Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Kandidát na českého ministra: Prioritou sú moderné technológie v poľnohospodárstve

Kandidát na českého ministra: Prioritou sú moderné technológie v poľnohospodárstve
insert_photopgrlf.cz - Zdeněk Nekula (vpravo).

Predseda vlády a 17 ministrov – tak má vyzerať nový český kabinet Petra Fialu. Česku majú po novom vládnuť koalície Spolu (ODS, KDÚ-ČSL a TOP 09) a PirSTAN (Piráti a STAN). Kandidát na českého ministra poľnohospodárstva Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) si ako prioritu v úrade berie využívanie moderných technológií v poľnohospodárstve, teda tzv. precízne poľnohospodárstvo. Dnes to povedal v rozhovore s ČTK.

“Budem preferovať precízne poľnohospodárstvo. Pomôže nám to v šetrení používania priemyselných hnojív, pesticídov a podobne. Teda aby sa hnojilo a striekalo tam, kde je to skutočne potrebné,” povedal Nekula.

Nespresnil, či pôjde o podpory z národných dotačných programov alebo z európskych.

“Toto je teraz detail, do ktorého by som sa nerád púšťal. Nechcem teraz od pása strieľať nejaké čísla a hodnoty,” povedal.

Do budúcnosti chce znížiť tzv. uhlíkovú stopu potravín, čo si za cieľ dávali ale aj jeho predchodcovia v ministerskom kresle.

“Chceme skrátiť cestu od poľnohospodárov a producentov až na tanier k spotrebiteľovi. Tak urobíme obrovský kus práce ako pre poľnohospodárov, tak pre spotrebiteľov. S tým ale tiež súvisí potravinová sebestačnosť a bezpečnosť,” doplnil.

Deklarovanou prioritou vlády je podpora malých a stredných poľnohospodárov. Podľa Nekulu sa však nemožno tváriť, že neexistuje česká špecifická situácia. ČR má v EÚ najvyššiu priemernú veľkosť fariem a to okolo 130 hektárov. Je to dané čiastočne aj zlučovaním poľnohospodárov do družstiev za minulého režimu.

“Rád by som predišiel nejakým obavám – nebudeme nikoho hádzať cez palubu,” povedal smerom k veľkým hráčom.

Jeho cieľom nie je “deštrukcia českého poľnohospodárstva”, ale to, aby sa dostalo na vyššiu úroveň. Jedným z najväčších producentov potravín v ČR je Agrofert, ktorý bol pred vložením do trustových fondov majetkom premiéra Andreja Babiša (ANO).

Životopis

Zdeněk Nekula absolvoval Vysokú školu poľnohospodársku v Brne, potom pôsobil okrem iného v dozornej rade Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti. V rokoch 2016 až 2018 bol predsedom predstavenstva štátneho Podporného a garančného roľníckeho a lesníckeho fondu. V rokoch 2015 až 2017 bol aj členom predstavenstva Výstaviska České Budějovice. Dnes oznámil, že v prípade vládnej funkcie rezignuje na post starostu Tešetic pri Znojme.

Nová vláda od 26. novembra 2021

Český prezident Miloš Zeman vymenuje Petra Fialu za premiéra 26. novembra na zámku v Lánoch. Predseda ODS to podľa českých médií oznámil po stredajšom stretnutí s hlavou štátu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Zeman by sa mal následne počas desiatich dní stretnúť s navrhovanými kandidátmi. Fiala preto očakáva, že Česko by novú vládu mohlo mať približne o tri týždne.

Vznikajúci vládny kabinet bude mať 18 členov; končiaca vláda ich má iba 15. ODS pripadne premiérske kreslo a päť ministerstiev, Starostom štyri rezorty, Pirátom a ľudovcom po tri a TOP 09 získa dva rezorty.

Autor článku: ČTK, poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pgrlf.cz - Zdeněk Nekula (vpravo).

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1559 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments