Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Emil Macho: Dosiahli sme totálne dno

Emil Macho: Dosiahli sme totálne dno

Nezvyknem často zverejňovať svoje osobné statusy a názory, ale dnes chcem a ako predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a slovenský poľnohospodár aj musím. Zažil som deň, ktorý sa mi na dlhú dobu hlboko vryje do mojej pamäti. Mám pocit, ako by nám všetkým nedochádzalo, čo sa deje.

Dno úplného dna

Téma dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu je len špička ľadovca, ktorá narazila na dno a po včerajšiu (10. septembra) podľa môjho názoru aj dno prerazila. Dôsledok viac ako 30 ročného vývoja v slovenskom poľnohospodárstve a potravinárstve dnes sledujeme v priamom prenose. Riadne ste to pohnojili, vážení slovenskí politici, ktorí ste sa tu za tie roky snažili, verím, že niekedy úprimne, ale často s nepochopením a najčastejšie len akože, pre vylepšenie vášho politického skóre, zlepšiť postupne sa prehlbujúci úpadok domáceho agropotravinárstva. Vážení slovenskí poľnohospodári, vážení slovenskí potravinári, týka sa to aj vás a nás. Jednoducho všetkých, ktorí sme pri tom boli. Niekde sa stala chyba. A riadna. Či sa nám to páči alebo nie, urobili sme ich aj my.

Dôsledkom a zosobnením tohto vývoja je personálne obsadenie ľudí, ktorí stoja na čele nášho rezortného ministerstva. Zeleninári, mliekari, vinohradníci, pekári, malí, veľkí, jednoducho  všetci poľnohospodári a potravinári môžeme kričať, koľko chceme, rozumne a odborne argumentovať. Jednoducho oni, vedenie na ministerstve pôdohospodárstva, nám nerozumejú. Nemôžeme ich za to viniť. Nemajú šancu nás pochopiť. Nedokážu to.

Oni to nechápu

Skutočne to myslím v dobrom, lebo rešpektujem demokratické zriadenie tejto krajiny a výsledky slobodných volieb, ktoré priniesli zmenu, po ktorej sme tak všetci túžili. Nevedia, čo je dodávať mlieko do mliekarne, pestovať zeleninu. Nepoznajú pocit, keď rozmýšľate nad tým, z čoho vyplatiť mzdy v júni pred žatvou, nerokovali s obchodnými reťazcami, nevedia, čo je to podať žiadosť o priame platby, čo znamená zohnať baču, alebo kto vykastruje osivovú kukuricu resp. kto oberie vinohrad. Takto by som mohol v príkladoch pokračovať. Jednoducho nedokážu  sa na to pozrieť z nadhľadu, pragmaticky, bez emócií, v historických súvislostiach a v kontexte vývoja v našom sektore za posledné roky.

Čo je pre mňa ale kľúčové? Oni nemajú vžitý zásadný fakt, že sme v roku 2020 v otvorenom európskom a globálnom priestore, že mlieko stojí 40 centov s DPH na pulte a je jedno, odkiaľ je. Nie menej podstatné je to, že európske peniaze neslúžia na podporu produkcie. O súvislostiach okolo európskej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, kde v Bruseli sa na Vás každý usmieva a teší sa z toho, že nič neprodukujeme, ani nehovoriac. Toto je skutočne iba holé konštatovanie.

Výsledkom toho je, že na ministerstve snívajú sen o potravinovej sebestačnosti, krásnej krajine, vľúdnych lánoch a rybníkoch. A o svojom sne presviedčajú verejnosť a verte mi, že v dnešnej dobe to stačí. Snívať a krásne rozprávať je dnes ideálna kombinácia. A potom počúvame od našich blízkych alebo kamarátov, že v čom je problém, keď tie reči tak krásne znejú.

Samozrejme, v dobrej viere prvý polrok sme tomu vytvárali podpornú kulisu aj my, poľnohospodári a potravinári. Spomeňme si na krásne zábery pri ovciach, kombajnoch, maštaliach, skleníkoch, sadoch… Upozorňujem, drvivá väčšina všetko členovia SPPK.

Keď manipulujú emócie

Rovnako výsledkom týchto faktov je, že veria tým ľuďom, ktorí sú im možno emočne bližšie, poznajú sa, keď spolu bojovali za nespravodlivosť (úprimne všetka česť) a dokážu ich presvedčiť o svojej pravde riešenia situácie. Dokážu ich presvedčiť o tom, že nie je problém, my budeme robiť, my to napravíme, my vieme, ako na to, práve my zasýtime tento národ.

Vytvorí sa tak pocit, že sú nenahraditeľní a cesta, ktorou sa vydali, je tá správna. Toto je svet, o ktorom som presvedčený, že je pre drvivú časť nás, poľnohospodárov, nepochopiteľný. Ale musíme sa s tým naučiť pracovať, lebo príčinou je práve historický vývoj, ktorého súčasťou sme boli aj MY, SLOVENSKÍ POĽNOHOSPODÁRI A POTRAVINÁRI. Je medzi nami drvivá väčšina tých, ktorí to myslíme v dobrom a záleží nám na tom, ako ďalej. Žijeme v demokratickej krajine a demokratická krajina by sa mala vysporiadať s tými, ktorí pochybili tak, že musia za to niesť zodpovednosť. A vidíme denno-denne, že sa aj tak deje.

Dnes som definitívne pochopil, že žijeme dobu, kde stačí povedať, že zastupujete malých a rodinných poľnohospodárov. Stačí kričať, hádzať sa o zem a pri tom hovoriť,  že chcete nakŕmiť tento národ. Stačí rozdeliť iniciatívu na ďalšiu novú iniciatívu – už ani nevieme čoho – a o svetlá kamier máte postarané. Nikoho nezaujíma, že vlastne vy nie ste v skutočnosti malý poľnohospodár, lebo máte niekoľko s.r.o po 500 ha a nechováte ani dobytok. Nikoho nezaujíma, že ste predtým predávali tovar, ktorý s poľnohospodárskou resp. potravinárskou  produkciou nemá nič spoločné. Dôležité je, že práve teraz pred kamerami ukážete, že máte hlinu za nechtami a slovenskú zástavu v ruke. Tí, ktorí tak nepôsobia, sú automaticky nepriatelia.

Rovnako ako nikoho nezaujíma, koho vlastne zastupujete, stačí zvoniť zvonom a mávať krásnym transparentom, hoci aj s pravopisnými chybami, jednoducho s čímkoľvek, len nech to vyzerá dobre. Aby kamery točili, foťáky a mobily cvakali a nič netušiaci novinári sa pýtali. Ide o senzáciu, ide o kino v hlavných večerných správach. Kto dobije mediálny priestor, je víťaz. Žiaľ, takto to dnes chodí.

Ich nezaujímajú ľudia z akademickej obce, ľudia z výskumných ústavov, vedátori bez hliny za nechtami, ľudia z praxe. Čo tam po mechanizátoroch, agronómoch, ekonómoch, živočichároch, inseminátoroch, veterinároch, predajcoch osív, obchodníkoch. Mohol by som takto menovať ďalej. Čo ich po tom, že títo ľudia pracujú v existujúcich podnikoch, firmách, družstvách.

SPU

Stačí povedať, že staré družstvá, podnikatelia, finančné skupiny a agrobaróni to tu ovládajú, to stačí. Dokonca paušálne obviňujú a verím, že drvivú väčšinu čestných ľudí z PPA a ministerstva, z toho, že sú na ich výplatných listinách.

Niektorí z nich, teda tých kričiacich na ulici s transparentami v rukách, ktorí tak milujú pozornosť médií, vedia  o poľnohospodárstve toľko, ako pes PLUTO môjho suseda.

Niektorí jednotlivci sa pasujú do pozície obhajcu malých poľnohospodárov a pri tom majú od poctivého malého poľnohospodára tak ďaleko, ako je moja cesta domov z Bratislavy do Medzilaboriec. To je až tragikomické. Toto by malo byť obrovským mementom pre každého poctivého poľnohospodára.

Pán minister je bezpochyby čestný a poctivý človek, výborný rétor a hlavne má mandát, ktorý získal vo voľbách. Ale, bohužiaľ, na riadenie strategického hospodárskeho rezortu, akým bezpochyby ministerstvo pôdohospodárstva je, to nestačí. Pán minister by sa mal rozhodnúť, koho chce počúvať a s kým chce spolupracovať, lebo, ako som už povedal, akútne to potrebuje.

Buď bude počúvať organizácie, ktoré s relevantnosťou nemajú nič spoločné a skutočne ani nevedia, koho presne zastupujú alebo bude počúvať organizácie, ktoré existujú, sú relevantné a sú hlavne príčetné. Takéto organizácie sú aj v sektore mladých, malých aj rodinných poľnohospodárov. Verím, že práve s týmito organizáciami si dokážeme sadnúť za jeden stôl, pochopiť jeden druhého.

Ja z pozície predsedu SPPK chcem touto cestou uistiť každého poľnohospodára a potravinára na Slovensku, že sme organizácia, ktorá sa vie poučiť z vlastných chýb. Jednou z našich najväčších chýb bolo, že sme mali v minulosti kričať oveľa hlasnejšie, no, bohužiaľ, nestalo sa tak. A verte mi, že ja tú istú chybu už urobiť nechcem. Preto, keď vidím, čo sa momentálne deje a vidím, kam smerujeme, tak už tentokrát kričím.

Verím, že o chvíľu budeme nielen slušne argumentovať, ale prejavíme to tak, ako sa na poriadnych poľnohospodárov v Európe patrí. Je to pritom úplne štandardné a demokratické. Každú chvíľu vidíme tisícky traktorov v Berlíne, rozhádzaný hnoj po bruselských uliciach, zablokované poľské diaľnice. Elyzejské polia v Paríži si tiež zažili svoje.

Čo tak už konečne na seba upozorniť na Slovensku? A nie 30 traktorov, ani 50. Stovky traktorov a pekne aj s náradím. Nakladače, rezačky, kombajny. Krásne a hrdé defilé slovenských poľnohospodárov v priamom prenose. Môžeme si spoločne zaspomínať na zašlú slávu Agrokomplexu. Ja som presvedčený, že tentokrát sa pridá celé poľnohospodárske Slovensko. My nebudeme bojovať proti nikomu.

My budeme bojovať za to, aby sa vidieku, poľnohospodárom a potravinárom vrátila stavovská česť. Aby nám už konečne boli vytvorené podmienky tak, aby sme mohli nakŕmiť tento národ. Aby sme mohli urobiť túto krajinu trvalo udržateľnou. A áno, aby aj začala vyzerať trocha inak.

Verím, že to vieme urobiť slušne, bez toho, aby sme vyzerali ako cirkusanti a hochštapleri.

Autor článku: Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

24 komentárov

 1. Pavel Oršuľák
  11. septembra 2020

  Keď sa DOBYTKÁR páchal, Macho čušal. Keď sa DOBYTKÁR vyšetruje, Macho vykrikuje.

  Odpovedať
  1. Jozef Artim
   11. septembra 2020

   Keď sa Dobytkar páchal Orsulak čušal. Keď sa Dobytkari sedia Orsulak vykrikuje. Pan Orsulak, keď sa dobytkar páchal, tušil som, no nevedel som ako to je hlboko prerastene. S podporou polície, súdov, vrcholových politikov. Neriešte Macha. Riešte všetkých, ktorí čušali a platili. A riešte prečo ste čušali Vy.

