Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Inšpiroval pracovník pridruženej výroby Ščibráni šéfa rezortu Mičovského?

Inšpiroval pracovník pridruženej výroby Ščibráni šéfa rezortu Mičovského?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Družstevníci si v rámci pridruženej výroby založili operu. Trápi ich však nízka návštevnosť! Napriek tomu, že by táto situácia mohla byť ešte pred niekoľkými desaťročiami reálna, nejde o skutočnosť, ale o notoricky známu scénku Milana Lasicu a Júliusa Satinského z roku 1982. Prečo sa k nej vraciame práve dnes? Pokračovaniu scénky sa až priveľmi podobala minulotýždňová tlačová konferencia šéfa agrorezortu Jána Mičovského, ktorá sa konala na Úrade vlády SR.

Minister vtedy akoby mimochodom uviedol, že nie je pravdou, že agrorezort nekomunikoval s ministerstvom financií, čo mu pár dní predtým vyčítalo asi dvadsať zväzov poľnohospodárskej prvovýroby. Ako dôkaz uviedol, že priority agrorezortu do Plánu obnovy EÚ odovzdal šéfovi ministerstva financií osobne 29. augusta tohto roka, počas osláv výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

Ak sa vrátime do roku 1982, predseda vymysleného družstva vytýka zodpovednému pracovníkovi opery Albínovi Ščibránimu, že jeho hlavným problém je, že nemá žiadnu koncepciu. Ten sa právom ohradí a poukáže na fakt, že mu ju predsa dával včera v „šenku“ a predseda si ju vložil do vrecka. Šéf družstva naozaj siahne do vrecka vesty a vytiahne hárok papiera, v ktorom má zabalený chlieb. Ščibráni sa poteší keď zbadá dokrčený, zamastený papier a víťazoslávne zvolá!

„Toto je môj dramaturgický plán na celú příští sezónu.“

Asi takto komicky vyznieva situácia, keď šéf agrorezortu odovzdáva priority spísané za viac ako dve miliardy eur svojmu druhému kolegovi, pravdepodobne v exteriéri, pri pamätníku a asi aj v čase, keď ich čakajú ďalšie povinnosti.

Celá minulotýždňová tlačová konferencia hovorila o tom, že minister stále pracuje na zvrátení nepriaznivého stavu rezortu. Vymenovali zákony, ktoré predložili, spochybnili kritikov a definovali aj oblasti, ktoré chcú z novodobého Marshallovho plánu podporiť. Hovorili o prioritách chlebového odvetvia, na ktorých realizáciu má slúžiť predmetná európska pomoc. Spolu za 2,4 miliardy eur.

Dnes vyšiel na portáli euraktiv.sk článok, ktorý pomenúva fakty a nehovorí minulotýždňovou začipkovanou rečou o vzdušných zámkoch a o nepriateľoch pred bránami.

„Z avizovaných priorít ministerstva pôdohospodárstva v hodnote 2,4 miliardy eur sa do reformného plánu dostali iba pozemkové úpravy. Návrh, z ktorého sa budú vyberať reformy do národného plánu obnovy, takmer úplne obišiel programové vyhlásenie vlády v agropotravinárstve,“ uvádza článok Mariána Koreňa.

Potvrdilo sa to, na čo poukazovali zväzy už začiatkom minulého týždňa, keď reagovali na uniknutý dokument Plánu obnovy. Situáciu na strane agroministerstva nevystihuje nič lepšie, ako bonmot Viktora Černomyrdina „chceli sme to urobiť najlepšie a dopadlo to ako vždy.“

Marshallov plán, ktorý nakopol druhou svetovou vojnou spustošenú západnú Európu k produkcii a ktorého obdoba sa momentálne núkala slovenskému agropotravinárstvu sa nateraz nekoná! Jedna šanca bola premrhaná. Čoskoro nás čaká ešte jedna, v podobe prípravy Strategického plánu.

