Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Obhajoba nižšej podpory sa rozpadla na číslach. Tie dokazujú, že štát šetrí

Obhajoba nižšej podpory sa rozpadla na číslach. Tie dokazujú, že štát šetrí
insert_photoTASR - Na snímke pracovníci odnášajú ošípanú vo vreci do kafilérneho vozidla po vykonaní nariadeného preventívneho usmrtenia ošípaných v jednom z domácich chovov v obci Zemplín v okrese Trebišov, v ktorej sa potvrdil výskyt afrického moru ošípaných.

Len nedávno portál poľnoinfo.sk informoval o tom, že suma vyčlenená na dotácie na likvidáciu kadáverov je v roku 2022 nižšia, ako po minulé roky. Vlani na tento účel rezort pôdohospodárstva vyčlenil tri milióny eur, v roku 2020 dva milióny a tento rok len dvakrát po 500 tisíc eur.

Rezort vo svojom stanovisku argumentoval, že na rozdiel od minulých rokov, keď balík peňazí pokrýval aj likvidáciu zvierat nariadených v rámci veterinárnych opatrení, tento rok pre tieto účely vyčlenil peniaze extra. V praxi by mal teda finančné prostriedky určené na likvidáciu bežných kadáverov od chovateľov v objeme 1 milión eur dopĺňať ďalší balík peňazí, určený pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR.

„ŠVPS disponuje na zabezpečenie predmetnej služby pre chovateľov zvierat dostatočným objemom finančných zdrojov. Z dotácie, ktorú poskytuje MPRV SR prostredníctvom PPA je zabezpečované odstránenie a likvidácia zvierat, ktoré uhynuli alebo boli usmrtené z iných dôvodov ako vykonávanie nariadených veterinárnych opatrení,“ uviedol v písomnom stanovisku rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Za likvidáciu zvierat na základe opatrení smerovalo 430 tisíc eur

Portál poľnoinfo.sk zaujímalo, koľko peňazí teda rezort vyčlenil pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu a či sa finančné objemy na oba účely vyrovnajú minuloročnej alebo aspoň predvlaňajšej podpore.

Vlani, keď bolo na dotácie na kadávery určených historicky najviac peňazí, sa pritom vyčerpali takmer všetky. Z približne troch miliónov zostalo nevyužitých ani nie 500 eur. Rovnako sme sa pýtali, koľko peňazí šlo vlani a predvlani vyslovene na likvidáciu zvierat na základe veterinárnych opatrení.

„V roku 2022 (k 31.8.2022) predstavuje čerpanie za kafilériu objem 430 480,53 eur. V roku 2021 bolo vyčerpaných 451 522,91 eur a v roku 2020 v objeme 72 047,01 eur,“ vyjadrilo sa v reakcii na našu otázku tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva.

Najmenej za tri roky

Na priamu otázku, koľko peňazí teda rezort pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu tento rok vyčlenil, sme odpoveď nedostali. Rezort rovnako neodpovedal ani na to, či veterinárna správa prepláca priebežne všetky faktúry podľa potreby a konkrétny balík peňazí teda vyčlenený nemá.

Štátna veterinárna a potravinová správa prepláca prichádzajúce faktúry, s ďalšími detailmi sa prosím obráťte priamo na ŠVPS,“ dodal rezort. ŠVPS na naše otázky nereagovala.

Zatiaľ možno konštatovať, že peňazí na likvidáciu kadáverov je tento rok menej ako vlani a predvlani. K jednému miliónu eur, ktoré pomôžu chovateľom v tomto roku môžeme pripočítať zatiaľ 430 tisíc eur, ktoré ŠVPS preplatila do konca augusta na likvidáciu kadáverov na základe veterinárnych opatrení. Summa summarum doterajších 1,43 milióna eur je necelá polovica z minuloročných troch miliónov eur. Ministerstvo síce zdôrazňuje, že na tento účel môže ešte do konca roka finančné prostriedky vyčleniť, či tak spraví, ukáže až čas.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke pracovníci odnášajú ošípanú vo vreci do kafilérneho vozidla po vykonaní nariadeného preventívneho usmrtenia ošípaných v jednom z domácich chovov v obci Zemplín v okrese Trebišov, v ktorej sa potvrdil výskyt afrického moru ošípaných.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments