Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Hovoria spoločným hlasom politici a poľnohospodári?

Hovoria spoločným hlasom politici a poľnohospodári?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Posledný predvianočný týždeň v piatok sme boli svedkami niekoľkých agrárnych vĺn. V prípade, že sú intenzívne, ich voláme aj tsunami. Ich dôsledky sú často likvidačné pre všetko, čo im stojí v ceste. Tvorcovia piatkovej vlny pravdepodobne očakávali podobný efekt. Nakoniec vytvorili len malú vlnku, ktorá najmä demaskovala rôzne záujmy. Hlavným cieľom bolo pravdepodobne ohroziť, spochybniť alebo možno aj zmiesť z pozície generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslava Jánoša.

S odstupom času môžeme uviesť, že načasovanie piatkových udalostí bolo viac ako nešťastné.

Smer Trade, Smer Plus či Hlas?

O čo vlastne išlo? V piatok pred obedom sa v spravodajskom servise agentúry TASR objavilo stanovisko strany Hlas-SD. Ak by sme žili v deväťdesiatych rokoch, strana Petra Pellegriniho by sa pravdepodobne volala Smer Trade alebo Smer Plus. Tak sa to predsa robilo, keď ste v starej firme nechali záväzky a potrebovali ste vytvoriť novú, ničím nezaťaženú spoločnosť. Majitelia spoločnosti zväčša nechceli prísť o pôvodný názov, lebo medzi časťou zákazníkov mal stále dobrú povesť. Za pôvodným pomenovaním tak doplnili len dovetok.

Marketéri Hlasu však boli vynaliezavejší a zvolili nové meno, ktoré je však s tým pôvodným veľmi podobné. Dokonca až tak, že pozornejší poslucháč expremiéra s najkrajšími jamkami v lícach niekedy nevie, o akej strane hovorí. Pričasto mu na jazyk vkĺzne Smer, keď má povedať Hlas, a naopak.

V piatok však nevystúpil predseda tejto strany, ale takmer neznámy poslanec tohto novotvaru. Róbert Puci sa rozhorčoval, že Jaroslav Jánoš nemá riadiace, koordinačné a metodické skúsenosti. Správa vrcholila dokonca tým, že poslanec žiada ministra o okamžité odvolanie Jaroslava Jánoša z pozície šéfa PPA.

Jánoš v skúške ohňom nateraz obstál!

Z vyjadrenia takmer neznámeho poslanca vyplýva, že sa prístup z deväťdesiatych rokov osvedčil. Zdalo by sa, že Hlas Petra Pellegriniho je odrazu čistejší, ako hlas Freddieho Mercuryho. Pritom v Hlase ide o tých istých ľudí a pravdepodobne aj sponzorov, ako v strane Smer.

To, čo odkrýva kauza Dobytkár siaha pritom vo výraznom rozsahu k pôsobeniu jednofarebnej vlády strany Smer-SD. Táto strana naozaj ukázala svoje možnosti a schopnosti v oblasti riešenia problémov v poľnohospodárstve. Jej výsledkom bola korupčná chobotnica, ktorú bolo možné prikrmovať cez nominantov na Pôdohospodárskej platobnej agentúre aj ministerstve pôdohospodárstva.

Aktuálny šéf PPA je v dočasnej pozícii tretí týždeň a do horúceho kresla prišiel v najhoršom možnom období. Napriek tomu v skúške ohňom nateraz obstál!

Ministerstvo predbehlo stranu Hlas len o päť minút

Presne päť minút predtým, ako TASR zverejnilo vyhlásenie strany Hlas, zaslala na redakčný mail portálu poľnoinfo.sk tlačovú správu Anežka Š. Hrdá, riaditeľka odboru komunikácie na rezortnom ministerstve. Správa podávala komplexnú informáciu o tom, ako PPA v roku 2020 administrovala platby. Jej súčasťou boli aj dve, v tomto období, mimoriadne sledované čísla.

Prvé informovalo o počte vydaných rozhodnutí k 14. decembru 2020 a druhé o percente rozhodnutí z hľadiska finančného objemu. Prvá hodnota sa blíži k deväťdesiatim percentám a druhá k osemdesiatim šiestim percentám. V minulom roku boli za december vydané rozhodnutia len pre 82-percent žiadateľov a vo finančnom vyjadrení hovoríme dokonca až o desať percentom poklese oproti aktuálnemu roku. Vlani boli za december vydané rozhodnutia v objeme 76-percent z finančného balíka.

December 2020 tak priniesol citeľné zlepšenie vyplácania priamych platieb. Celý október a november pritom existovali oprávnené obavy, ako sa túto mimoriadne dôležitú a poľnohospodármi sledovanú operáciu podarí realizovať. Tibor Guniš, generálny riaditeľ PPA, ktorý prišiel za ministra Jána Mičovského po pár mesiacoch odišiel. Situácia bola značne neprehľadná a o obsadenie šéfa PPA mali súperiť dve skupiny. Z odstupom času vidíme, že ani jedna nebola úspešná.

Vydávanie rozhodnutí prebehlo plynulo ako už dávno nie

Minister sa v posledný novembrový deň uchýlil k zvláštnemu, no legitímnemu kroku. Na pozíciu generálneho riaditeľa vybral človek zo samotnej PPA. Siahol po Jaroslavovi Jánošovi, ktorý tam nastúpil len týždne predtým, no šéf rezortu ho poznal a mal k nemu dôveru.

Jaroslav Jánoš za niekoľko týždňov, čo funguje v PPA, nemôže o tejto inštitúcii vedieť všetko. V rozhodujúcom čase ale dokázal zabezpečiť procesy, ktoré nevyhnali roľníkov do ulíc. Podarilo sa to aj napriek jeho pozitívnemu testu na ochorenie COVID-19, ktoré mu v ostatných dňoch prinieslo izoláciu v karanténe a preto bolo naplnenie niektorých úloh oveľa zložitejšie.

Áno, priame platby sú nižšie ako v minulých rokoch. To ale všetci poľnohospodári vedeli od apríla 2013. Vtedy sa uskutočnilo valné zhromaždenie SPPK v Piešťanoch, kde sa o presune medzi piliermi európskej agrárnej politiky hovorilo. Vyššie priame platby v minulých rokoch vznikli len z dôvodu výrazného oslabenia druhého piliera.

Aký je dôvod kritiky poľnohospodárov?

O to viac je nepochopiteľná reakcia SPPK, ktorá prišla v piatok dve hodiny po správe z agroministerstva a po vyjadrení poslanca Hlasu. Komora, tak ako predtým strana Petra Pellegriniho apelovala na ministerstvo. Nepožadovali síce stiahnutie Jánoša z funkcie, ale hovorili o urýchlenom obsadení pozície generálneho riaditeľa PPA.

SPPK vo  svojom tlačovom vyhlásení napríklad uviedla aj to, že „stav slovenského poľnohospodárstva je tak kritický, že naši poľnohospodári nemajú čas nazvyš, aby týždne čakali, kto odborne zdatný vzíde z výberového konania.“

Táto požiadavka tri pracovné dni pred Vianocami určite padla na úrodnú pôdu. Okrem toho, aj tí, ktorí sú v rezorte desaťročia, nepoznajú iný stav nášho poľnohospodárstva, ako kritický. Ak by sme neboli v kritickom stave, mohlo by nám to spôsobiť šok a asi by sme ani nevedeli, ako máme zrazu fungovať.

Dlhodobo žijeme v rezorte, kde sa prijímajú rozhodnutia zo dňa na deň. A úlohou decembra 2020 bolo zabezpečiť poľnohospodárom cash, na fungovanie v nasledujúcich neistých mesiacoch.

Vidíme, že sa to v rozhodujúcej miere podarilo. Roľníci majú v rukách vo väčšom rozsahu rozhodnutia k priamym platbám a väčšie problémy nepriniesol ani dotačný titul Zelená nafta.

Stratila Komora sebareflexiu? Naozaj bolo vhodné reagovať dve hodiny po vyhlásení strany, ktorá nesie mamutí podiel na tom, ako dnes poľnohospodárstvo vyzerá?

Pritom stačilo málo, aby z piatkových správ vznikla úplne iná mozaika. Ak by neprišla ako prvá správa z agrorezortu o úspešnom zvládnutí najdôležitejšej operácie PPA v roku, tak by spoločné burcovanie Hlasu a SPPK vytvorilo iný obraz. A ten by mohol predsa len odštartovať vlnu nedôvery voči dočasnému riaditeľovi PPA.

Pri pozorovaní situácie, ktorá nastala v piatok, ale aj cez indície z konca novembra 2020 sa akoby zdá, že občas sa hrá o stav, čím horšie, tým lepšie.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
21. december 2020 13:03

Komora bola a musí zostať apolitickou organizáciou! Jej politizácia je cesta do pekla! Ak sa to nezmení, povedie to k jej rozkladu a neskôr k rozpadu. Toto chceme? Ja nie!

František
František
21. december 2020 16:48

Aj keby na poste generálneho riaditeľa reálne nebol nikto, platby by prebehli tak či tak. To, že prebehli platby nie je zásluhou p. Jánoša ale jeho predchodcu p. Guniša. Z úst p. ministra 30.11.2020 znelo jasne, p. Jánoš bude MAXIMALNE na 2-3- týždne, bohužiaľ a veľmi predvídateľne tam bude minimálne… Celý komentár »

Félix
Félix
21. december 2020 17:39
Odpoveď na  František

František, už 30.11. ti muselo byť jasné, že za 2-3 týždne nie je možné vybrať manažéra schopného riadiť takú významnú inštitúciu, akou PPA je. Vtedy ti to bolo jedno?! Naozaj ti to bolo jedno? A teraz sa pozrime na to, kedy sa do kresla GR PPA môže posadiť schopný manažér…… Celý komentár »

František
František
21. december 2020 18:40

Félix, vôbec nemal p. minister vedomosť o odstúpení p. Guniša už v septembri, a nebol schopný za 3 mesiace vybrať schopného manažéra, hoci prebehlo aj výberové konanie, boli tam dobrý kandidáti, schopný kandidáti, ale p. ministrovi alebo niekomu inému to nevyhovovalo. Hmm škoda, tak ale jediná možnosť ako dostať na… Celý komentár »

Félix
Félix
21. december 2020 19:37
Odpoveď na  František

František, nestrašme! Ale súhlasím, aj toto je jeden z možných scenárov. Je však stále čas, aby sme mu predišli. Chce to však jasnú postupnosť krokov, najneskôr od obdobia Troch kráľov. 🙂

realista
realista
21. december 2020 20:41
Odpoveď na  František
Max-on
Max-on
21. december 2020 23:25

Dnes je dôležité skôr ako o p. Jánošovi písať hlavne o inej „kľúčovej“ osobe, ktorá zodpovedá za masívne tunelovanie podpôr z PPA a tou je Anton Stredák (dnes poslanec SMERu), bývalý vedúci úradu MPRV, ktorý viedol Bodorov biznis model na MPRV a v PPA ešte pred Kvietikom a Kožuchom a… Celý komentár »

CHZVIL
CHZVIL
22. december 2020 6:57

Žiaľ , máme dobu individualizmu a narcizmu. Akosi sme pozabudli na stovky pracovníkov PPA , ktorí dlhé roky seriózne pracujú . Od administrátoriek platieb , kontrolórov v teréne alebo šéfov jednotlivých úsekov PPA. Im patrí veľká vďaka ! Takže je to práca tímu. Možno ich dočasný šéf len nechal pracovať…

Marcel Kollár
Marcel Kollár
22. december 2020 9:32
Odpoveď na  CHZVIL

Áno, patrí im vďaka. Ale keď sa na prácu PPA pozriete optikou podniku, ktorý sa už cez desaťročie nevie nájsť v decembrových percentách vyplatených platieb pre každoročne sa opakujúce“ to isté“ úmyselné kríženie(ako že podnikajúcim SHR), tak tá vďaka za prácu dostáva trpkú príchuť. Napriek tomu prajem všetkým pokojné,krásne a… Celý komentár »

Tóno
Tóno
22. december 2020 13:20

Dovolím si poznamenať, že legislatíva o vyplácaní v decembri hovorí iba to, že môže začať, a nie že musí byť všetko vyplatené. Všetko vyplatené musí byť do 13 mesiacov od podania žiadosti (za predpokladu, že došlo k dostatočnému preskúmaniu všetkých relevantných podkladov). Lenže od začiatku sme tak navykli našich farmárov,… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
22. december 2020 17:27
Odpoveď na  Tóno

Ad 1) Lenze v Cesku nemali uhorske pravo, rozdrobenost pozemkov a vlastnickych vztahov je uplne ina ako u nas. Taketo kategoricke vyhlasenia: „…bez vysporiadaného práva užívať by sa nemalo dať podávať žiadosti…“ su na Slovensku prakticky nezmysel. Uz to bolo prezentovane velakrat, zrejme ste to nezachytili. PPA tazko zadministruje ziadosti… Celý komentár »