Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Emil Macho: Dosiahli sme totálne dno

Emil Macho: Dosiahli sme totálne dno

Nezvyknem často zverejňovať svoje osobné statusy a názory, ale dnes chcem a ako predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a slovenský poľnohospodár aj musím. Zažil som deň, ktorý sa mi na dlhú dobu hlboko vryje do mojej pamäti. Mám pocit, ako by nám všetkým nedochádzalo, čo sa deje.

Dno úplného dna

Téma dodatkov k nájomným zmluvám od Slovenského pozemkového fondu je len špička ľadovca, ktorá narazila na dno a po včerajšiu (10. septembra) podľa môjho názoru aj dno prerazila. Dôsledok viac ako 30 ročného vývoja v slovenskom poľnohospodárstve a potravinárstve dnes sledujeme v priamom prenose. Riadne ste to pohnojili, vážení slovenskí politici, ktorí ste sa tu za tie roky snažili, verím, že niekedy úprimne, ale často s nepochopením a najčastejšie len akože, pre vylepšenie vášho politického skóre, zlepšiť postupne sa prehlbujúci úpadok domáceho agropotravinárstva. Vážení slovenskí poľnohospodári, vážení slovenskí potravinári, týka sa to aj vás a nás. Jednoducho všetkých, ktorí sme pri tom boli. Niekde sa stala chyba. A riadna. Či sa nám to páči alebo nie, urobili sme ich aj my.

Dôsledkom a zosobnením tohto vývoja je personálne obsadenie ľudí, ktorí stoja na čele nášho rezortného ministerstva. Zeleninári, mliekari, vinohradníci, pekári, malí, veľkí, jednoducho  všetci poľnohospodári a potravinári môžeme kričať, koľko chceme, rozumne a odborne argumentovať. Jednoducho oni, vedenie na ministerstve pôdohospodárstva, nám nerozumejú. Nemôžeme ich za to viniť. Nemajú šancu nás pochopiť. Nedokážu to.

Oni to nechápu

Skutočne to myslím v dobrom, lebo rešpektujem demokratické zriadenie tejto krajiny a výsledky slobodných volieb, ktoré priniesli zmenu, po ktorej sme tak všetci túžili. Nevedia, čo je dodávať mlieko do mliekarne, pestovať zeleninu. Nepoznajú pocit, keď rozmýšľate nad tým, z čoho vyplatiť mzdy v júni pred žatvou, nerokovali s obchodnými reťazcami, nevedia, čo je to podať žiadosť o priame platby, čo znamená zohnať baču, alebo kto vykastruje osivovú kukuricu resp. kto oberie vinohrad. Takto by som mohol v príkladoch pokračovať. Jednoducho nedokážu  sa na to pozrieť z nadhľadu, pragmaticky, bez emócií, v historických súvislostiach a v kontexte vývoja v našom sektore za posledné roky.

Čo je pre mňa ale kľúčové? Oni nemajú vžitý zásadný fakt, že sme v roku 2020 v otvorenom európskom a globálnom priestore, že mlieko stojí 40 centov s DPH na pulte a je jedno, odkiaľ je. Nie menej podstatné je to, že európske peniaze neslúžia na podporu produkcie. O súvislostiach okolo európskej Spoločnej poľnohospodárskej politiky, kde v Bruseli sa na Vás každý usmieva a teší sa z toho, že nič neprodukujeme, ani nehovoriac. Toto je skutočne iba holé konštatovanie.

Výsledkom toho je, že na ministerstve snívajú sen o potravinovej sebestačnosti, krásnej krajine, vľúdnych lánoch a rybníkoch. A o svojom sne presviedčajú verejnosť a verte mi, že v dnešnej dobe to stačí. Snívať a krásne rozprávať je dnes ideálna kombinácia. A potom počúvame od našich blízkych alebo kamarátov, že v čom je problém, keď tie reči tak krásne znejú.

Samozrejme, v dobrej viere prvý polrok sme tomu vytvárali podpornú kulisu aj my, poľnohospodári a potravinári. Spomeňme si na krásne zábery pri ovciach, kombajnoch, maštaliach, skleníkoch, sadoch… Upozorňujem, drvivá väčšina všetko členovia SPPK.

Keď manipulujú emócie

Rovnako výsledkom týchto faktov je, že veria tým ľuďom, ktorí sú im možno emočne bližšie, poznajú sa, keď spolu bojovali za nespravodlivosť (úprimne všetka česť) a dokážu ich presvedčiť o svojej pravde riešenia situácie. Dokážu ich presvedčiť o tom, že nie je problém, my budeme robiť, my to napravíme, my vieme, ako na to, práve my zasýtime tento národ.

Vytvorí sa tak pocit, že sú nenahraditeľní a cesta, ktorou sa vydali, je tá správna. Toto je svet, o ktorom som presvedčený, že je pre drvivú časť nás, poľnohospodárov, nepochopiteľný. Ale musíme sa s tým naučiť pracovať, lebo príčinou je práve historický vývoj, ktorého súčasťou sme boli aj MY, SLOVENSKÍ POĽNOHOSPODÁRI A POTRAVINÁRI. Je medzi nami drvivá väčšina tých, ktorí to myslíme v dobrom a záleží nám na tom, ako ďalej. Žijeme v demokratickej krajine a demokratická krajina by sa mala vysporiadať s tými, ktorí pochybili tak, že musia za to niesť zodpovednosť. A vidíme denno-denne, že sa aj tak deje.

