Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Výmera lesov na Slovensku predstavuje 41 % územia, z roka na rok rastie

Výmera lesov na Slovensku predstavuje 41 % územia, z roka na rok rastie

Výmera lesov na Slovensku predstavuje až 41 % územia a z roka na rok rastie. Informoval o tom Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR s odvolaním sa na správu Forest Europe. Na rozdiel od celosvetového poklesu výmery lesov podľa správy lesnatosť v Európe dlhodobo stúpa, lesy pokrývajú viac ako tretinu európskeho územia.

Výmera lesov v Európe za 30 rokov stúpla o 9 percent

Hrežík priblížil, že správu s názvom “Stav európskych lesov 2020” v decembri 2020 zverejnil sekretariát celoeurópskeho medzivládneho procesu Forest Europe, ktorý v rokoch 2016 až 2020 hostila Slovenská republika, konkrétne Národné lesnícke centrum vo Zvolene. V poradí už piata správa o stave európskych lesov tak vznikla pod záštitou slovenských odborníkov.

Spresnil, že podľa výsledkov správy výmera lesov v Európe za posledných 30 rokov stúpla až o 9 %. Celková výmera lesov v Európe je 227 miliónov hektárov, čo predstavuje 35 % územia. Keďže ťažia sa iba približne tri štvrtiny objemu dreva, ktoré v európskych lesoch každoročne prirastie, zásoba dreva stúpla od roku 1990 až o 50 %.

Výmera lesov na Slovensku za 30 rokov stúpla o 1,5 percenta

Upozornil, že výmera lesných pozemkov a lesných porastov sa aj v SR dlhodobo zvyšuje. Výmera lesných porastov Slovenska je 1,95 milióna hektárov a v porovnaní s rokom 1990 sa zvýšila o 1,5 %. Pred sto rokmi bola pritom lesnatosť Slovenska iba 31 %. Dnes je to až 41 % územia Slovenska, čo je výrazne viac ako podiel výmery lesov v Európe. V krajinách s vysokou lesnatosťou ako je SR, Fínsko, Slovinsko či Rakúsko už podľa Hrežíka nie je veľa priestoru na zvyšovanie lesov.

Takmer štvrtina lesov Európy je podľa Hrežíkových informácií chránená s cieľom zachovania biodiverzity. Za posledných 20 rokov sa výmera lesov zahrnutých do chránených území zvýšila približne o 65 %. Na Slovensku sa v sústavách chránených území nachádza až 63 % z celkovej výmery lesných pozemkov.

Poznamenal, že lesy obhospodarované s prioritným cieľom ochrany pôdy, vody a iných ekosystémových služieb, tzv. ochranné lesy, tvoria približne 32 % celkovej výmery lesov v Európe. Drvivá väčšina európskych lesov je prístupná pre verejnosť, pričom približne 6 % z nich je prioritne určených alebo obhospodarovaných na účely rekreácie širokej verejnosti.

Upozornil, že európske lesy a ich udržateľný manažment je však v ohrození, a to najmä v dôsledku klimatickej zmeny a s ňou súvisiacich častejších výskytov veľkoplošných poškodení, ktoré majú charakter kalamít.

Hrežík dodal, že správa je dostupná na webovej stránke foresteurope.org.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. G.S.
  15. januára 2021

  Ech, ale bude kriku od zelených. Oni takú kampaň robia o totálnej devastácii lesov a ich znižovaní na Slovensku. A tu niečo také. To ich teda na…. Budaja prinútia útokom zobrať Mičovského ministerstvo.

  Odpovedať
  1. jozef R.
   16. januára 2021

   Lesov pribúda keď sa nechá zarásť TTP tŕnkami, šípkami, lôhom. Tak sa tešme. Slovenské lesy sú roky drancované rôznymi podnikavcami. Iba slepý to nevidí. Kde by sa inak brali tie stovky preťažených kamiónov s guľatinou, čo robia rýgole po asfaltových cestách? Holoruby sú tiež lesy. Voda z nich hučí po každom daždi. Nemá ju čo zachytávať. A lesy ako také? Od stromu po strom 60 m a medzi nimi 10 pňov. Ale výmera stúpa. Potemkinove dediny. Nič iné.

  2. G.S.
   19. januára 2021

   TTP zarastené aj náletovými drevinami bude stále len TTP pre lesníkov. Lesom sa stane až vtedy, keď ho majiteľ alebo štát prevedie do lesov. Kamióny sú plné, lebo väčšina lesov dosiahla rubný vek. Pre vlastníka nemá zmysel pozerať na les a nechať ho zhniť, pričom musí platiť dane a OLH. Tak ho rúbe , lebo žiadny iný zdroj financií na pestovnú činnosť a zaplatenie daní a OLH jednoducho nemá. Ak ty alebo iní zelení prevezmete les a zaplatíte vlastníkom primeranú cenu, tak môžete sa pokojne len kochať. Nikoho iného to trápiť nebude. My konkrétne máme v obci les . Polovica je buk zhruba 120 rokov a polovica delimitované plochy od 70.-tych rokov(bývalé pasienky) . Dnes je to už les, čiastočne vypestovaný a vysadený. Buky keď mali 95 rokov, tak boli krásne čisté bez hniloby a plamencového jadra. Dnes je to zhruba na polovicu a za ďalších 30 rokov bude čistých a zdravých ešte oveľa menej. Ľahšie sa lámu a padajú pri búrkach. Preto rúbeme podľa LHP. Ty s tým máš problém. No , naši dedovia a pradedovia ten les nanovo vypestovali, keď ho predtým úplne vyrúbali ,aby ho zaplatili. Tak prečo by ste nám mali do toho strkať tlamy ak nám nijako neprispejete? A sme hrozní barbari. My dokonca tým drevom kúrime. Jednoducho nie je iný cenovo prístupný zdroj tepla v našom okolí. Každý les bol u nás kedysi holinou. Nemáš tu jednoducho pôvodné lesy- pralesy. Každá holina sa povinne zalesňuje – umelo alebo prirodzene ,čo je dnes väčšina. Takže prestaň s eko poviedkami.

 2. starý gazda
  15. januára 2021

  lesov je dost a budu pribudat no problem je v tom že vysychaju nemaju vodu Vodu treba vratit do krajiny a nie ju puštat do mora

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.