Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

ČR: Štatistici zverejnili zisk. Minister dúfa v lepší výsledok, zväz má pripomienky

ČR: Štatistici zverejnili zisk. Minister dúfa v lepší výsledok, zväz má pripomienky
insert_photoSPPK - Spracovanie chmeľu

Zisk poľnohospodárskeho sektora v Českej republike vlani po dvoch rokoch poklesu vzrástol o 11,9 percenta na 680 miliónov eur (17,5 miliardy českých korún), uviedol dnes ako predbežný odhad v tlačovej správe Český štatistický úrad (ČSÚ). Podľa Poľnohospodárskeho zväzu ČR je tento údaj nadhodnotený.

Podpory 1,57 miliardy eur

Celkové podpory českého agrosektora vlani predstavovali 1,57 miliardy eur (40,1 miliardy korún), predvlani to bolo 1,5 miliardy eur (38,8 miliardy korún), uviedol ČSÚ.

Hodnota produkcie vzrástla na rekordných 5,44 miliardy eur (140,3 miliárd korún) a bola najvyššia od roku 1998, odkedy ČSÚ štatistiku zostavuje. Rastlinná produkcia prevažovala nad živočíšnou v pomere 56,5 percenta k 37,7 percenta. Hodnota rastlinnej výroby sa vlani zvýšila o 4,6 percenta na 3,07 miliardy eur (79,2 miliardy korún), živočíšnej o 2,2 percenta na 2,05 miliardy eur (52,8 miliardy korún).

Vyššia úroda obilnín, chmeľu alebo zemiakov

„Na hodnote rastlinnej produkcie boli najväčšou mierou zastúpené obilniny, priemyselné plodiny a krmoviny. V živočíšnej výrobe prevládala produkcia mlieka, chov jatočných ošípaných a chov jatočného hovädzieho dobytka,“ uviedol riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva, priemyslu, stavebníctva a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Za zvýšením hodnoty v rastlinnej výrobe je napríklad vyššia úroda obilnín, chmeľu, kukurice, zeleniny alebo zemiakov. Zemiaky, zelenina a ovocie okrem hrušiek a jabĺk vlani zdraželi.

„Nie je to vďaka lepšej konkurencieschopnosti nášho poľnohospodárstva, ale bolo to v dôsledku nárastu cien. Zvýšil sa objem tržieb, a tým pádom bol celkový výsledok lepší,“ uviedol agrárny analytik Petr Havel.

Ceny rástli napríklad aj u ošípaných, hydiny alebo mlieka.

Zväz hovorí o nižšom zisku, minister o vyššom

„Hrubá pridaná hodnota, predstavujúca výsledný efekt poľnohospodárstva, medziročne vzrástla o 3,7 percenta na 1,74 miliardy eur (44,9 miliardy korún), čo je po roku 2016 druhá najvyššia hodnota,“ dodal predseda ČSÚ Marek Rojíček.

Vplyv premnožených hrabošov sa do poľnohospodárskych výsledkov podľa neho premietol nepatrne.

Podľa hovorcu Poľnohospodárskeho zväz ČR Vladimíra Píchu ide pri odhade zisku odvetvia vo výške 680 miliónov eur o nadhodnotené číslo.

„Hospodársky výsledok bude rovnako ako v minulých rokoch upravovaný smerom nadol. V súčasnej dobe finalizujeme vlastný prieskum, ktorý bude dokončený na budúci týždeň. Predbežné údaje podľa ekonomických ukazovateľov zatiaľ ukazujú menej optimistické čísla,“ dodal.

Minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (za ČSSD) skôr na základe odhadu Ústavu poľnohospodárskej ekonomiky a informácií uviedol, že minuloročný zisk očistený o investičné dotácie by mal vzrásť na viac ako 753 miliónov eur (19,4 miliardy korún).

Kurz zo dňa: 11.3.2020, EUR 1 = 25,770 CZK

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SPPK - Spracovanie chmeľu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments