Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

AMO je čoraz bližšie k západnému Slovensku!

AMO je čoraz bližšie k západnému Slovensku!
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Africký mor ošípaných potvrdili veterinári v ďalšom okrese. Vzorky už preverilo aj národné referenčné laboratórium vo Zvolene.

„Ide o prvé potvrdenie výskytu v okrese Veľký Krtíš, ktorý bol doposiaľ bez výskytu tejto nákazy. Diviak bol zastrelený v poľovnom revíry Bučina Dolná Strehová, cca 3 km od slovenskej/maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov,“ informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Zóna bola už v uplynulých mesiacoch označená za vysokorizikovú.

„Diviak bol vyšetrený v rámci povinného aktívneho monitoringu a vyšetrovania diviačej zveri v danej oblasti z dôvodu zaradenia danej oblasti do vysokorizikovej zóny. Vysokoriziková zóna bude následne preklasifikovaná za zónu infikovanú,“ informujú úrady.

V danej oblasti sa sprísňujú opatrenia na zamedzenie šírenia afrického moru ošípaných. Nákaza sa do oblasti pravdepodobne dostala cez zelenú hranicu z Maďarska. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia.

Africký mor ošípaných sa na Slovensku prvýkrát vyskytol v lete 2019. Odvtedy boli pozitívne nálezy potvrdené v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice – okolie, Košice – mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov, Revúca a aktuálne aj Veľký Krtíš.

Obavy vzrastajú

V prípade posledného nálezu ide o najzápadnejší výskyt ochorenia, ktorý sme doteraz na Slovensku zaznamenali. Práve šírenia nákazy smerom na západ krajiny sa obávajú aj chovatelia, keďže práve v západnej časti Slovenska sídlia aj veľkochovy.

Aktuálny výskyt je zatiaľ najbližšie aj k väčším farmám ošípaných, ktoré na Slovensku máme. Asi 1 500 prasníc chovajú na farmách v susednom okrese Lučenec, ďalších takmer 6 tisíc je v okrese Rimavská Sobota. Oba okresy susedia s maďarským územím, z ktorého sa africký mor ošípaných cez diviačiu zver pravdepodobne dostáva aj na Slovensko. Sprísnenie opatrení práve v týchto oblastiach dlhšie požaduje aj Zväz chovateľov ošípaných.

Výskyt ochorenia v blízkosti väčších fariem znamená vyššie riziko zavlečenia nákazy do komerčných chovov, ako aj sprísnenie opatrení v celých oblastiach. Po výskyte nákazy sa pozastavuje vývoz ošípaných, jatočných polovičiek aj bravčového mäsa z oblasti, čo má vplyv na odbyt aj ceny.  Pre veľkochovy to znamená výrazné ekonomické straty.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments