Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Pellegrini: Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli

Pellegrini: Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tento týždeň bola ohlásená prvá etapa pozemkových úprav, ktorá sa reálne začala. Ďalšie pozemkové úpravy budú predstavené v apríli, na rokovaní vlády, ako stratégia na nasledujúcich 10 alebo 20 rokov. Uviedol to v piatok premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) k protestu pôdohospodárov, ktorý sa uskutočnil podvečer v časti námestia pred Úradom vlády SR.

“Pevne verím, že to farmári nejakým spôsobom ocenia, ja im nemôžem brániť v aktivitách,“ povedal.

Premiér ubezpečuje verejnosť, že vláda reaguje na väčšinu požiadaviek farmárov, reagovala a bude reagovať. Situácia sa podľa neho zlepšuje, každý mesiac sa pripravuje opatrenie, ktoré pomáha poľnohospodárom a potravinárom. Dodal, že sa farmárom venoval na stretnutí v Košiciach i na rokovaní vlády v Bratislave.

Farmár František Oravec z východného Slovenska k pripravovaným pozemkovým úpravám uviedol, že boli ohlásené až pod tlakom farmárov.

Oravec: Spustené budú katastre, ktoré nebudú prekážať finančným skupinám

“Ide o balík financií, ktoré boli pripravené tri roky a, žiaľ, budú spustené katastre, ktoré nebudú prekážať finančným skupinám,” skonštatoval a kriticky sa vyjadril k Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Ku generálnemu štrajku, ktorý avizovala iniciatíva po februárovom proteste v Bratislave, uviedol, že bude o ňom rokovať Rada Iniciatívy poľnohospodárov (IP).

Ďalší farmár z východu, člen rady IP Jaroslav Szabó, povedal, že neveria šéfke agrorezortu Gabriele Matečnej (SNS), pozemkovým úpravám, a spomenul aj kvalitu potravín či pokazené mäso. “Sme v štrajkovej pohotovosti, uvidíme, ako sa budú veci vyvíjať,“ dodal.

Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska doplnil, že treba spojiť sily a potom možno hovoriť o generálnom štrajku.

Na proteste sa zúčastnili zástupcovia IP, nespokojných lesníkov, učiteľov, ochranárov a niekoľko desiatok občanov. Rečníci vyjadrovali nedôveru ministerke pôdohospodárstva a žiadali jej odstúpenie.

Ministerka Matečná informovala v stredu (27. 3.) že agrorezort spúšťa pozemkové úpravy takmer za 45 miliónov eur. Zrealizované budú v 168 katastroch na západnom, strednom a východnom Slovensku. Pozemkové úpravy sú podľa nej jedným zo základných riešení vlastníckych práv k poľnohospodárskym a lesným pozemkom. MPRV SR robí aj hĺbkové kontroly na všetkých bitúnkoch v SR v súvislosti z uverejnenými informáciami, že slovenské bitúnky kupujú chorý hovädzí dobytok.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
31. marec 2019 10:00

Ak nebude stanovený termín dokedy bude ukončená komasácia tak to bude podobne ako tomu bolo doteraz. Mali sme už možnosť vidieť ako veľmi záležalo politikom aby boli riešené problémy.

Miroslav Polc
Miroslav Polc
1. apríl 2019 7:55

Neviem aké sú kritériá výberu katastrálnych území,ale navrhnuté kú v okrese Prievidza sú v prvom kole také,ktoré potrebujú pozemkové úpravy určite neskôr.Neriešia totiž ani také požiadavky ako je poľnohospodárstvo,doprava,hospodárstvo ani dôležitú výstavbu pre štát.Nejaký systém by tam mohol fungovať.Či?

Starý Gazda
Starý Gazda
2. apríl 2019 16:53

Dalo sa čakať, že budú vybrané katastrálne územia, ktoré nie sú pre poľnohospodárov dôležité, ale znova opakujem zo skúseností pozemkových úprav u nás, že pozemkové úpravy boli robené na objednávku developerov. Pozemky sa síce scelili na jednotlivých parcelách, no aj tak to boli tak malé kúsky, že sa nedali obrábať.… Celý komentár »

P
P
10. apríl 2019 10:49

Tak tak vybrané boli katastrálne územia, kde sú pozemkové úpravy najmenej potrebné a navyše očakávania od týchto pozemkových úprav sú absolútne nereálne. Počet vlastníkov sa nezníži, a so skúseností z katastrov kde už pozemkové úpravy prebehli, pre farmárov sa prakticky nič nemení, stále hospodária na cudzej pôde a s vlastníkmi… Celý komentár »

MichalK
MichalK
10. apríl 2019 13:16

Pozemkové úpravy , tam kde sa nevedia dohodnúť vzájomne všetci hospodáriaci v katastri nič neporiešia.Ak by sa však vedeli dohodnúť, tak zase nie sú potrebné. Ja sa pripájam k tým, ktorí sa tešia , že ich kataster nebol vybraný a viete prečo, tam kde už pozemkové úpravy prebehli mnohí farmári… Celý komentár »

jm
jm
11. apríl 2019 1:34

Plne súhlasím z názorom MichalK. V prvom rade musí existovať dohoda . V deväťdesiatich rokoch po rozpade SŠM a JRD vznikli rôzne spoločnosti . Niektoré zanikli. Iné za štedrej podpory z fondov EU sa predali z rozprávkovým ziskom. Našlo sa viac ľudí ktorý si dokázali predstaviť uplatnenie v poľnohospodárskej prvovýrobe… Celý komentár »

Kamil
Kamil
28. august 2020 11:58

Dobrý den, a co ta úprava pozemku má zahrnovat? Jestli se lomy a lesy budou předělávat na parcely pro takové novostavby https://novostavby.com/cs/developeri/ a nebo pro nějaké jiné účely to už se v článku nepíše a je to docela zásadní informace ale chápu že zemědělci proti tomu protestují to je zcela… Celý komentár »