 2. Realist
  11. septembra 2020

  Orsuliak je len kriklun ktory srsi nenavistou a zavistou. Macho bojuje za vstetkych a ten clanok je velmi trefny.Emil velmi dobre si to dal👍

  Odpovedať
  1. Anton Vdovjak
   11. septembra 2020

   Pán Realist. Oršuľák sa nebojí zverejniť svoje meno a neskrýva sa za anonymitu, ako vy. Už to o čomsi svedčí, kto je krikľúň a kto sa asi hanbí za to svoje meno.
   A pre pána Artima, skúste si pozrieť fotografie a zábery z februárových protestov “kriminálnikov, skorumpovaných politikov, neschopných babrákov”. Takto nás, poctivých gazdov, častovala vlastná ministerka a kto jej na to prikyvolal ako poslušný oslík? Kde boli vtedy všetci tí dnešní krikľúni, poctiví živitelia národa, keď z ich predsedu si vládni zločinci urobili oslíka a z nás, ich kolegov, nesvojprávnych? Všetci do jedného vedeli, čo sa deje, čušali a drvivá väčšina z nich platila. Vyvediem Vás aj z omylu, že Oršuľák čušal. Jeho traktor a náves s poľovníckou tématikou počas protestu bol veľmi dobre viditeľný. Riskoval všetko v prospech všetkých, aj Vás pán Artim. Aj vďaka jeho “čušaniu” dobytkár dopáchal a pevne veríme, že na rad prídu aj tí, čo dnes kričia nie pre spravodlivosť, ale preto, lebo sa spravodlivosti boja. A ešte otázka, prečo ste čušali vy a dnes ubližujete človeku, ktorý s odvahou zobral na seba zodpovednosť, akú nemá ani jeden z dnešných krikľúňov?

 3. adriana
  12. septembra 2020

  Dno sme prerazili za Macha, Matečnej, Kožucha a spol. Robí sa všetko, len aby pán Mičovský odišiel, lebo sa boja o svoje pozície. Kto narástol pomocou Dobytkára, podporuje zväčša starú gardu. Vydierajú, že nebudú pestovať, chovať – ozajstný sedliak zaseje, chová aj vtedy, keď vie, že zajtra príde koniec sveta. To už nikto nemá rovnú chrbticu? A ozaj, keby všetci, ktorí kritizujú a zosmiešňujú nového ministra toľko pestovali, nejazdilo by denne toľko kamiónov zo zahraničia s potravinami. Pobabrali to, a teraz nás nás chcú spasiť.

  Odpovedať
  1. marcel sako
   12. septembra 2020

   Len jedna vec a nemusí to byť dogma ale vo väčšine prípadov, keď človek chce byť v anonymite tak sa niečoho obáva a ten kto sa obáva tak nie je vo väčšine prípadov seriózny a poctivý človek. Takže ja keby som bol administrátorom všetky anonymné nicky by som zrušil. Ale pritom si myslím, že niektorí ľudia v anonymite majú aj dobré pripomienky, len neviem čoho sa boja keď sa skrývajú za pseudonymom.

 4. DoesntMatter
  12. septembra 2020

  @Anton Vdovjak @ adriana
  Skuste sa zamysliet nad obsahom, zabudnite na autora.
  Ak mi sem napisete JEDNO JEDINE (!!!) opatrenie sucasneho vedenia rezortu okrem toho, ze sa burciak moze predavat skor, tykajuce sa polnohospodarskej vyroby, alebo nejaka zverejnena strategia, cokolvek, budem s Vami suhlasit. Pol roka je prec a nic sa nedeje.
  Minister nerobi nic! Boli zlikvidovane chovy osipanych, spytajte sa, ci niekto kontaktoval tie podniky a odskodnil ich.

