Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

ČR: EK vyšetruje neoprávnené dotácie pre veľké farmy

ČR: EK vyšetruje neoprávnené dotácie pre veľké farmy

Európska komisia začala hĺbkové vyšetrovanie údajného neoprávneného prideľovania národných dotácií veľkým českým poľnohospodárskym podnikom. Exekutíva Európskej únie v tlačovej správe oznámila, že má okrem iného pochybnosti u dotácií na reštrukturalizáciu a zavlažovanie fariem, ktorých pridelenie veľkým firmám, miesto menším podnikom, mohlo porušiť pravidlá EÚ.

Podľa lidoveckého europoslanca Tomáša Zdechovského sa najmenej dva prípady týkali spoločností spojených s holdingom Agrofert.

Vyjadrenia českých úradov ČTK zisťuje. Komisia sa koncom minulého roka zaoberala niekoľkými podnetmi, ktoré podľa Zdechovského dostala po februárovej misii skupiny europoslancov v Česku.

Veľké firmy boli chybne označené za malé a stredné podniky

Po dôkladnom preskúmaní dotácií spojených s ovocnými sadmi dospela skupina europoslancov k záveru, že niektoré veľké podniky inkasovali dotácie v desiatkach miliónov eur (stoviek miliónov korún), ktoré boli určené pre malé a stredné firmy. Ďalšie problematické schémy sa podľa EK týkali príspevkov na poistenie úrody a hospodárskych zvierat, ktoré opäť získali veľké firmy miesto malých či stredných podnikov.

“Hodnotenie Komisie odhalilo, že táto pomoc bola už v minulosti pridelená príjemcom, ktorí boli českými úradmi chybne označení za malé a stredné podniky, hoci išlo v skutočnosti o veľké firmy,” uviedla Komisia.

Mená dotknutých firiem nezverejnili. Podľa Zdechovského ide však najmenej v dvoch prípadoch o firmy spojené s Agrofertom.

“Mám potvrdené, že vyšetrovanie Komisie sa najmenej v dvoch prípadoch týka firiem okolo Agrofertu. EK požiadam, aby na niektorom z budúcich rokovaní výboru pre kontrolu rozpočtu oznámila podrobnosti k zisteným nezrovnalostiam a časový harmonogram, v akom bude už niekoľkú kauzu Agrofertu riešiť,” povedal ČTK europoslanec.

Agrofertom sa dlhodobo zaoberajú audítori EK kvôli väzbám premiéra Andreja Babiša na jeho bývalý podnik. Babiš síce vložil holding do trustových fondov, podľa zistení audítorov EK naň má stále vplyv a je preto v konflikte záujmov.

Komisia by mala v priebehu januára do Česka poslať definitívnu verziu auditu, na základe ktorého zrejme nepreplatí firmám okolo Agrofertu dotácie od leta 2018, keď vstúpili do platnosti sprísnené únijné pravidlá o konflikte záujmov. Česko by tak mohlo vracať do únijného rozpočtu až okolo 17,2 milióna eur (450 miliónov korún). Premiér tvrdenia o svojom konflikte záujmov dlhodobo odmieta.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova EK

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments