Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Pozemkové úpravy sa pohnú vpred

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje na zasadnutie vlády materiál, ktorého cieľom je urýchlenie pozemkových úprav pomocou ich financovania zo štátneho rozpočtu. Povedala to dnes po rokovaní Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv šéfka agrorezortu Gabriela Matečná.

„Pripravujeme na vládu materiál o možnosti urýchlenia pozemkových úprav zo štátneho rozpočtu. Tento dokument by mal definovať legislatívne, finančné aj personálne východiská k tomu, aby sa vláda vedela rozhodnúť, aké finančné prostriedky v budúcich rokoch na pozemkové úpravy dá,“ uviedla Gabriela Matečná.

Systematickejšie financovanie zo štátneho rozpočtu prisľúbil pred časom aj premiér Peter Pellegrini. V uplynulých rokoch totiž boli financované len z eurofondov.

„Sme radi, že sa táto otázka na Slovensku bude riešiť a bude sa riešiť aj zo štátneho rozpočtu,“ zareagoval predseda SPPK Emil Macho.

Konkrétna finančná podpora však nateraz istá nie je. Hoci ju považujú za dôležitú a aj ju očakávajú viaceré poľnohospodárske zoskupenia a komory, posledné slovo bude mať vláda. Na jej stôl by sa pripravovaný materiál mal dostať počas apríla.

„Peniaze na pozemkové úpravy by sa mali stať súčasťou štátneho rozpočtu. Peniaze z aktuálneho Programu rozvoja vidieka sú podľa mňa posledné. Slovensko získalo už teraz výnimku na  finančné zdroje z PRV na usporiadanie vlastníckych vzťahov. Je pravdepodobné, že v budúcom období už výnimka nebude a štát musí nájsť peniaze vo vlastných zdrojoch,“ uzatvára Gabriela Matečná.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.