Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Výmera lesov na Slovensku predstavuje 41 % územia, z roka na rok rastie

Výmera lesov na Slovensku predstavuje 41 % územia, z roka na rok rastie
insert_photoTASR

Výmera lesov na Slovensku predstavuje až 41 % územia a z roka na rok rastie. Informoval o tom Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s odvolaním sa na správu Forest Europe. Na rozdiel od celosvetového poklesu výmery lesov podľa správy lesnatosť v Európe dlhodobo stúpa, lesy pokrývajú viac ako tretinu európskeho územia.

Výmera lesov v Európe za 30 rokov stúpla o 9 percent

Hrežík priblížil, že správu s názvom „Stav európskych lesov 2020“ v decembri 2020 zverejnil sekretariát celoeurópskeho medzivládneho procesu Forest Europe, ktorý v rokoch 2016 až 2020 hostila Slovenská republika, konkrétne Národné lesnícke centrum vo Zvolene. V poradí už piata správa o stave európskych lesov tak vznikla pod záštitou slovenských odborníkov.

Spresnil, že podľa výsledkov správy výmera lesov v Európe za posledných 30 rokov stúpla až o 9 %. Celková výmera lesov v Európe je 227 miliónov hektárov, čo predstavuje 35 % územia. Keďže ťažia sa iba približne tri štvrtiny objemu dreva, ktoré v európskych lesoch každoročne prirastie, zásoba dreva stúpla od roku 1990 až o 50 %.

Výmera lesov na Slovensku za 30 rokov stúpla o 1,5 percenta

Upozornil, že výmera lesných pozemkov a lesných porastov sa aj v SR dlhodobo zvyšuje. Výmera lesných porastov Slovenska je 1,95 milióna hektárov a v porovnaní s rokom 1990 sa zvýšila o 1,5 %. Pred sto rokmi bola pritom lesnatosť Slovenska iba 31 %. Dnes je to až 41 % územia Slovenska, čo je výrazne viac ako podiel výmery lesov v Európe. V krajinách s vysokou lesnatosťou ako je SR, Fínsko, Slovinsko či Rakúsko už podľa Hrežíka nie je veľa priestoru na zvyšovanie lesov.

Takmer štvrtina lesov Európy je podľa Hrežíkových informácií chránená s cieľom zachovania biodiverzity. Za posledných 20 rokov sa výmera lesov zahrnutých do chránených území zvýšila približne o 65 %. Na Slovensku sa v sústavách chránených území nachádza až 63 % z celkovej výmery lesných pozemkov.

Poznamenal, že lesy obhospodarované s prioritným cieľom ochrany pôdy, vody a iných ekosystémových služieb, tzv. ochranné lesy, tvoria približne 32 % celkovej výmery lesov v Európe. Drvivá väčšina európskych lesov je prístupná pre verejnosť, pričom približne 6 % z nich je prioritne určených alebo obhospodarovaných na účely rekreácie širokej verejnosti.

Upozornil, že európske lesy a ich udržateľný manažment je však v ohrození, a to najmä v dôsledku klimatickej zmeny a s ňou súvisiacich častejších výskytov veľkoplošných poškodení, ktoré majú charakter kalamít.

Hrežík dodal, že správa je dostupná na webovej stránke foresteurope.org.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
15. január 2021 12:52

Ech, ale bude kriku od zelených. Oni takú kampaň robia o totálnej devastácii lesov a ich znižovaní na Slovensku. A tu niečo také. To ich teda na…. Budaja prinútia útokom zobrať Mičovského ministerstvo.

jozef R.
jozef R.
16. január 2021 19:26
Odpoveď na  G.S.

Lesov pribúda keď sa nechá zarásť TTP tŕnkami, šípkami, lôhom. Tak sa tešme. Slovenské lesy sú roky drancované rôznymi podnikavcami. Iba slepý to nevidí. Kde by sa inak brali tie stovky preťažených kamiónov s guľatinou, čo robia rýgole po asfaltových cestách? Holoruby sú tiež lesy. Voda z nich hučí po… Celý komentár »

G.S.
G.S.
19. január 2021 18:15
Odpoveď na  G.S.

TTP zarastené aj náletovými drevinami bude stále len TTP pre lesníkov. Lesom sa stane až vtedy, keď ho majiteľ alebo štát prevedie do lesov. Kamióny sú plné, lebo väčšina lesov dosiahla rubný vek. Pre vlastníka nemá zmysel pozerať na les a nechať ho zhniť, pričom musí platiť dane a OLH.… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
15. január 2021 13:17

lesov je dost a budu pribudat no problem je v tom že vysychaju nemaju vodu Vodu treba vratit do krajiny a nie ju puštat do mora