  Odpovedať
 5. Jozef Artim
  12. septembra 2020

  „Kde ste boli 30 rokov?“ je často opakovaná otázka adresovaná SPPK v posledných dňoch. Ďalej obvinenia SPPK ako príčine všetkého zla. Vytvorila agrobarónov, kvôli ktorým sú malí utláčaní, lány repky, ktorá berie miesto zelenine, nedostatok slovenských potravín v obchodoch možno aj reťazce s dumpingovými cenami. Jednoducho nasadená psia hlava. V stredoveku dokonca ľudia verili, že sú ľudia so s psou hlavou, ktorí môžu za všetko zlé. Sme v stredoveku? Chceme tam ísť pán minister, pán Vodovjak?
  A riešenie? Opäť ľahké. Zbavme sa agrobarónov, , zbavme sa repky, zbavme sa zahraničných reťazcov zbavme sa… Dohnané do extrému: historicky sme sa usilovali „zbaviť sa“ aj predstaviteľov určitého národa – s vidinou následného blahobytu. Problém ale je, že namiesto „zbavovania sa“ je treba prevziať zodpovednosť. A to nielen za svoju záhradku a svoj blahobyt. A to nášmu národu veľmi nejde. „Kto má zdravie, pokoj, chleba, ten má všetko, čo mu treba“, hovorí jedno slovenské príslovie a triafa klinec po hlave – pokiaľ sa mám dobre, nie je dôvod vytŕčať a narobiť si zbytočne ťažkosti. Lepšie je učupiť sa a nech veľkí za nás rozhodnú.
  A na záver: ani Fero, ani Patrik nie sú dôveryhodné osoby/aj keď sa nedá uprieť ich snaha o riešenie Dobytkára.

  Odpovedať
 6. báči
  12. septembra 2020

  adriana 100%-ný súhlas! Plus tam prihoď Jahnátka-táto spoločnosť onehda SPPK veľmi vyhovovala. Teraz brnkajú na city, že nás chcú nakŕmiť-jéémine šmarjáá:-) Mňa určite nemusia-mám ruky a rozum. A ak členom SPPK je veľa platiť SPF v danej lokalite OVN posunte uvolnenú pôdu nám-my sme doteraz nemali absolútnu šancu si siahnuť na štátne pozemky. Radi to SPF zaplatíme.

  Odpovedať
  1. DP
   14. septembra 2020

   Báči, nikto sa nebráni platiť SPF toľko, ako vlastníkom pôdy.Ide o to, že SPF sa platí za všetku pôdu a teda aj za tú, ktorá sa vôbec nevyužíva na poľnohospodárske účely a nehovoriac, že sa menia podmienky, aj keď v zmluve je to ináč. U nás to robí viac ako 40ha. Doteraz sme boli ticho a platili, pretože sa platilo podľa bonity, ale teraz…. Aj Vy by ste kričali, keby sa Vás to takto dotklo. Neviem, či by ste sa oháňali tak výsokými nájmami, keby ste mali platiť za všetky rokliny a pod.

 7. Realist
  12. septembra 2020

  Tu je niekomu zbytocne vysvetľovať o com sa tu bavime neviem ci by sa vam pacilo platit za nieco co neuzivate najom a dane a vyska najomneho co niektory spominaju ze za 7€ ha poda spf je zcestne lebo v produkcnych oblastiach sa pohybovalo od 60 do 80€ za ha co je primerane. Tema jahnatek zial jediny clovek ktory obmedzil nakup pody spekulantom a tento uzasny minister colombo este nic len same nezmysli ,to vam nevadi ze cudzi kupuju slovensku podu zial nikomu sa tu nepaci system ale obvinovat niekoho kde bol 30 rokov je ubohe a ty co vykrikuju kde boli. Dobytkar to je celospolocensky problem a nech ho riesia organy ktore su kompetentne ho vysetrovat . Zial velakrat sa proti vetru štať neda. Kto to pochopil co Macho pisal no iba ty co tomu rozumeju a volaco v zivote aj dosiahli nie zlodejinami ale tvrdou pracou a mnohokrat aj vlastnym rizikom ked vstupovali na trh s vlastnou kozou,a neschovavam sa za anonymitu len je to urcitych dovodov ktore mam a to je vylucne moj problem a nazor ked niekto vyjadruje je uplne jedno ako sa vola ale dolezite ci ho niekto pochopi

