Miestna akčná skupina (MAS) Partnerstvo Južného Novohradu podporila s pomocou európskych zdrojov desiatky projektov za vyše 1,5 milióna eur. Financie tak získali zámery obnovy delovej bašty na hrade Šomoška, výstavby amfiteátra v obci Kalonda či multifunkčného ihriska v Mučíne. TASR o tom informovala manažérka MAS Jana Ťažká.
Dnes je už viac-menej isté, že SR príde o niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré boli určené na podporu rozvoja vidieka prostredníctvom miestnych akčných skupín (MAS). Uviedol to predseda Národnej siete (NS) MAS SR Štefan Škultéty v reakcii na vyjadrenia ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD), ktorý v utorok (25. 2.) na tlačovej konferencii obvinil z nedostatočného čerpania opatrenia Leader svojich predchodcov. Rovnako, ako pred rokom, aj v súčasnosti NS MAS SR podľa Škultétyho tvrdí, že problém nízkeho čerpania je úplne inde, nie v tom, kto je pri moci.
Európske finančné prostriedky určené pre Miestne akčné skupiny (MAS) nebudú všetky vyčerpané. Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Za slabé čerpanie zdrojov určených pre MAS podľa neho môžu príslušní politici, ktorí na Slovensku vládli v rokoch 2020 až 2023, najmä teraz opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) a vtedajší minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Proces od predloženia žiadosti o nenávratný finančný príspevok po uzavretie zmluvy trval podľa Takáčových slov až 475 pracovných dní.
Národná sieť Miestnych akčných skupín SR s veľkým záujmom prijala správu Najvyššieho kontrolného úradu SR o výsledku kontroly MAS, ktorá prebiehala v minulom roku. NKÚ v nej potvrdil závažné systémové zlyhania štátnych inštitúcií pri čerpaní eurofondov určených na miestny rozvoj prostredníctvom MAS.
Výzvy z eurofondov aj čerpanie peňazí pre rozvoj regiónov malo pod palcom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Pôdohospodárska platobná agentúra a neskôr aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Práve tieto inštitúcie podľa Najvyššieho kontrolného úradu spôsobili premrhanie finančných prostriedkov, ktoré mohli pomôcť rozvoju regiónov. V niektorých prípadoch kontrolóri identifikovali priestor pre korupčné prostredie a netransparentnosť. Celý projekt rozvoja regiónov cez európske peniaze označili za zlyhanie štátu.
Situácia miestnych akčných skupín (MAS) pri čerpaní eurofondov v rámci programu LEADER je kritická. Upozornila na to vo štvrtok vo Vysokých Tatrách na konferencii Národnej siete (NS) MAS jej odborná konzultantka Miroslava Vargová, podľa ktorej hrozí, že nebudú vyčerpané prostriedky z končiaceho sa programového obdobia a dokonca niektoré MAS budú musieť pre nedostatočné čerpanie časť financií vrátiť, čo môže ohroziť ich existenciu.
Z hľadiska rozdelenia finančnej alokácie je za súčasne nastavených podmienok 65 miestnych akčných skupín optimálny počet. Uviedla to pre TASR Veronika Daničová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v reakcii na pondelkové (22. 7.) vyjadrenia Národnej siete miestnych akčných skupín Slovenskej republiky.
Aktuálne nám hrozí nevyčerpanie približne sto miliónov eur, ktoré sú určené na podporu miestnych akčných skupín. Finančné prostriedky pomáhajú rozvoju obcí, ale aj podnikateľom, ktorí v nich pôsobia. Často sú to práve poľnohospodári. Celé obdobie možného čerpania podpôr pre rozvoj vidieka charakterizuje kumulácia chýb, ktoré v súčasnosti vrcholia čakaním na administráciu žiadostí o platbu. Štefan Škultéty, predseda Národnej siete miestnych akčných skupín hovorí, že celému procesu by pomohla decentralizácia. Prečo máme stále pocit, že najlepšie rozhodovanie je v Bratislave, čo navrhuje organizácia na zrýchlenie finančných tokov a aké bude aktuálne programové obdobie? Pýtali sme sa Štefana Škultétyho a nevyhli sa ani téme úspešných projektov či prínosov pre poľnohospodárov.
Miestna akčná skupina (MAS) Zlatá cesta so sídlom v Prenčove neďaleko Banskej Štiavnice pomáha čerpať zdroje z Európskej únie už od roku 2010 verejnému aj neverejnému sektoru v okresoch Banská Štiavnica a Krupina. Združenie, ktoré na princípe zhora-nadol podporuje miestny rozvoj v rôznych oblastiach života a do rozhodovania zapája všetky sektory, má v súčasnosti 72 členov pochádzajúcich z celého regiónu a všetkých sektorov.
Iniciatíva LEADER už viac ako 30 rokov úspešne pomáha v celej Európskej únii rozvíjať vidiecke oblasti, len na Slovensku nie. Národná sieť miestnych akčných skupín Slovenskej republiky (NS MAS SR) upozorňuje, že LEADER, jeden z najjednoduchších európskych programov, je u nás natoľko zbyrokratizovaný, že sa takmer nedá čerpať. Ak sa nič nezmení, pri súčasnom tempe kontroly verejného obstarávania bude Pôdohospodárska platobná agentúra len aktuálne schválené projekty kontrolovať ďalších 13 rokov.
Pôdohospodárska platobná agentúra prijala opatrenia, ktoré prispejú k urýchlenému vyriešeniu situácie s čerpaním financií z projektov poľnohospodárov. Informovala o tom Adriana Hosťovecká, riaditeľka sekcie prierezových činností PPA po piatkovom stretnutí vedenia PPA so zástupcami Miestnych akčných skupín (MAS) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Navýšenie spolufinancovania podpory pre rozvoj vidieka o 285 miliónov eur, ktoré 21. júla spoločne ohlásili Ministerstvo financií SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR považuje Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR za nedostatočné a označuje ho ako výsmech slovenského vidieka.
Najkomentovanejšie za 7 dní