Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

MPRV: Skutočným cieľom protestujúcich „farmárov“ je vstup do politiky

blank

Aktivisti združení v Iniciatíve poľnohospodárov ohlásili svoj vstup do politiky. Skutočným cieľom tejto iniciatívy teda nikdy nebolo riešiť problémy slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ale politická kariéra a zviditeľnenie sa jej lídrov. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) SR v reakcii na informácie o plánoch farmárov zverejnené portálom aktuality.sk.

„MPRV dlhodobo upozorňovalo na skutočnosť, že Iniciatíva poľnohospodárov nie je reprezentatívna organizácia, ale projekt úzkej skupiny pár ľudí pod vedením agropodnikateľa figurujúceho vo vážnom kriminálnom prípade Františka Oravca a bývalého podnikateľa s kozmetikou Patrika Magdoška. Tí v záujme presadzovania svojich súkromných záujmov kombinovaných s politickými ambíciami neváhajú poškodzovať cudzí majetok, dopúšťať sa výtržníctva, či porušovať zákony,“ konštatoval v stanovisku pre médiá agrorezort.

Iniciatíva poľnohospodárov pod vedením Oravca a Magdoška podľa MPRV dodnes nepreukázala koho zastupuje, koľko má členov, ani ako prispievajú k potravinovej sebestačnosti Slovenska. Nepreukázala ani, koľkí z nich sú skutoční poľnohospodári. V kľúčových témach ako budúca Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, pripomienkovanie legislatívy, opatrenia súvisiace s adaptáciou na zmenu klímy, Program rozvoja vidieka, či nekalé obchodné praktiky podľa agrorezortu nevzniesli žiadny návrh, žiadnu pripomienku.

„MPRV rešpektuje ústavné právo ktoréhokoľvek občana Slovenskej republiky angažovať sa politicky, ale dôrazne odmieta zneužívanie občianskych aktivít na osobné politické ciele,“ vyhlásil rezort. Iniciatíva poľnohospodárov podľa neho znevažuje prácu tisícov slušných poľnohospodárov, potravinárov aj štátnych úradníkov a v záujme pritiahnutia mediálnej pozornosti neváhajú paušalizovať slovami, že v poľnohospodárstve za posledné štyri roky „žiadne zmeny nenastali“.

Podľa ministerstva je pritom opak pravdou. Súčasné vedenie rezortu spustilo v poľnohospodárstve zásadné zmeny, ako sú napríklad komplexné pozemkové úpravy, digitalizácia poľnohospodárskych plôch, zverejňovanie cenových máp nájmov pozemkov, zverejňovanie poberateľov agrodotácií alebo legislatívne opatrenia proti špekuláciách s nájmom pôdy.

„V oblasti potravinárstva sa podarilo súčasnému vedeniu rezortu presadiť na európskej úrovni zákaz nekalých obchodných praktík aj elimináciu dvojakej kvality, na národnej úrovni sa zase podarilo zastaviť pokles podielu slovenských potravín na pultoch obchodov,“ vymenovalo MPRV s tým, že kapitola štátneho rozpočtu na poľnohospodárstvo dosiahla tento rok rekordné sumy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.