  Odpovedať
  1. Janka P
   17. septembra 2020

   Súhlasím s vami, Realist. A je opodstatnená kritika do našich radov, že za posledné roky sme veľakrát zohli hlavy a neprejavili nesúhlas poľnohospodárov s tým, ako rozdielne sa k nám chová náš štát a porovnaní s tým, ako sa k českým poľnohospodárom správa vláda ČR. Mám dojem, že väčšina štátov EU si chráni svojich poľnohospodárov, len Slovensko akoby poľhohospodársku prvovýrobu nepotrebovalo. Upozornime na to už konečne!!!

 8. adriana
  13. septembra 2020

  Súhlasím, minister nekoná. Alebo nekoná tak, ako by mal. Alebo by konal, ale po protestoch ustúpi. Nenapíšem ani jedno z jeho opatrení, len jednu vec: kradlo sa za socíku, kradlo sa za Mečiara, kradlo sa za Fica a dobre bolo, ale teraz po polroku už voľajako nedobre. Akú zmenu chcete? Starú? Nemám ilúzie. Správna zmena potrebuje čistý morálny základ.

  Odpovedať
 9. DP
  14. septembra 2020

  Pán Oršulák,pán Macho vykrikuje,ale v záujme nás všetkých. Pretože , čo nedokončili KDHáci ,to dokončí OLANO. Nerobia nič iné iba čistky. Treba aj to, ale myslím si, že sú tam na to, aby konali v prospech agrosektora. Ale zatiaľ všetko robia proti farmárom. Majú len plné ústa potravinovej sebestačnosti a transparentnosti. Ale výsledok ich práce je jedna veľká NULA.

  Odpovedať
 10. Miroslav Štefček
  14. septembra 2020

  Po prečítaní zverejneného článku som sa zamyslel nad jeho obsahom, a keďže som v ten deň bol s pánom Machom vedel som pochopiť že sa rozhodol napísať status, ktorý je otvorený, pravdivý a plne zodpovedá dobe v ktorej žijeme. Určite očakával komentáre ktoré mnohé boli a budú plné emócií ako situácia pred úradom vlády a pred parlamentom. Nebolo mi jasné proti čomu zhromaždení vyjadrovali svoju nespokojnosť. Ak to bola skutočnosť, ktorá bola predmetom výzvy SPPK a bola odovzdaná všetkým ústavným činiteľom, tak protestovali proti všetkým poľnohospodárom či už malým, stredným alebo aj veľkým ktorých zastupuje SPPK a vlastne aj proti sebe, pretože aj oni majú nesprávne vypočítaný nájom z pôdy SPF. K plne odbornej problematike sa bohužiaľ vyjadrujú ľudia ktorý ju možno ani nečítali a vôbec sa nestretli s praktickou skúsenosťou. Tu boli a aj v komentároch sú spájané veci ktoré s danou problematikou nemajú nič spoločné a slúžia len na prezentáciu niektorých ľudí. Nestretol som sa na Slovensku aby v niektorom rezorte protestovali proti sebe ľudia ktorý majú rovnaké problémy. A ak majú aj spoločné záujmy tak si sadnú za rokovací stôl a odstránia rozličné názory a spolu pracujú pre svojich členov a potreby spoločnosti. Určite aj SPPK vie používať emócie rozdeliť si podniky na malé,zabaliť sa do slovenskej vlajky ale čistej nie špinavej pretože máme úctu slovenským symbolom. Vieme aj vykrikovať slová ktoré chcú počuť ľudia ktorých zorganizujeme. SPPK ale chce pracovať v spolupráci odborníkmi a na základe pravdivých skutočnosti riešiť skutočné problémy slovenského poľnohospodárstva. Túto snahu musia vnímať aj ľudia ktorý vnímajú SPPK negatívne. Výsledky prace posledných rokov sú jasne viditeľné a sú v prospech všetkých poctivých poľnohospodárov.

