Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

SPPK: Vstupujeme do štrajkovej pohotovosti

SPPK: Vstupujeme do štrajkovej pohotovosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – teda slovenskí chovatelia zvierat /chovatelia hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných, hydiny…/, pestovatelia, zeleninári, ovocinári, vinohradníci – vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Pripája sa k nim aj široké spektrum potravinárov, ktorí rovnako mimoriadne kriticky vnímajú situáciu v našom rezorte: slovenskí pekári, mliekari, mlynári, výrobcovia cukru, výrobcovia sladu a piva, liehovarníci a zástupcovia ďalších potravinárskych spracovateľských odvetví.

Rozhodli tak na včerajšom /6. októbra/ 33. Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. 

Dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti je vážna  situácia v agropotravinárskom odvetví, ktorú štát naďalej buď ignoruje alebo podceňuje. 

„Vieme, že dlhoročný prepad agropotravinárskeho sektora sa nedá zastaviť zo dňa na deň. Úprimne sme sa spoliehali, že vláda a vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR hneď od začiatku svojho mandátu koncepčnými krokmi pohne veci k lepšiemu. Opak je však pravdou. S nesystémovým prístupom sa stretávame od prvých dní nástupu nového vedenia ministerstva. Dvakrát sme sa snažili upriamiť pozornosť  premiéra na skutočne vážnu situáciu v našom rezorte. Bohužiaľ, bez odozvy. Minister má svoj názor, ktorý je v príkrom rozpore s vývojom odvetvia v európskom priestore 21. storočia. Poslednou kvapkou je Plán obnovy EÚ, v ktorom nie je ani len zmienka o poľnohospodárstve a potravinárstve. Potrebujeme jasnú odpoveď, či nás táto krajina vôbec potrebuje a či budeme naďalej označovaní len za vinníkov a iba ľudí, ktorí ničia tuto krajinu a poberajú len dotácie. Nie sme proti nikomu, ale chceme bojovať za to, aby naša krajina bola krajšia, trvalo udržateľná a aby spoločne malí, rodinní a veľkí poľnohospodári v spolupráci s potravinármi nakŕmili tento národ, “,uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.  

Totálna absencia dialógu pri príprave budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, absolútne nezmyselné rozdeľovanie poľnohospodárskej verejnosti, situácia okolo Slovenského pozemkového fondu, nekoncepčné kroky prijímane na poslednú chvíľu bez diskusie, ale najnovšie aj fakt, že agropotravinárstvo sa nedostalo medzi prioritné oblasti Plánu obnovy EÚ sú hlavnými dôvodmi vyhlásenia štrajkovej pohotovosti. 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora začne mobilizovať poľnohospodárov a potravinárov na vidieku. V prípade ďalšieho neriešenia kritickej situácie v poľnohospodársko-potravinárskom odvetví rozhodne o spôsobe presadzovania požiadaviek aj prostredníctvom ústavného práva, práva na štrajk. 

Autor článku: Jana Holéciová - hovorkyňa SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jozef R.
jozef R.
7. október 2020 18:23

Keby sa sem človek presťahoval včera z Laponska a nič o tom, ako to tu funguje (fungovalo) nevedel, snáď by mu pri počúvaní Macha aj slzy vyhŕkli.

Sesto666
Sesto666
7. október 2020 23:20

Tak generalni riaditelia Heinekenu a Pilsneru hrozia ze nebudu vyrabat pivo? To je naozaj tragedia!

Jano
Jano
8. október 2020 7:48

Bolo by dobré keby sa k téme vyjadrovali len tí čo jej skutočne rozumejú. Rozprávky a sci-fi počúvame aj od pána ministra a iných politikov.

DoesntMatter
DoesntMatter
8. október 2020 9:40

Bilancia: 1. Plan obnovy: 0,- € 2. Strategia: 0 3. Zaciatok uz obstaranych pozemkovych uprav: 0 4. Operativne opatrenia, napr. odskodnenie zlikvidovanych fariem AMO: 0 5. Vinohradnici: 0 6. Ovocinari: 0 7. Skolske ovocie:0 8. Skolske mlieko: 0 9. Zmeny na PPA: 0 atd. Ja som zvyknuty platit za vysledok,… Celý komentár »