Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Iniciatíva poľnohospodárov: Reakcia MPRV je panická a nekompetentná

Iniciatíva poľnohospodárov: Reakcia MPRV je panická a nekompetentná

Za panickú, klamlivú a nekompetentnú považuje Iniciatíva poľnohospodárov (IP) reakciu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na aktivity jej členov. Iniciatíva to v utorok pre TASR uviedla v súvislosti s vyjadrením rezortu k informáciám o plánoch farmárov, ktoré zverejnil portál aktuality.sk. Člen iniciatívy Patrik Magdoško dodal, že stanovisko schválila jej rada.

Podľa ministerstva aktivisti združení v IP ohlásili svoj vstup do politiky. „Skutočným cieľom tejto iniciatívy teda nikdy nebolo riešiť problémy slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ale politická kariéra a zviditeľnenie sa jej lídrov,“ uviedlo.

„O tom, že ktorí predstavitelia našej iniciatívy pôjdu akou politickou cestou, sa ešte ani nerozhodlo. Ak rozhodnutie padne, budeme o tom informovať,“ konštatuje sa v stanovisku s tým, že IP ako nepolitická organizácia na ochranu malých a stredných farmárov bude existovať aj v budúcnosti.

“Skutočnú zmenu je možné dosiahnuť len zmenou vedenia na čele agrorezortu. To sa dá len prostredníctvom volieb, preto Iniciatíva poľnohospodárov už pred niekoľkými týždňami ohlásila, že vyšle svojich zástupcov do politiky,” uviedla.

Reakcia rezortu podľa IP potvrdzuje, že jeho vedenie slúži úzkej skupine vyvolených, ktorí zneužívajú existujúci systém v poľnohospodárstve a obohacujú sa na úkor malých a stredných farmárov, mienia poľnohospodári. Zdôraznili, že iniciatíva protestmi a konštruktívnymi návrhmi už niekoľko rokov žiada zmenu stavu, keď sa darí napríklad veľkým agrofirmám a veľkochovom ošípaných na úkor domácich farmárov.

Iniciatíva ďalej uvádza, že spolu s ďalšími stavovskými organizáciami sa im už podarilo poukázať na mnoho nezákonností.

„Pod naším tlakom už koná prokuratúra, polícia, súdy, o nezákonnostiach v rezorte už vedia aj v Bruseli a konajú. Našou zásluhou sa čiastočne začali pozemkové úpravy, a vynútili sme i väčšiu prehľadnosť v agrodotáciách. Je to len začiatok procesu, ktorý treba dokončiť,“ tvrdia farmári.

Pracovná skupina k európskej Spoločnej poľnohospodárskej politike, ktorú zostavila ministerka Gabriela Matečná (SNS), zasadala “až” raz, informovala IP a dodala, že ich zástupca Juraj Vodný má pripravené stanoviská a návrhy, len ich nemá komu predložiť. Ako aktívnych účastníkov ďalších procesov uviedla Ľubomíra Bullu a Antona Vdovjaka.

Iniciatíva poľnohospodárov pod vedením Františka Oravca a Patrika Magdoška podľa MPRV nepreukázala, koho zastupuje, koľko má členov, ani ako prispievajú k potravinovej sebestačnosti Slovenska. V kľúčových témach ako budúca Spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie, pripomienkovanie legislatívy, opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy, Program rozvoja vidieka či nekalé obchodné praktiky podľa agrorezortu nevzniesla žiadny návrh, žiadnu pripomienku.

“MPRV rešpektuje ústavné právo ktoréhokoľvek občana Slovenskej republiky angažovať sa politicky, ale dôrazne odmieta zneužívanie občianskych aktivít na osobné politické ciele,” vyhlásil rezort.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. abrakadbra
    8. augusta 2019

    Iniciativa podvodnikov sa sťažuje že ich označili za podvodnikov no strašné… V tej iniciative ziadneho reálneho polnohospodára nevidno. Cirkusanti ktorí nás všetkých čo reálne hospodárime poškodili, všetci si už pomaly myslia že poľnohospodárstvo je nechutné odvetvie… Ako ho kedysi Becik na tom koči propagoval, tak táto cirkusová šou dostala poľnohospodárstvo na dno

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.