Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Zisk v poľnohospodárstve vlani mierne klesol

ČR: Zisk v poľnohospodárstve vlani mierne klesol

Zisk českého poľnohospodárstva očistený o investičné dotácie sa vlani medziročne znížil o 1,5 percenta na 638,8 milióna eur (16,7 miliardy korún). Poľnohospodárska produkcia vzrástla o percento, náklady stúpli o 1,7 percenta.

Rastlinná výroba vzrástla, živočíšna klesla

Údaje sú zatiaľ odhadom Ústavu poľnohospodárskej ekonomiky a informácií (ÚZEI) a prostredníctvom tlačovej správy o nich informoval český agrorezort. Výsledky poľnohospodárstva podľa nej ovplyvnilo premnoženie hrabošov alebo koronavírusová pandémia.

Celkový vývoj produkcie bol podľa odhadu ústavu priaznivý, výroba vzrástla o 57,3 milióna eur (1,5 miliardy Kč) na 5,8 miliardy eur (152,6 miliardy Kč), panovali pritom dobré klimatické podmienky.

“Na rastlinnú výrobu však malo negatívny vplyv premnoženie hraboša poľného, ​​ktorý sa vlani rozšíril z Moravy do českých krajov. Najviac bol postihnutý kraj Ústecký a Stredočeský,” dodáva ministerstvo.

Napriek tomu by výsledky rastlinnej výroby mali podľa odhadu medziročne vzrásť o 2,3 percenta a živočíšna produkcia by naopak mala klesnúť o 0,6 percenta.

“Hoci sa výsledok čistej pridanej hodnoty vďaka lepšej úrode v minulom roku zvýšil, konečná hodnota príjmu z poľnohospodárskej činnosti klesla o 1,4 percenta na 756 miliónov eur (19,8 miliardy korún). Zhruba 57 percent z tejto sumy pripadá podnikom fyzických osôb, pre ktoré to je nielen zisk, ale aj zdroj prostriedkov na úhradu odmien za vlastnú prácu,” uviedol minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD).

Podľa ministerstva sa vlani zvýšili prevádzkové podpory o necelé tri percentá, a to hlavne vďaka zvýšeniu kurzu eura verzus koruny. Investičné dotácie by potom mali byť na podobnej úrovni ako v roku 2019.

Údaje ÚZEI a ČSÚ sa líšia

Vlani uviedol vtedajší prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek, že dotácie tvoria okolo 20 až 25 percent celkovej poľnohospodárskej produkcie. Nebyť okolo 1,41 miliardy eur (37 miliárd korún) z Európskej únie a ďalších 145 miliónov eur (3,8 miliardy korún) z národných dotácií, znamenalo by to podľa neho likvidáciu českého poľnohospodárstva.

Údaje ÚZEI sa líšia od oficiálnych údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ). Ten vydáva svoj prvý odhad o produkcii a ziskoch za minulý rok v marci. Napríklad pri údajoch za predvlaňajší rok činil odhad ÚZEI o očistenom zisku 741 miliónov eur (19,4 miliardy Kč). ČSÚ potom v marci uviedol, že zisk poľnohospodárskeho sektora vlani medziročne vzrástol o 11,9 percenta na 668 miliónov eur (17,5 miliardy korún).

EUR 1 = 26,239 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1558 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments