Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Živočíšna výroba Zo sveta

Najväčšia česká mliekareň chce majetkovo vstúpiť do fariem

blank

Najväčšia česká mliekareň Madeta si zatiaľ zabezpečila náhradných 110.000 litrov mlieka po tom, čo od 1. júla prišla o 200.000 litrov mlieka denne z Mlékařského a hospodárskeho družstva JIH, ktoré zvýšilo dodávky do Nemecka.

Niektorým dodávateľom Madeta ponúkne, že kúpi ich akcie, aby si s nimi zaistila stabilný obchodný vzťah. Kvôli úbytku mlieka od družstva JIH rastú mliekarni náklady na zvoz, energie a vodu. ČTK to v pondelok (5.8.2019) povedal generálny riaditeľ Madety Milan Teplý.

Madeta má novú zmluvu s firmou Interlacto na rok a denné dodávky 50.000 litrov mlieka denne. Ďalšiu časť vykrýva mliekom z voľného trhu.

„Musíme prehodiť investičné zámery a vstúpiť do družstiev, aby sme si zaistili surovinu. Je to jediný možný postup,“ povedal Teplý.

Časť mlieka chcela Madeta z Moravy, dodávky tam zatiaľ podľa Teplého blokujú platné zmluvy družstiev s inými odberateľmi. Niektoré objednávky nezvláda Madeta vykrývať. Rastie záujem o krémy lipánek a tvarohy. Teraz ich firma vyrobí 70 až 75-ton týždenne. Madeta aktuálne vyrába menej trvanlivého mlieka, ktorého vlani vyrobila 97,5 milióna litrov.

JIH kontroluje 16-percent českého trhu s mliekom. Denne zobchoduje 1,32 milióna litrov. Od júla zvýšili dodávky mliekarni Goldsteig v nemeckom Chamu, podľa predsedu predstavenstva JIH Karla Bednářa, kvôli vyššej výkupnej cene.

Madeta dosiahla vlani konsolidované tržby 5,5 miliardy českých korún (213-miliónov eur) a konsolidovaný zisk po zdanení 180 miliónov korún (7-miliónov eur). Exportuje pätinu produkcie, hlavne biele prírodné syry a syry eidamského typu. Má štyri výrobné závody – v Planej nad Lužnicí, Českom Krumlove, Jindřichovom Hradci a Pelhřimove. Po znížení dodávok z družstva JIH má Madeta 180-dodávateľov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1591 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.