Slovenské poľnohospodárstvo zaznamenáva za ostatné desaťročia zmeny, ktoré ovplyvňujú nielen poľnohospodársku výrobu ako takú. Svojou úlohou a vplyvom na rozvoj regiónov má poľnohospodárstvo rozhodujúci vplyv v krajinotvorbe, v zachovávaní kultúrnych tradícií, podpore sociálnych väzieb a tým má jedinečnú úlohu pri podpore regiónu. A rozvíjajúci sa a prosperujúci región znamená prosperujúci štát.
Graf, ktorý zorientuje, je často viac ako článok. Nedá sa ním nič prikrášliť, lebo presne popisuje stav. S kolegami, ktorí sa denne podieľajú na príprave obsahu portálu poľnoinfo.sk sme za ostatný polrok napísali alebo zverejnili 28 článkov k Plánu obnovy. Najskôr sme vysvetľovali čo prináša, informovali o prioritách agrorezortu alebo neskôr rozčarovane konštatovali, že stopa chlebového odvetvia v uniknutom návrhu dokumentu je minimálna.
Agropotravinárstvo nie je prioritou slovenskej vlády – podobne ako ani tých predošlých. Treba to vnímať ako fakt. Aj keď programové vyhlásenie vlády deklaruje zvýšenie potravinovej sebestačnosti ako strategický záujem štátu, ide len o prázdne slová, hrajúce na strunu predvolebných preferencií. Píše vo svojom komentári Jozef Artim, ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Posledný predvianočný týždeň v piatok sme boli svedkami niekoľkých agrárnych vĺn. V prípade, že sú intenzívne, ich voláme aj tsunami. Ich dôsledky sú často likvidačné pre všetko, čo im stojí v ceste. Tvorcovia piatkovej vlny pravdepodobne očakávali podobný efekt. Nakoniec vytvorili len malú vlnku, ktorá najmä demaskovala rôzne záujmy. Hlavným cieľom bolo pravdepodobne ohroziť, spochybniť alebo možno aj zmiesť z pozície generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslava Jánoša.
Družstevníci si v rámci pridruženej výroby založili operu. Trápi ich však nízka návštevnosť! Napriek tomu, že by táto situácia mohla byť ešte pred niekoľkými desaťročiami reálna, nejde o skutočnosť, ale o notoricky známu scénku Milana Lasicu a Júliusa Satinského z roku 1982. Prečo sa k nej vraciame práve dnes? Pokračovaniu scénky sa až priveľmi podobala minulotýždňová tlačová konferencia šéfa agrorezortu Jána Mičovského, ktorá sa konala na Úrade vlády SR.
Nemecko si počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie stanovilo za cieľ uzavrieť rokovania k novej Spoločnej poľnohospodárskej politike Európskej únie. V pondelok sa uskutočnilo druhé stretnutie Rady ministrov pod nemeckým predsedníctvom, ktorého sa zúčastnil aj Ján Mičovský, slovenský šéf rezortu pôdohospodárstva.
Nezvyknem často zverejňovať svoje osobné statusy a názory, ale dnes chcem a ako predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a slovenský poľnohospodár aj musím. Zažil som deň, ktorý sa mi na dlhú dobu hlboko vryje do mojej pamäti. Mám pocit, ako by nám všetkým nedochádzalo, čo sa deje.
Komentár poľnohospodára Petra Badiara z decembra minulého roka, ktorý sme zverejnili na portáli poľnoinfo.sk pod titulkom - Opäť tá repka, ale teraz z druhej strany, vzbudil značný záujem čitateľov. V uplynulých dňoch tento poľnohospodár opäť zverejnil článok na blogu denníka Pravda. Komentár so súhlasom autora preberáme a čitateľov portálu poľnoinfo.sk upozorňujeme, že bol písaný pre laickú verejnosť. Možno práve vďaka tomu, zaujme aj poľnohospodárov. Do dnešného dňa si článok na podstránke Pravdy prečítalo viac ako 4 200 čitateľov.
Myslím si a dúfam, že sa nemýlim, že prichádza čas poľnohospodárov. Našich. Schválne nehovorím slovenských, lebo máme tu aj nemeckých, dánskych, rakúskych, maďarských, rómskych, ukrajinských. Teda, hospodáriacich na Slovensku. Súčasná koronakríza prináša aj poznatok, že ľudia si viac ako čokoľvek, čo ako vyčačkané a vysvietené, začínajú vážiť to, čo máme doma.
Šijem rúška. Nie, nechcem sa tým chváliť. Na to tu máme rôzne celebrity. Pri šití mi prichádzajú na um všelijaké zážitky z minulosti. Tak už to u starších (starých) ľudí býva. Spomenula som si aj na svoju prvú návštevu USA. Bolo to v roku 1991. Po návšteve Washingtonu sme pristáli na Stredozápade, v štáte Iowa. Je to jeden z najpoľnohospodárskejších amerických štátov.
Najkomentovanejšie za 7 dní