohospodárov (IP) reakciu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na aktivity jej členov. Iniciatíva to v utorok pre TASR uviedla v súvislosti s vyjadrením rezortu k informáciám o plánoch farmárov, ktoré zverejnil portál aktuality.sk. Člen iniciatívy Patrik Magdoško dodal, že stanovisko schválila jej rada.
Ani jeden z bodov Memoranda o reforme poľnohospodárstva, ktoré podpísali nespokojní farmári v júni 2018 v Bratislave, nebol splnený. Konštatovali to v sobotu farmári z Iniciatívy poľnohospodárov a geodet Ľubomír Bulla, ktorí prišli do hlavného mesta po roku od vlaňajších protestov. Podľa Patrika Magdoška z iniciatívy neprišli protestovať, ale chcú, aby sa Bratislavčania opäť stretli s farmármi a vzťah mladých ľudí k pôde sa posunul na inú úroveň.
Tento týždeň bola ohlásená prvá etapa pozemkových úprav, ktorá sa reálne začala. Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli, na rokovaní vlády, ako stratégia na nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k protestu pôdohospodárov, ktorý sa uskutočnil podvečer v časti námestia pred Úradom vlády SR.
Najkomentovanejšie za 7 dní