Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Založí štát kafilériu?

Založí štát kafilériu?
insert_photoTASR

Kafiléria v Mojšovej Lúčke pri Žiline, ktorá má na Slovensku monopolné postavenie, od začiatku roka dvíha ceny. Upozorňujú na to samotní chovatelia, ktorí zdražovanie považujú za nehorázne.

„Je to obrovský problém. Kafiléria nám zo dňa na deň zvýšila ceny o 30-percent, potom o pár týždňov išla cena zas nahor. Je to nehorázne. Je to monopol, kafilérie sa rozpredali a zostala len táto jedna a tá si robí prakticky, čo chce,“ vyjadril sa predseda Zväzu chovateľov ošípaných Andrej Imrich.

„Kafiléria je bohužiaľ, len jedna jediná. Je to monopol a komunikuje s nami spôsobom, že od budúceho mesiaca máte takúto a takúto cenu, nech sa páči, podpíšte. Dokonca keď nám náhodou počas prepravy na bitúnok uhynie nejaká ošípaná, čo sa môže stať, tak ešte bitúnok nám za takúto ošípanú, za ktorú nič nefakturujeme, účtuje pokojne 15-20 eur ako stratu, ako náklady,“ uviedol chovateľ František Valašek.

Zvyšovanie cien potvrdila aj samotná kafiléria. Vysvetľuje ich snahou dorovnať ceny s okolitými krajinami a vysporiadať sa napríklad s vysokými cenami energií.

„Cena je teraz veľmi podobná, ako napríklad v Česku, Rakúsku alebo Maďarsku. Nepovedala by som, že služby výrazne zdraželi. Väčšina producentov mala cenu na úrovni 280-eur za tonu. Boli aj producenti, ktorí mali cenu nižšiu, okolo 150-eur za tonu. U nich bol teda nárast výraznejší. Ceny sme chceli zrovnať u všetkých, pretože sa nám stáva, že niektorí producenti sa sťažujú, že prečo majú iné ceny. Snažili sme sa ich vyrovnať, aby boli pre všetkých rovnaké. Aj pri pripravovanej štátnej pomoci to bude jednoduchšie a tam tie ceny budú musieť byť rovnaké,“ vysvetlila konateľka kafilérie Alexandra Krajčíová Orčíková.

Aktuálna cena sa podľa nej pohybuje na hranici 315-eur za tonu kadáverov.

Na Slovensku jedna, v Českej republike šesť

„Do budúcnosti by bolo žiaduce, aby sa zvýšil počet kafilérií, ktoré by mohli spracovávať živočíšny odpad. Fakt je ten, že chýba prirodzená konkurencia aj ďalších prípadných obdobných prevádzok, neexistuje trhový mechanizmus tvorby cien. A v prípade masívnej nákazy zvierat nemusí kapacita kafilérie postačovať, preto by bolo lepšie, keby z iniciatívy ministerstva pôdohospodárstva vznikol návrh na zriadenia takejto štátnej prevádzky,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Podľa komory by založenie štátnej kafilérie malo byť v záujme štátu.

„Keďže zdravie ľudí je prvoradé a štátu by na tom malo v maximálne možnej miere záležať, tak podľa nášho názoru také činnosti, ako je likvidácia kadáverov a ďalšieho živočíšneho odpadu by mali byť riešené aj prostredníctvom štátnych podnikov. Tak, ako sa vykonáva kontrola úžitkovosti cez štátne podniky, tak aj zvoz kadáverov a aj obnovenie sanitných bitúnkov by mohlo byť vhodným spôsobom, ako sa dá pomôcť chovateľom. Štátne podniky by boli pod stopercentnou kontrolou štátu a veterinárnej správy,“ dodala Holéciová.

V susednom Česku funguje 6 kafilérií. Žiadnu z nich neprevádzkuje štát, konkurujú si však navzájom. U nás štát založenie ďalšej kafilérie súkromníkom prikázať nemôže. Založenie štátnej prevádzky však agrorezort nepovažuje za zlý nápad.

„Myslím si, že do budúcnosti by bolo dobré založiť štátnu kafilériu, máme na to priestory a prevádzky, ktoré by to boli schopné urobiť. Vždy je to otázka financií. Ak máte štátny podnik, vyžaduje si to nielen investície, ale aj návratnosť investícií. Je to otázka presvedčenia ministra financií, že toto má zmysel na Slovensku urobiť. Ak vieme mať súkromný monopol v kafilérii, ktorý na tom celkom dobre participuje, nemyslím si, že by to bolo zlé ani pre štát,“ vyjadrila sa ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Konkrétnu predstavu o zriadení štátnej kafilérie rezort zatiaľ nemá. Nateraz pripravuje schému štátnej pomoci na likvidáciu kadáverov, ktorá by chovateľom mala pomôcť náklady na služby kafilérie znížiť.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
6. august 2019 21:24

Prosím vás robte s tým niečo. Máme chotár plný kadaverov teliat, prasiat, psov, hláv a vnútornosti z dobytka,…. Všade je toho plno, najmä popri lesných cestách. Skúste zapojiť aj Min. životného prostredia. Je to neúnosný stav. Všade chodia len s kamerami, ale riešenie nikto nehľadá. Je nenormálne, aby cena za… Celý komentár »

Pista
Pista
7. august 2019 22:29

Štát nemusí zakladať štátnu kafilériu. Bude postačovať , keď súčasná kafilerka bude vystavovať faktúry ministerstvu pôdohospodárstva. Ak štát dal povinnosť odovzdávať kadávery do kafilérky, nech si túto službu aj platí . Keď sa nájdu peniaze na hlúposti , nemal by byť problém nájsť peniaze na užitočnú vec a jedným ťahom… Celý komentár »