Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Pellegrini: Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli

blank

Tento týždeň bola ohlásená prvá etapa pozemkových úprav, ktorá sa reálne začala. Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli, na rokovaní vlády, ako stratégia na nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k protestu pôdohospodárov, ktorý sa uskutočnil podvečer v časti námestia pred Úradom vlády SR.

„Pevne verím, že to farmári nejakým spôsobom ocenia, ja im nemôžem brániť v aktivitách,“ povedal.

Premiér ubezpečuje verejnosť, že vláda reaguje na väčšinu požiadaviek farmárov, reagovala a bude reagovať. Situácia sa podľa neho zlepšuje, každý mesiac sa pripravuje opatrenie, ktoré pomáha poľnohospodárom a potravinárom. Dodal, že sa farmárom venoval na stretnutí v Košiciach i na rokovaní vlády v Bratislave.

Farmár František Oravec z východného Slovenska k pripravovaným pozemkovým úpravám uviedol, že boli ohlásené až pod tlakom farmárov.

Oravec: Spustené budú katastre, ktoré nebudú prekážať finančným skupinám

„Ide o balík financií, ktoré boli pripravené tri roky a, žiaľ, budú spustené katastre, ktoré nebudú prekážať finančným skupinám,“ skonštatoval a kriticky sa vyjadril k Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Ku generálnemu štrajku, ktorý avizovala iniciatíva po februárovom proteste v Bratislave, uviedol, že bude o ňom rokovať Rada Iniciatívy poľnohospodárov (IP).

Ďalší farmár z východu, člen rady IP Jaroslav Szabó, povedal, že neveria šéfke agrorezortu Gabriele Matečnej (SNS), pozemkovým úpravám, a spomenul aj kvalitu potravín či pokazené mäso. „Sme v štrajkovej pohotovosti, uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať,“ dodal.

Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska doplnil, že treba spojiť sily a potom možno hovoriť o generálnom štrajku.

Na proteste sa zúčastnili zástupcovia IP, nespokojných lesníkov, učiteľov, ochranárov a niekoľko desiatok občanov. Rečníci vyjadrovali nedôveru ministerke pôdohospodárstva a žiadali jej odstúpenie.

Ministerka Matečná informovala v stredu (27. 3.) že agrorezort spúšťa pozemkové úpravy takmer za 45 miliónov eur. Zrealizované budú v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku. Pozemkové úpravy sú podľa nej jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom. MPRV SR robí aj hĺbkové kontroly na všetkých bitúnkoch v SR v súvislosti z uverejnenými informáciami, že slovenské bitúnky kupujú chorý hovädzí dobytok.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. blank
  jm
  31. marca 2019

  Ak nebude stanovený termín dokedy bude ukončená komasácia tak to bude podobne ako tomu bolo doteraz. Mali sme už možnosť vidieť ako veľmi záležalo politikom aby boli riešené problémy.

  Odpovedať
 2. blank
  Miroslav Polc
  1. apríla 2019

  Neviem aké sú kritériá výberu katastrálnych území,ale navrhnuté kú v okrese Prievidza sú v prvom kole také,ktoré potrebujú pozemkové úpravy určite neskôr.Neriešia totiž ani také požiadavky ako je poľnohospodárstvo,doprava,hospodárstvo ani dôležitú výstavbu pre štát.Nejaký systém by tam mohol fungovať.Či?

  Odpovedať
 3. blank
  Starý Gazda
  2. apríla 2019

  Dalo sa čakať, že budú vybrané katastrálne územia, ktoré nie sú pre poľnohospodárov dôležité, ale znova opakujem zo skúseností pozemkových úprav u nás, že pozemkové úpravy boli robené na objednávku developerov. Pozemky sa síce scelili na jednotlivých parcelách, no aj tak to boli tak malé kúsky, že sa nedali obrábať. Navrhli sa cesty, vetrolamy, ale nič sa z toho neuskutočnilo. Aj tak stav užívania je pôvodný na cudzích pozemkoch, ako malých tak aj veľkých, nakoľko prišlo k dohode medzi užívateľmi pozemkov. Pýtam sa, načo to bolo dobré? Proste k ničomu. Vyhral developer a obec a roľníci mali len problémy. Keď nedojde k dohode medzi roľníkmi, môžu sa súdiť do nekonečna.

  Odpovedať
 4. blank
  P
  10. apríla 2019

  Tak tak vybrané boli katastrálne územia, kde sú pozemkové úpravy najmenej potrebné a navyše očakávania od týchto pozemkových úprav sú absolútne nereálne. Počet vlastníkov sa nezníži, a so skúseností z katastrov kde už pozemkové úpravy prebehli, pre farmárov sa prakticky nič nemení, stále hospodária na cudzej pôde a s vlastníkmi pozemkov musia uzatvárať ďalej nájomné zmluvy. Ale pre niekoho je to perfektný biznis za 45 miliónov €, ktoré nakoniec možno zaplatíme zo štátneho rozpočtu, lebo to verejné obstáravanie je sporné o čom rozhodol v prvostupňovom konaní aj ÚVO a EÚ to nepreplatí. Zlúčením množstva katastrálnych území do troch veľkých celkov sa zabránilo malým firmám sa do súťaže zapojiť a výsledkom bol vznik 3 konzorcií, ktoré dali ceny také ako dali.

  https://josephine.proebiz.com/sk/tender/440/summary

  Odpovedať
 5. blank
  MichalK
  10. apríla 2019

  Pozemkové úpravy , tam kde sa nevedia dohodnúť vzájomne všetci hospodáriaci v katastri nič neporiešia.Ak by sa však vedeli dohodnúť, tak zase nie sú potrebné. Ja sa pripájam k tým, ktorí sa tešia , že ich kataster nebol vybraný a viete prečo, tam kde už pozemkové úpravy prebehli mnohí farmári prišli o svoje kvalitné náhradné pozemky, alebo viacerým sa neúmerne zvýšila hodnota nájmu, nakoľko konkurencia mocnejších pracovala veľmi intenzívne. Boli dokonca aj takí, ktorí práve vďaka úpravám prišli o pozemky , lebo ich skúpili finančné skupiny. Takže znova omylný krok daktorých farmárov presne ako so zákonom č.504 bojovali zaň a keď ho presadili zistili, že sú v ohrození. Páni farmári skôr ako o niečo zabojujeme treba sa dohodnúť s odborníkmi , alebo skúsenými, potom sa nemôže stať, že prídeme na zasadnutie vlády a nevieme definovať premierovi čo chceme. Presne takto sme dopadli zase zbytočne vyhodené 45 mil. pre geodetov, však zato aj boli v uliciach, a nám zostanú len oči pre plač. Rozumní ľudia sa vždy vedia dohodnúť a nepotrebujú k tomu ani rezortných úradníkov a vládu, aby ich prišli rozsúdiť na dediny vo veciach ktorým sami nerozumejú. Čo sme si napiekli teraz si to aj spapkajme.

  Odpovedať
 6. blank
  jm
  11. apríla 2019

  Plne súhlasím z názorom MichalK. V prvom rade musí existovať dohoda . V deväťdesiatich rokoch po rozpade SŠM a JRD vznikli rôzne spoločnosti . Niektoré zanikli. Iné za štedrej podpory z fondov EU sa predali z rozprávkovým ziskom. Našlo sa viac ľudí ktorý si dokázali predstaviť uplatnenie v poľnohospodárskej prvovýrobe ale nie ako paholkovia. Dnes majú problém získať aký koľvek kus pôdy. Čomu napomáha aj uvedená problematika. Treba si uvedomiť jednu vec. A to je že náš zákon o dedení nerieši hlavnú vec a to je drobenie pozemkov. Druhý problém je v rozdrobení pozemkov z čias obhospodarovania koníkom a ručného náradia ako je kosa,motyka a p. Toto sú hlavné problémy užívania pozemkov. Prečo sa snažíme prijímať nariadenia EU nad požadovaný rámec a nedokážeme prebrať zákony štátov EU kde s touto vecou nemajú takéto problémy.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.