Akcie nemeckého agrochemického a farmaceutického koncernu Bayer zaznamenali v utorok pokles o viac než desatinu, pričom sa dostali na najnižšiu úroveň za posledné dve desaťročia. Reagovali tak na výsledky hospodárenia za 3. štvrťrok, keď spoločnosť oznámila čistú stratu a v prípade upraveného zisku EBITDA výsledky zaostali za očakávaniami. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.
O Mělnický chren, ktorý pestuje spoločnosť Český chřest (Česká špargľa) v Stredočeskom kraji je záujem. S ročnou produkciou dosahujúcou 150 ton pokrývajú zhruba tretinu domáceho predaja. V Česku sa ročne v obchodnej sieti predá okolo 400 ton chrenu. Rozdiel pokrýva hlavne chren dovážaný z Maďarska. Cieľom farmárov zo stredných Čiech je nielen chren pestovať, ale začať ho aj spracovávať, čo zvýši využitie vypestovaných rastlín. Novinárom to pri dnešnom začatí druhého zberu chrenu povedal zakladateľ spoločnosti Česká špargľa a značky Mělnický chren Jiří Šafář.
Biopásy hostia tretinu slovenských druhov čmeľov. Ukázal to ich monitoring. Voľne žijúce opeľovače sú nenahraditeľnou súčasťou prírody. V uplynulých rokoch vedci zaznamenali ich pokles, predovšetkým v súvislosti so zvyšovaním intenzity poľnohospodárstva. Slovenská akadémia vied (SAV) o tom informuje na svojom webe.
Keď Matthias Krön zo Salzburgu navštívil Taiwan v roku 1999, servírovali mu na raňajky namiesto kravského, teplé sójové mlieko, ktoré mu mimoriadne chutilo. „Začal som sa pýtať, že prečo dávame sóju jesť zvieratám, keď by sme ju mohli konzumovať priamo,“ povedal počas stretnutia s novinármi v Belej neďaleko Štúrova.
Aktuálny rok patrí z pohľadu poľnohospodárstva k najextrémnejším. Začiatkom roka stála na mnohých poliach voda, zrážky miestami lámali rekordy aj v jarných mesiacoch. Na druhej strane ich počas leta vystriedali extrémne horúčavy a rozširujúce sa sucho. To všetko sa podpísalo aj na úrode – a to nielen z kvantitatívneho, ale aj kvalitatívneho hľadiska.
Jeseň je tradične štartom cukrovarníckej kampane. Ani tá tohtoročná sa nevyhla problémom súvisiacim s počasím. Na jednej strane ťažkosti spôsobujú dažde, ktoré bránia pravidelnému vyorávania podľa potrieb cukrovarov, na druhej strane problémy spôsobili aj horúčavy a nedostatok vlahy. To všetko sa podpísalo pod kvalitu cukrovej repy.
Polia v chotári okolo Mužle v okrese Nové Zámky sú ešte na konci septembra pokryté bio sójou. Čochvíľa ju začnú zberať pre potreby výroby tofu. Zasiali ju v polovici mája priamo do rastlinných zvyškov po medziplodinách. Družstvo agropodnikateľov (DAP) Mužla patrí k najväčším pestovateľom bio sóje na Slovensku.
Jedenásť chlapov z mechanizácie a štyri zamestnankyne z vinice začiatkom jesene oberajú vo vinohrade hrozno. V Abraháme ide o výnimočný pohľad, keďže už štvrtý rok realizujú zber hrozna kombajnom. V polovici septembra je ale situácia iná. Na Slovensko padli výdatné zrážky a do dvadsaťpäťhektárovej abrahámskej vinice napršalo 152 milimetrov vody. Pôda je tak podmáčaná, že ľahko medzi riadkami viniča zapadne aj osobné auto a nie ešte hroznovými bobuľami zaťažený kombajn.
Konštatovanie, že „sme pápežskejší než pápež“, na Slovensku zaznieva pomerne často a neobchádza ani poľnohospodársky sektor. Pestovatelia, chovatelia aj potravinári neraz poukazujú na to, že pravidlá u nás sú nastavené prísnejšie, ako v iných krajinách, na čo naši producenti môžu v praxi doplácať. Je to aj prípad plôch, ktoré sa nachádzajú pod lyžiarskymi vlekmi. Ešte v roku 2019 kompetentní rozhodli podporu, ktorú na tieto plochy poľnohospodári roky poberali, zrušiť.
K vytvoreniu vinársko-ovocinárskeho kampusu v Modre, ktorý bude na jednom mieste prepájať stredné odborné a univerzitné vzdelávanie, celoživotné vzdelávanie s praxou, vedou a výskumom má prispieť aj Memorandum o spolupráci v oblasti vedy, výskumu, vzdelávania a podpory vinohradníckeho, vinárskeho a ovocinárskeho sektora v SR. Memorandum v stredu podpísali minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) spolu so zástupcami samosprávy a zástupcami vedy a výskumu.
Globálne otepľovanie a suchá menia klimatické podmienky v Európe. A tým aj výber plodín vhodných na pestovanie. Pred dvoma desaťročiami Miguel Angel Garcia pestoval hrozno a obilniny na farme v strednom Španielsku. Teraz produkuje pistácie. Lukratívnejšia plodina totiž lepšie odoláva suchám, ktoré sú v Španielsku čoraz častejšie a intenzívnejšie. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Tretí spresnený odhad potvrdil, že extrémne teplé a suché leto ešte viac znížilo očakávanú úrodu väčšiny jesenných komodít, najmä kukurice a cukrovej repy. Menej ako vlani bude tiež slnečnice. Naopak, úroda zemiakov bude najlepšia za posledné dva roky, pre vysoké hektárové výnosy aj nárast osiatych plôch.
Českí poľnohospodári budú mať viac možností, ako vyčleniť z poľnohospodárskej pôdy päť percent neprodukčných plôch pre získanie takzvanej ekoplatby. Na splnenie podmienky budú môcť využiť napríklad úhory, nektárodárne biopásy, dusík viažuce plodiny, ale tiež krajinné prvky. V spoločnej tlačovej správe o tom informovali české ministerstvá pôdohospodárstva (MZe) a životného prostredia (MŽP). Zmeny musí schváliť Európska komisia.
Najkomentovanejšie za 7 dní