  Odpovedať
 11. PavolH
  14. septembra 2020

  PRIATELIA, čI STE UZ Z JEDNEJ, ALEBO DRUHEJ STRANY REAKCIE CO PISETE PROBLEM NERIESIA, ALE JATRIA RANY OBIDVOM STRANAM. TO CHCETE ? VERIM ZE NIE, NECH JE MACHO AKY CHCE,VEC POHLADU, ALE ON PREDSA Vy ZYVA K PROSTEMU SEDLIACKEMU ROZUMU NIC VIAC, NIC MENEJ Z MINULOSTI NEVYZIJETE, Z UBLIZOVANIA UZ VOBEC. ZAMYSLIME SA A ZACNIME ROBIT SPRAVNE VECI. PAN MINISTER, VERIM ZE ŠEDINY SU ROZUM, VED SA TU KONŠTATUJE,ŽE STE ČESTNY A MÚDRY, TAK BUDTE STATOČNY, MOZNO TEN MACHO NENI PACHO HYBSKY ZBOJNIK A V TOM JEHO STATUSE NAJDETE I VY KUS PRAVDY. NAČUVAJME SA.

  Odpovedať
 12. Starý Gazda
  14. septembra 2020

  pani skuste sa zamysliet nadtym čo vyparatilo ministerstvo tymto dodatkom zmluv vlastne potvrdilo najumnu zmluvu s agrobaronmi miesto toho aby zmluvy ku koncu roka pre neobvykle nisky najom zrušila a podu SPFprednostne pridelovala malim a začinajucim TO MOHLI UROBIT NO ONI TO NESPRAVILI oni potvrdili poduSPF agrobaronom a cudzincom DANOM TALIANOM lebo ty to z radostov podpisali lebo maju rozum nie ako naše ministerstvo a zaslepeny mali rolnici im ešte tlieskaju DOKEDY EšTE BUDETE LIKVIDOVAT VLASTNY AGROREZORT mali a začinajuci mohli ste mat pody nadostač no sami ste ju darovali inym tak vam nič nezostalo

  Odpovedať
  1. CZVIL
   15. septembra 2020

   Starý gazda ! Dal si najlepší a trefný koment . My sa tu ruveme a zahraničie sa z nás smeje…

 13. Pavel Oršuľák
  15. septembra 2020

  Pán Jozef Artim nečušal som, a kričať budem až kým DOBYTKÁR nebude právoplatne odsúdený, a som zvedavý či budete kričať aj Vy keď zaznie verdikt “nevinní”. Prečo by som nemal riešiť Macha keď aj on čušal, čo on je zákonom chránený či čo???
  Pán Realist keď sa už hanbíte za svoje meno tak aspoň nekomoľte to moje. Nenávisť a závisť zo mňa nesrší, to tvrdia tí čo ma spoznajú lepšie, a SPPK (Macho) ozaj bojuje za všetkých ale agrobarónov a nie poľnohospodárov a preto som z SPPK už dávno odišiel, ale uznávam, že v tom článku je aj veľa pravdy.
  Pán Miroslav Štefček nechápem čo Vám nebolo jasné, veď to bolo napísane na transparentoch (aj keď s pravopisnou chybou z tlačiarne) PODPORUJEME MINISTRA MIČOVSKÉHO, lebo podľa nášho názoru on je zárukou poctivého vyšetrenia prešľapov bývalého vedenia rezortu, aj keď v odbornosti to trošku pokrivkáva, ale preto treba aby sme všetci pomohli ako vieme a nie sa len hádať a zatiaľ nás zahraniční rozoberú na súčiastky.
  A čo sa týka toho čo mám riešiť alebo nie, už dlhodobo riešim problém ktorí sa týka všetkých bez ohľadu na to či je malý, veľký, alebo nadnárodný, problém ktorý je v mnohých prípadoch až likvidačný, problém ktorý SPPK nerieši v prospech poľnohospodárov, ale v prospech poľovníkov. ŠKODY SPôSOBENÉ LESNOU ZVEROU.

