Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

MPRV: Za Lapšanského dostali pekári 800 tisíc, teraz to bude 3,5 milióna eur

MPRV: Za Lapšanského dostali pekári 800 tisíc, teraz to bude 3,5 milióna eur
insert_photoTASR

Tento rok potravinárom pôjde na stabilizáciu situácie spolu 18 miliónov eur, z toho pekárom 3,5 milióna eur. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v reakcii na kritiku agrorezortu zo strany predsedu predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milana Lapšanského.

„Pre porovnanie, v roku 2019, za pôsobenia Lapšanského na MPRV, dostali pekári 800.000 eur z celkovej pomoci potravinárom vo výške 12 miliónov eur,“ podčiarklo MPRV s tým, že „sa opakovane pokúšalo zmysluplne rokovať s predsedom SZPCC Lapšanským, jeho rétorika na stretnutí sa však značne líši od jeho následne medializovaných vyhlásení“.

„Verejnosti by sme zároveň radi pripomenuli, že Lapšanský bol do volieb v roku 2020 generálnym riaditeľom sekcie potravinárstva a obchodu na MPRV SR, preto by mal ovládať kompetencie a možnosti ministerstva zasahovať a pomáhať podnikateľskému prostrediu,“ zdôraznil agrorezort.

MPRV pripomenulo, že už v tomto roku vyplatilo potravinárskym podnikom 8 miliónov eur v rámci tzv. mimoriadnej pomoci, z toho pekárom bolo vyplatených 1,5 milióna eur.

„Zároveň pripravujeme ďalšiu pomoc v hodnote 10 miliónov eur v rámci dočasného rámca pomoci, ktorú plánujeme v závislosti od jej schválenia v Európskej komisii a na Protimonopolnom úrade SR vyplatiť do konca roka. Pre pekárov sú cez túto schému naplánované 2 milióny eur,“ doplnil agrorezort.

Akreditácia

„Radi by sme pripomenuli aj aktuálne vyhodnocované výzvy v objeme takmer 314 miliónov eur. Z toho výzva pre potravinárov je za 170 miliónov eur, čo považujeme za mimoriadny úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvod z čias minulej vládnej garnitúry v agrorezorte,“ poznamenalo ministerstvo pôdohospodárstva.

„Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia MPRV a PPA sa podarilo získať akreditáciu a prinavrátiť platobnej agentúre reputáciu. Potravinári a medzi nimi pekári sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej vlády vrátane pôsobenia Lapšanského na MPRV SR,“ dodal agrorezort.

Lapšanský vo štvrtok uviedol, že slovenskí pekári sú pobúrení z nekonania štátu pri ochrane svojich podnikateľov. Členovia vlády podľa neho každý týždeň pravidelne sľubujú, že na ďalšom rokovaní vlády, prípadne po rokovaní na úrovni EÚ predstavia záchranné mechanizmy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments