Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Na likvidáciu kadáverov ide výrazne menej peňazí, ako vlani

Na likvidáciu kadáverov ide výrazne menej peňazí, ako vlani
insert_photoTASR

Dotácie na likvidáciu kadáverov patria na Slovensku k novším formám podpory. Chovatelia zvierat po nich roky volali – dočkali sa ich prvýkrát v roku 2019. Odvtedy sú podpory na služby kafilérie pravidelné. Mení sa však ich výška. Tento rok oproti predchádzajúcim výrazne klesla. Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila v tomto roku dve výzvy na túto podporu – obe v hodnote 500 tisíc eur. Vlani aj predvlani bola podpora vyššia.

Vlani sa nevyčerpalo len 440 eur

„V roku 2021 boli na kadávery vyčlenené finančné prostriedky vo výške 3 130 000 eur, použitá dotácia dosiahla 3 129 561,84 eur,“ uviedla hovorkyňa PPA Vladimíra Pôbišová. Nevyužitých teda podľa nej zostalo len 440 eur.

V roku 2020 išli na dotácie na likvidáciu kadáverov 2 milióny eur.

V tomto roku je teda podpora cez dotačnú schému vyhlásenú Pôdohospodárskou platobnou agentúrou najnižšia.

„V roku 2022 sa MPRV SR rozhodlo, že z dôvodu efektívnejšieho zabezpečenia služby pre chovateľov zvierat zameranej na odstránenie a likvidáciu mŕtvych hospodárskych zvierat, bude odstránenie a likvidácia zvierat, na ktoré sa vzťahujú nariadené veterinárne opatrenia zabezpečovaná prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. ŠVPS disponuje na zabezpečenie predmetnej služby pre chovateľov zvierat dostatočným objemom finančných zdrojov. Z dotácie, ktorú poskytuje MPRV SR prostredníctvom PPA je zabezpečované odstránenie a likvidácia zvierat, ktoré uhynuli alebo boli usmrtené z iných dôvodov ako vykonávanie nariadených veterinárnych opatrení,“ uviedol v písomnom stanovisku rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Podľa ministerstva je práve takéto rozdelenie kompetencií dôvodom, prečo je finančný objem výziev vyhlasovaných PPA nižší.

Niektorí chovatelia už platia plné sumy

Faktom však je, že zmenšenie balíka peňazí sa odráža už v praxi aj na faktúrach chovateľov. Prvá, polmiliónová výzva, bola vyhlásená na jar. Žiadateľ, a teda jediná slovenská kafiléria sídliaca v Mojšovej Lúčke pri Žiline, získala peniaze v máji. Z radoch chovateľov sa však už počas leta ozývali informácie o tom, že pre vyčerpanie prvého balíka peňazí služby kafilérie využívali bez podpôr.

„Máme informácie, že niektorí chovatelia platia kafilérii už plné sumy,“ potvrdila aj Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Objem druhej výzvy zverejnenej začiatkom septembra je rovnaký, ako prvej, teda pol milióna eur. Dokedy peniaze vydržia a budú ich môcť chovatelia využívať, je otázne.

„Určite by bolo potrebné, aby sa téma vyššej podpory na zvoz a likvidáciu kadáverov nanovo otvorila a hľadali sa nové možnosti, ako navýšiť celkovú sumu. Ideálne by bolo aj to, aby sa výzva pre rok 2023 vypísala už koncom tohto roka, aby prefinancovávanie tejto služby bolo plynulé. Rovnako aj to, aby sme navýšili finančné zdroje minimálne na dvojnásobok – teda aspoň na 2 milióny eur,“ dodala J. Holéciová.

Navýšená podpora?

Či sa tak stane, zostáva otázne. Finančné prostriedky z druhej tohtoročnej výzvy by mali byť vyčerpané najneskôr do konca marca budúceho roka. Podľa samotných chovateľov peniaze tak dlho nevydržia a je možné, že už začiatkom zimy im tak faktúry za služby kafilérie opäť stúpnu. Hoci rezort pôdohospodárstva tvrdí, že situácia sa môže zmeniť, k navýšeniu peňazí na kafilerické služby sa zatiaľ ani zďaleka nezaviazal.

„Upozorňujeme, že suma pre rok 2022 ešte nie je konečná a na základe rozhodnutia vedenia MPRV SR môže byť navýšená,“ píše sa v písomnej reakcii rezortu.

 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
26. september 2022 7:04

Poľnohospodári v skutočnosti čerpali podporu od mája do júla a po novej výzve ju budú možno čerpať od septembra do vyčerpania finančných prostriedkov. Ak hovoríme o podpore likvidácie kadáverov tak by mala byť zabezpečená počas celého roka. Takto môžeme hovoriť o čiastočnej podpore likvidácie kadáverov