Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Pečenie s kreativitou a dôrazom na slovenský pôvod surovín má tradíciu v histórii

Pečenie s kreativitou a dôrazom na slovenský pôvod surovín má tradíciu v histórii
insert_photoautorka

Za návrat k tradíciám a potravinárstvu sú vďační starým rodičom. Dedo Jozef Ňaňo bol vychýrený mäsiar, babka Cilka zas pekárka, a práve po nej pomenovali kachľovú pec, v ktorej vypekajú pekárenské výrobky, aj podľa starých tradičných receptúr. Bez kvalitných lokálnych vstupov a poctivého remesla, by však ďaleko nezašli. Vnúčatá dnes vedú úspešnú rodinnú prevádzku pekáreň a mäsovýrobu „U Ňaňa“ v Ivachnovej.

„Starí rodičia nám dali veľa,“ začína svoje rozprávanie vedúci prevádzky Marek Žilinec.

„Najviac si vážim, že v nás vypestovali vzťah k poľnohospodárstvu. Aj preto sme pred siedmimi rokmi začali chovať dobytok na mäso a časom pribudli vlastné mäsové výrobky. Tie dnes predávame pod vlastnou značkou a vo vlastnom obchode na Liptove. Na začiatku sme chceli  len jedno – vyrábať kvalitné potraviny pre vlastnú rodinu. Keď sme sa časom rozrástli a začali predávať, chceli sme, aby naše výrobky ostali v regióne, kde žijeme a otvorili sme vlastnú kamennú prevádzku,” vysvetľuje Marek Žilinec.

Majú to v rodine

Dedo Jozef Ňaňo má momentálne 80 rokov. Celý svoj život sa venoval poľnohospodárstvu. Na poli, v hore, alebo pri dobytku. Viedol k tomu aj svojho syna a vnukov. Predajňu preto pomenovali po dedovi – U Ňaňa. Ňaňova žena Cilka zas tridsať rokov robila v pekárni. Staré rodinné recepty chceli vnuci uchovať, preto k mäsovýrobe pribudla aj pekáreň.

Pec Cilku pomenovali po babke

Murovanú päťmetrovú pekárenskú pec pomenovali po starej mame. Postaviť ju prišiel český majster Jozef Musil z Rudíc. Trvalo mu to zhruba štyri mesiace. Je už jedným z mála majstrov, ktorý takú pec ešte vedia postaviť.

“Chceli sme zachovať autentickú chuť, preto sme rozhodli  pre kachľovú pec, ktorá má zo spodu tepelnoizolačný vankúš zo skál a zo skla. Ten akumuluje a udržiava stále teplo v peci.  Vykurovaná je len dubovým drevom. Teda presne, ako kedysi,“ hovorí Marek Žilinec.

Nedostatok pekárov

Je veľmi ťažké začínať niečo nové, hlavne, ak na prevádzke chýba vyučený pekár. S tým najviac bojovali. Na začiatku ťažili zo skúseností starej mamy, no postupne pridávali nové produkty, takže si museli zaškoliť vlastných pekárov.

“Pôvodne som jazdil na kamióne, no chcel som skúsiť niečo nové. Ňaňovci majú filozofiu, že zamestnávajú lokálnych ľudí. Oslovili ma, prišiel som na skúšku, chytilo ma to a ostal som. Najviac ma baví to, že každý deň sa deje niečo nové. Práve skúšame nový recept, tak uvidíme, ako bude zákazníkom chutiť,” uviedol pomocný pekár, ktorý dnes s prehľadom upečie 130 kusov chleba denne.

Domáce receptúry a kvalitné vstupy

V útulnej pekárničke nájdete doslova všetko, čo vás napadne – slané i sladké pečivo, domáce štrúdle, buchty, maslové sušienky, či tradičné rodinné pečivo – rožky s bravčovou masťou, podpecník, kláskový chlieb, či škvarkové pagáče z vlastných škvariek.

“Medzi naše najpredávanejšie výrobky patrí kváskový chlieb, možno preto, že kvások si sami ´pestujeme´. Dokrmujeme ho každé štyri hodiny, ale výsledok stojí zato. Kváskový chlieb vydrží v utierke čerstvý aj štyri dni, okrem toho je aj chutný a zdravý. V noci nám kvások dokrmuje múkou a vodou automat,” doplnil Žilinec.

Používajú len suroviny od slovenských dodávateľov, aj keď občas musia spraviť výnimku. Problém bol napríklad s orechmi, ktoré museli kupovať až z Čiech. Ražnú múku kupujú len od domácich producentov – najčastejšie z Mlyna Pohronský Ruskov. Čučoriedky, ktoré používajú, majú horský pôvod. Pečú aj obľúbené tvarohové slimáky, pričom tvaroh pochádza z neďalekej mliekarne.

“Vždy sa snažíme využívať aj sezónne ovocie. Dôležité je, že kvalitu a srdce, ktoré do toho dávame, dokážu oceniť aj ľudia. Jeden zákazník z Prešova si k nám chodí kupovať kváskový chlebík každú sobotu. Skúšali sme robiť aj sladký kvások na rožky a sladké pečivo, no na tom ešte musíme zapracovať,” doplnil M. Žilinec.

Pekárstvo je veľmi kreatívne, preto okrem overených rodinných receptov skúšajú aj nové receptúry – tekvicový chlieb, či chlebík s kurkumou.

Výhodou pekárne a mäsovýroby „U Ňaňa“ je aj dobrá lokalita v blízkosti frekventovanej diaľnice, vďaka čomu u nich nakupujú nielen domáci, ale i cezpoľní. Ceny sú vyššie ako inde, ale zákazník vie, že kupuje kvalitný slovenský produkt.

Autor článku: Radka Novotná - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments