Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka a Slovenský mliekarenský zväz vítajú schválenie mimoriadnych finančných prostriedkov vo výške 50 miliónov eur na zmiernenie dopadov sucha na živočíšnu výrobu a objemové krmoviny. Vyčlenené prostriedky pomôžu zlepšiť katastrofálnu situáciu, do ktorej sa prvovýroba mlieka dostala. Finančné prostriedky prinesú aj stabilizáciu počtu dojníc, ktoré na Slovensku dlhodobo klesajú.
Straty v sektore prvovýroby mlieka nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Chovatelia sa s nimi stretávajú neustále a roky ich vykrývajú najmä rastlinnou výrobou. Koncom roka sa Zväz prvovýrobcov mlieka obrátil na rezort pôdohospodárstva s požiadavkou na štátnu pomoc vo výške 35 miliónov eur. Hoci ministerstvo pomoc v ani nie tretinovej sume prisľúbilo, chovatelia zatiaľ nedostali ani euro.
Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka trvajú na požiadavke mimoriadnej pomoci od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo výške 35 miliónov eur. Od februára majú zo strany agrorezortu prisľúbených 10 miliónov eur. Dodatočné finančné prostriedky ešte viac chýbajú pri enormnom náraste nákladov, čo zrýchlilo tempo poklesu počtu dojníc na Slovensku. Za rok 2021 sme stratili päťtisíc dojníc, ktoré by dokázali zabezpečiť mliečnu produkciu pre 210-tisíc obyvateľov Slovenska.
Mlieko a mliečne výrobky sú tradičnou potravinou na našich stoloch už celé stáročia. Sú výživné, zdravé, chutné a navyše pri výbere slovenských mliečnych výrobkov podporujeme aj rozvoj našich regiónov, zamestnanosť a ekonomiku Slovenska. Dnes majú mlieko a mliečne výrobky svoj sviatok, ktorý každoročne pripadá na tretí májový utorok. Oslavujeme Medzinárodný deň mlieka.
Podpora investícií do prvovýroby a spracovania mlieka - také sú požiadavky slovenského mliečneho sektora na práve pripravovaný Strategický plán. Tento základný slovenský dokument budúcej európskej agrárnej politiky určí, či sa u nás bude vyrábať a spracovávať mlieko aj po roku 2028. Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka nechcú prísť o poslednú šancu ako modernizovať naše mliečne farmy a mliekarne.
Väčšina slovenských žiakov a študentov zostáva v dôsledku zmeneného nariadenia vlády bez mliečnych výrobkov. Do každoročne prijímaného nariadenia vlády sa v tomto roku dostala veta, ktorá dodávky mliečnych produktov pre školy mimoriadne skomplikovala. Uviedol to Stanislav Voskár, prezident Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ).
Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka už dvanásť rokov prispievajú do Mliečneho fondu. Impulzom k založeniu spoločne spravovaného fondu bola nízka spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v porovnaní s okolitými štátmi ale aj s odporúčaniami zdravotníkov. Za obdobie existencie Mliečneho fondu stúpla priemerná spotreba na obyvateľa a rok o 23 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov.
Slovenskí spracovatelia mlieka sa obávajú situácie, ak hoci aj jeden z ich zamestnancov bude pozitívne diagnostikovaný na chorobu COVID-19 a riešia otázku, ako pristupovať voči ostatným zamestnancom a celkovo k chodu mliekarne, ktorý by mal byť zachovaný. Jasné inštrukcie, ako budú kompetentné orgány smerom k mliekarni, ktorej zamestnancovi bola choroba COVID-19 pozitívne diagnostikovaná pristupovať, zatiaľ nemajú.
Zatiaľ čo väčšina ľudí, najmä v priemyselnej výrobe či obchode, má pred sebou niekoľko dní voľna, v prípade tisícov ľudí pracujúcich v agrosektore to tak nie je. Chovatelia dojníc preto verejnosti aj štátu pripomínajú, že dobytok sviatky nevníma. Aj v najbližších dňoch musia do práce nastúpiť najmä zamestnanci v živočíšnej výrobe.
Cena je pri kúpe mliečnych výrobkov u slovenských spotrebiteľov stále dôležitejšia, ako krajina pôvodu či čerstvosť. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v auguste tohto roka pre Mliečny fond, do ktorého prispievajú slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka a z ktorého sa financujú aktivity na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska urobila prieskumná agentúre 2muse na vzorke 1019 respondentov.
Najkomentovanejšie za 7 dní