Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Minister: Vypnúť tých, ktorí sa v bezbrehej miere priživovali na prostriedkoch poľnohospodárov

Minister: Vypnúť tých, ktorí sa v bezbrehej miere priživovali na prostriedkoch poľnohospodárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári budú môcť od 1. marca 2022 predkladať žiadosti o nenávratný finančný príspevok v dlhoočakávanej výzve 4.1 určenej pre poľnohospodársku prvovýrobu. Celkovo je na výzvu alokovaných 110 miliónov eur a samotné podmienky získania prostriedkov budú zverejnené v posledný januárový deň. Ohlásili to dnes spoločne Samuel Vlčan, minister pôdohospodárstva a Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Najskôr 110 miliónov a v lete ďalších 50 miliónov

„Podpora je určená pre poľnohospodárov tak v rastlinnej, ako aj v živočíšnej výrobe. Je to výzva s alokáciou 110 miliónov eur, ktoré sú určené pre poľnohospodársku techniku a do budov,“ uviedol dnes minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ešte v marci 2021 vtedajší minister Ján Mičovský ohlásil, že v máji budú vyhlásené výzvy pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo v celkovej výške 337 miliónov eur. Výzva pre potravinárov v objeme 170 miliónov eur bola nakoniec oznámená až v závere roka.

Objem finančných prostriedkov vyčlenený pre prvovýrobu mal dosiahnuť približne rovnakú úroveň, ako pre potravinárstvo.

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan na otázku poľnoinfo.sk odpovedá, prečo bude vyhlásená výzva s finančnou alokáciou len na úrovni 110 miliónov eur.

„Počítame s tým, že koncom leta by sme spustili ďalšiu časť výzvy 4.1 s objemom približne 50 miliónov eur,“ odpovedal Samuel Vlčan.

Výška oprávnených výdavkov výzvy bude 2 milióny eur a 400 tisíc eur pre malých poľnohospodárov. Ide tak o sumy, o ktorých boli poľnohospodári informovaní ešte v prvej polovici minulého roka. Žiadosti môžu poľnohospodári podávať od 1.3.2022 do 31.5.2022.

Bez verejného obstarávania

Nová výzva má priniesť aj zrýchlenie vyhodnocovania projektov a vyplácania žiadostí.

„Poľnohospodári nebudú musieť ísť cez veľmi zložitý systém verejného obstarávania. Vo veľkej časti obstarávaných produktov budú môcť ísť cez takzvaný katalóg. Tu sú stanovené jednotkové ceny, aby sme podporu dostali čo najjednoduchšie k tým, ktorí ju potrebujú. Aby sme vypli všetkých tých sprostredkovateľov rôznych podpôr, ktorí sa v minulosti v bezbrehej miere priživovali na prostriedkoch, ktoré patria poľnohospodárom,“ informuje Samuel Vlčan.

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry v odpovedi na otázku poľnoinfo.sk upresňuje, ktoré kategórie poľnohospodárskej techniky bude môcť roľník obstarávať na základe spracovaných katalógov.

„Sú tam traktory, sú tam stroje, zariadenia, mechanizmy k traktorom, to znamená kosačky, sejačky, rozhadzovače hnojív a ďalšie zariadenia, ktoré súvisia s rastlinnou výrobou. To čo zostáva otvorené sú sklady a skleníky. To je v procese,“ hovorí Jozef Kiss.

Šéf PPA informuje, že tam kde bude obstarávanie potrebné, pôjdu cez systém elektronického spracovania Josephine.

„Máme pripravené ďalšie systémy. Stransparentníme a zjednodušíme celý proces obstarávania,“ sľubuje J. Kiss.

Šesťdesiattisícová výzva sa stane osemdesiattisícovou

Minister na tlačovej konferencii vyzval poľnohospodárov, aby sa prehlásili z dávnejšie vyhlásenej šesťdesiattisícovej výzvy 50/PRV/2020 do aktuálne vyhlásenej výzvy 4.1.  V novej zverejnenej výzve bude časť alokácie (20 mil. eur) určená na malé projekty s rovnakými parametrami ako vo výzve 50/PRV/2020, avšak s navýšením stropu na 80 000 EUR na projekt.

 „Výzva č. 50 nemala byť nikdy vyhlásená. Bola vyhlásená v čase dočasnej akreditácie s takými pravidlami kontroly hospodárnosti a oprávnenosti, ktoré boli zo strany Európskej komisie priamo uvedené ako dôvod na odobratie akreditácie, “ uviedol minister Vlčan.

„V prípade, že predmetnú výzvu budeme posudzovať podľa týchto pravidiel, porušíme všetko, k čomu sme sa zaviazali v akčnom pláne. Je na hranici istoty, že EK udelí na takto overené posúdenie hospodárnosti 100% korekciu a zároveň je vysoko pravdepodobné, že by nám DG AGRI odobrala akreditáciu,“ doplnil Kiss.

„Ak by sme žiadateľov posudzovali  podľa nových aktuálne nastavených pravidiel výzvy, v tom prípade by sme  porušili základné pravidlo EÚ,  pravidlo predvídateľnosti,“ informuje J. Kiss.

Riaditeľ PPA Kiss vysvetlil, že šesťdesiattisícová výzva nebude zrušená, ale na zabezpečenie nových štandardov transparentnosti k jej vyhodnocovaniu prizve ako supervízorov externých odborných hodnotiteľov.

Ďalej má byť zriadená komisia na dohľad riadneho priebehu hodnotenia výzvy 50/PRV/2020, ktorá bude dohliadať nad riadnym a nespochybniteľným priebehom tohto procesu. Do Komisie budú prizvaní poslanci NR SR, zástupcovia stavovských organizácií, novinári venujúci sa agrorezortu, ale aj predstavitelia organizácií, ktoré dohliadajú na transparentnosť a dodržiavanie spoločenských noriem protikorupčnosti na Slovensku.

Žiadateľom MPRV odporúča, vzhľadom na časovú náročnosť procesu vyhodnocovania,   aby svoju žiadosť o nenávratný finančný príspevok stiahli a predložili aktualizovanú žiadosť v rámci novej výzvy 4.1.  V nej  bude PPA aplikovať nové postupy vychádzajúce z procesov pridelenej akreditácie.

„Pri tejto výzve bude využívaný elektronický systém obstarávania a na niektoré typy investícií  bude možné využiť sadzby. Zlepšenia zabezpečia jednoduchšie a prehľadnejšie obstarávanie pre žiadateľa a  zabezpečia vyššiu transparentnosť, ale hlavne urýchlia proces vyhodnocovania žiadostí,“ vyhlásil Kiss.

„Uvedomujeme si, že poľnohospodári nemôžu byť rukojemníkmi nesprávnych rozhodnutí mojich predchodcov, ale  zároveň  nemôžeme ohroziť ťažko získanú akreditáciu PPA. Preto sme sa rozhodli pre takéto riešenie, ktoré nepoškodí záujmy Slovenska a ani jeho poľnohospodárov,“ uzavrel minister.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Neregistrovaný
Jozef
25. január 2022 0:29

Keď som si to celé prečítal, postrehol som pár vecí. Mne to celé pripadá, ako keby potrebovali na ministerstve presunúť tých 40 mil. z výzvy č. 50 do tejto novej, asi chýbajú peniaze /žeby podpora na ošípané/ :o), lebo si ináč neviem predstaviť, prečo by zasa výzvu, ktorá bola konečne určená… Celý komentár »

Sedliak
Neregistrovaný
Sedliak
1. február 2022 15:56

To je všetko pekné, ale jeden detail uniká … toto je všetko, len nie transparentná výzva s transparentnými pravidlami! Takto to naposledy bolo pred rokom 2016, že sme dostali na vypracovanie projektu nejaký mesiac. Poradenské a “lobistické” firmy sa opäť potešili ako aj bývalí zamestnanci MPRV SR a PPA. Len… Celý komentár »