Ako to dopadne? Žeby sa opäť načrtávala odpoveď v scénke z vymysleného družstva skvelých humoristov? V nej posledné predstavenia opera odohrala pri zatiahnutej opone. Nebolo pre koho hrať.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miro H.
Miro H.
7. október 2020 7:29

Osobne považujem za tragédiu toto:“Na programovom dokumente sa podieľali sektoroví experti všetkých štyroch koaličných strán. To, že sa do reformného menu dostali iba pozemkové úpravy, zhodne považujú za sklamanie“. To akože nejakí „experti“ z mifi a UHP (rozumej úradníci) rozhodnú v protiklade s programovým vyhlásením vlády a všetko je v… Celý komentár »

Marián Dukes
Marián Dukes
7. október 2020 8:21

Ešte si zabudol spomenúť, že sólista opery sa Prndulini!!!

Andrej
Andrej
7. október 2020 9:50

Priatelia niektorí farmári, vašou neustálo chybou je stále očakávanie, že vaše problémy za vás vyrieši minister. Správate sa natvrdo podnikateľsky, možno ešte tvrdšie ako iní podnikatelia, ale váš stav ako jediný dostáva nenávratné podpory z našich spoločných prostriedkov. Za toto má národ právo očakávať vaše skutočne nadštandardné úsilie. Výrobca nábytku,… Celý komentár »

realista
realista
7. október 2020 14:51
Odpoveď na  Andrej

Vám asi nič nehovoria pojmy : Spoločná poľnohospodárska politika Spoločný trh EÚ Európska zelená dohoda atd. atd. Ja sa nevyjadrujem k hrúbke regulačných tyčí v reaktore v Mochovciach, lebo tomu nerozumiem. A Vám odporúčam to isté, čo sa týka poľnohospodárstva a potravinárstva. Žiaľ, ako sledujem dianie okolo seba, je takých… Celý komentár »

Ján
Ján
8. október 2020 5:26
Odpoveď na  Andrej

Andrej,máš úplnu pravdu! Túto „politiku“ o štrajkovaní presadzuje pán Macho. Už dávno tam nemal byť,a všade šprtať a presadzovať staré metody,ktoré vyhovovali iba „repkárom atď“,ale o ozajstného farmára nikto nezakopol ani mu nepomohol. Pán Mičovský-D R Ž T E S A ! Pán M a c h o je poľnohospodárske… Celý komentár »

realista
realista
8. október 2020 6:37
Odpoveď na  Andrej

re Ján prosím definovať o z a j s t n é h o farmára….p. Mičovský & spol. bude mať menej starostí pri príprave strategického plánu.
Ináč pozdravujte Igora

Pestovatel
Pestovatel
7. október 2020 10:33

Ja myslím, že za človeka hovoria jeho činy. Ministerskí sa na tlačovke chceli obhajovať, že „nespia“? A prečo potom jeden po druhom končia chovatelia oviec, hovädziny, či pestovatelia zeleniny? Trefná irónia by mala zasiahnuť správne miesta, no obávam sa, že „trafenej husi“ chýba zrkadlo. Z pekných rečí sa nenajeme, priatelia!

Andrej
Andrej
7. október 2020 12:07
Odpoveď na  Pestovatel

Pamätáte sa na emotívnu demonštráciu pred ministerstvom organizovanú SPPK následne po tom, ako minister Mičovský zverejnil svoju úvahu o presune časti dotácií z repky, pšenice a kukurice na špeciálne plodiny ? Vie vôbec farmárska obec, čo vlastne chce ?

G.S.
G.S.
7. október 2020 18:44
Odpoveď na  Pestovatel

Andrej – nevieš o čom rozprávaš. Minister z repky, pšenice a kukurice nič presunúť nemohol, lebo tieto plodiny sa nijako nepodporujú. Kapiš? Ak na ne nič nejde, tak odtiaľ ani nič nezoberieš. Peniaze na priame platby sú o niečom inom. Ukáž nám dlhodobý plán a strednodobé rozpracovanie podrobných krokov s… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
8. október 2020 9:35

@Jan 1. Macho strajk nepresadzoval, schvalilo to Valne zhromazdenie. 2. Ake stare metody presadzuje? Oboznamte nas s novymi, ak teda viete o com hovorite. Su to len reci, presne podla vzoru vasho idola = Micovskeho, ale skutek utek. 3. Preco tam Macho davno nemal byt? Clenovia SPPK si ho ZVOLILI!… Celý komentár »