  Odpovedať
  1. Vyhod
   19. septembra 2020

   Ta to kym nevyšetrime teho dobytkara nebudzeme kravy dojic ? Či co???

 14. Starý Gazda
  15. septembra 2020

  Pavel Oršulakdobitkara ma riešit policia a sudyty to vyriešia svojsky to ministerstvo pol… nema ako riešit no može riešit pomoc malim a začinajucim može riešit pristup k pode sebestačnost no toto nerieši ba ešte viac brzdi ako som napisal Prečo aj ja pišem pod pseudonimom lebo som rolnik a pani na ministerstve včetne ministra a š.t su presvedčeny o svojej pravde a likviduju všetkych s inym nazorom vid čistky na poradcoch zažil som už mnoho čestnych ktori pre čestnost skrachovali lebo nemali rozum a tom ide aj sučastne vedenie rezortu len treba dufat že sa poučia a nerobia to zamerne

  Odpovedať
 15. adriana
  15. septembra 2020

  Podporujem pána Mičovského, čistky skorumpovaných úradníkov, vedúcich pracovníkov, exministrov atď. je nutné urobiť. Ako vravel najlepší adept na generálneho prokurátora Špirko: každému, čo mu patrí. Najprv treba spraviť poriadok. Čo sa týka odbornosti, krajinu doviedli do katastrofálneho stavu bývalí vzdelanci ozaj vysoko odborne. Teraz je čas tvrdo pracovať a nekradnúť. A žičiť tomu druhému, nezávidieť. Každému sa ujde. Roboty aj pôdy je dosť. Stačí, ak tí, čo v poľnohospodárstve vidia “rýchly biznis” sa vytratia. Spolu s posluhovačmi, pätolízačmi, agitátormi atď. A nepríde na Slovensko ani jeden kamión, aj SPPK bude rado, že v obchodoch budú samé chutné slovenské výrobky. A či nie?

  Odpovedať
  1. realista
   15. septembra 2020

   p. adriana čo ste našla v antikvariáte materiály z IX. zjazdu KSČ resp. XIV. zjazdu KSČ ? – plagiátorstvo je na Slovensku v poslednom čase v móde- až podozrivo podobná rétorika…..

  2. G.S.
   15. septembra 2020

   Urobiť čistku je fajn. Ale po pol roku nepredložiť verejnosti žiadnu reálnu koncepciu ďalšieho smerovania je už na uváženie o skutočnej kompetentnosti ministra a ľudí, ktorí s nim prišli. ľahko je niečo rozbiť ale nech ukáže čo a ako chce stavať. Takže to sa mu vytýka a nie nejaké vyhodenie skorumpovaných úradníkov. Ktoré sa prakticky ani neudialo. Väčšina je stále na svojich miestach. Minister prišiel na funkciu na 4 roky. Pol roka mal na zistenie stavu a prípravu koncepcie a pol roka na prípravu potrebných zákonov. Rok bude trvať ich uplatnenie a ďalšie dva roky má na ukázanie výsledkov. Takýmto tempom aké on nasadil sa bude obzerať ešte rok a na koniec volebného obdobia možno sa aj niečoho dočkáme. Mňa nezaujíma, či mu tam niekto hádže polená pod nohy. On s tým mal rýchlo robiť poriadok a priviesť svojich odborníkov s ktorými sa opozícia chválila. Výsledky chceme, výsledky. Chápete to ? Zo sľubov a krásnych rečí sa žiť nedá, jedine ak si podvodník.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.