Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Zelená nafta so žiadosťami v hodnote 26 miliónov. Roľníci dostanú ďalšiu šancu!

Zelená nafta so žiadosťami v hodnote 26 miliónov. Roľníci dostanú ďalšiu šancu!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) zverejnila druhú výzvu na predkladanie žiadostí v rámci opatrenia „Zelená nafta 2020″ s cieľom dočerpania všetkých alokovaných finančných prostriedkov na túto štátnu pomoc. Chovatelia hospodárskych zvierat a pestovatelia špeciálnej rastlinnej výroby tak môžu v rámci tejto štátnej pomoci získať spolu až 30 miliónov eur.

Žiadosti je možné predkladať do 13.10.2020

V rámci prvej výzvy, ktorá  bola uzavretá 18. septembra 2020, bolo prijatých 2247 žiadostí v celkovej výške takmer 26,1 mil. EUR. Vzhľadom na nedočerpanie alokovaných finančných prostriedkov na základe Schémy štátnej pomoci na poskytovanie pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach „Zelená nafta“, dnes vypísala PPA v roku 2020 už druhú Výzvu na predkladanie žiadostí. Žiadosti je možné predkladať do 13. októbra 2020. Výzva je určená pre oprávnených žiadateľov pre rok 2020, ktorí si v rámci termínov prvej výzvy nepodali žiadosť.

Žiadosť o poskytnutie štátnej pomoci v rámci opatrenia „Zelená nafta“ sa predkladá prostredníctvom systému ITMS2014+, ktorý je dostupný na webovom sídle http://itms2014.sk/. Tento elektronický proces odbremení žiadateľov od administratívy, znižuje chybovosť pri žiadostiach a zároveň urýchľuje procesy spracovania žiadostí. V prípade Zelenej nafty tak žiadatelia nemusia podávať množstvo tlačív, ktoré si PPA overí priamo zo štátnych databáz a registrov. Z Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat bude priamo čerpať  stavy hospodárskych zvierat a  podporované plodiny zasa z  Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS). Všetky informácie o žiadostiach na „Zelenú naftu 2020″ sú zverejnené na webstránke PPA https://bit.ly/36EOaW3.

„Zelená nafta“ je systémová štátna podpora v agrosektore, ktorú štát spustil v roku 2019. Opatrenie je stopercentne realizované elektronicky. Oprávnení žiadatelia môžu z tohto opatrenia získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby. V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené bude tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.

Autor článku: Daniel Hrežík - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
8. október 2020 19:34

A nebolo oveľa jednoduchšie zmeniť limity na jednotlivé plodiny alebo zvieratá? To vážne niekde ešte nájdu žiadateľov na 4 milióny? Vidím počty žiadostí a hneď aj žiadanú sumu, keďže je všetko elektronicky. Tak nebudem vyhlasovať opakované výzvy ale zmením normatívy podľa toho čo chcem najviac podporiť a nikto nemusí o… Celý komentár »