Dnes som definitívne pochopil, že žijeme dobu, kde stačí povedať, že zastupujete malých a rodinných poľnohospodárov. Stačí kričať, hádzať sa o zem a pri tom hovoriť,  že chcete nakŕmiť tento národ. Stačí rozdeliť iniciatívu na ďalšiu novú iniciatívu – už ani nevieme čoho – a o svetlá kamier máte postarané. Nikoho nezaujíma, že vlastne vy nie ste v skutočnosti malý poľnohospodár, lebo máte niekoľko s.r.o po 500 ha a nechováte ani dobytok. Nikoho nezaujíma, že ste predtým predávali tovar, ktorý s poľnohospodárskou resp. potravinárskou  produkciou nemá nič spoločné. Dôležité je, že práve teraz pred kamerami ukážete, že máte hlinu za nechtami a slovenskú zástavu v ruke. Tí, ktorí tak nepôsobia, sú automaticky nepriatelia.

Rovnako ako nikoho nezaujíma, koho vlastne zastupujete, stačí zvoniť zvonom a mávať krásnym transparentom, hoci aj s pravopisnými chybami, jednoducho s čímkoľvek, len nech to vyzerá dobre. Aby kamery točili, foťáky a mobily cvakali a nič netušiaci novinári sa pýtali. Ide o senzáciu, ide o kino v hlavných večerných správach. Kto dobije mediálny priestor, je víťaz. Žiaľ, takto to dnes chodí.

Ich nezaujímajú ľudia z akademickej obce, ľudia z výskumných ústavov, vedátori bez hliny za nechtami, ľudia z praxe. Čo tam po mechanizátoroch, agronómoch, ekonómoch, živočichároch, inseminátoroch, veterinároch, predajcoch osív, obchodníkoch. Mohol by som takto menovať ďalej. Čo ich po tom, že títo ľudia pracujú v existujúcich podnikoch, firmách, družstvách.

SPU

Stačí povedať, že staré družstvá, podnikatelia, finančné skupiny a agrobaróni to tu ovládajú, to stačí. Dokonca paušálne obviňujú a verím, že drvivú väčšinu čestných ľudí z PPA a ministerstva, z toho, že sú na ich výplatných listinách.

Niektorí z nich, teda tých kričiacich na ulici s transparentami v rukách, ktorí tak milujú pozornosť médií, vedia  o poľnohospodárstve toľko, ako pes PLUTO môjho suseda.

Niektorí jednotlivci sa pasujú do pozície obhajcu malých poľnohospodárov a pri tom majú od poctivého malého poľnohospodára tak ďaleko, ako je moja cesta domov z Bratislavy do Medzilaboriec. To je až tragikomické. Toto by malo byť obrovským mementom pre každého poctivého poľnohospodára.

Pán minister je bezpochyby čestný a poctivý človek, výborný rétor a hlavne má mandát, ktorý získal vo voľbách. Ale, bohužiaľ, na riadenie strategického hospodárskeho rezortu, akým bezpochyby ministerstvo pôdohospodárstva je, to nestačí. Pán minister by sa mal rozhodnúť, koho chce počúvať a s kým chce spolupracovať, lebo, ako som už povedal, akútne to potrebuje.

Buď bude počúvať organizácie, ktoré s relevantnosťou nemajú nič spoločné a skutočne ani nevedia, koho presne zastupujú alebo bude počúvať organizácie, ktoré existujú, sú relevantné a sú hlavne príčetné. Takéto organizácie sú aj v sektore mladých, malých aj rodinných poľnohospodárov. Verím, že práve s týmito organizáciami si dokážeme sadnúť za jeden stôl, pochopiť jeden druhého.

Ja z pozície predsedu SPPK chcem touto cestou uistiť každého poľnohospodára a potravinára na Slovensku, že sme organizácia, ktorá sa vie poučiť z vlastných chýb. Jednou z našich najväčších chýb bolo, že sme mali v minulosti kričať oveľa hlasnejšie, no, bohužiaľ, nestalo sa tak. A verte mi, že ja tú istú chybu už urobiť nechcem. Preto, keď vidím, čo sa momentálne deje a vidím, kam smerujeme, tak už tentokrát kričím.

Verím, že o chvíľu budeme nielen slušne argumentovať, ale prejavíme to tak, ako sa na poriadnych poľnohospodárov v Európe patrí. Je to pritom úplne štandardné a demokratické. Každú chvíľu vidíme tisícky traktorov v Berlíne, rozhádzaný hnoj po bruselských uliciach, zablokované poľské diaľnice. Elyzejské polia v Paríži si tiež zažili svoje.

Čo tak už konečne na seba upozorniť na Slovensku? A nie 30 traktorov, ani 50. Stovky traktorov a pekne aj s náradím. Nakladače, rezačky, kombajny. Krásne a hrdé defilé slovenských poľnohospodárov v priamom prenose. Môžeme si spoločne zaspomínať na zašlú slávu Agrokomplexu. Ja som presvedčený, že tentokrát sa pridá celé poľnohospodárske Slovensko. My nebudeme bojovať proti nikomu.

My budeme bojovať za to, aby sa vidieku, poľnohospodárom a potravinárom vrátila stavovská česť. Aby nám už konečne boli vytvorené podmienky tak, aby sme mohli nakŕmiť tento národ. Aby sme mohli urobiť túto krajinu trvalo udržateľnou. A áno, aby aj začala vyzerať trocha inak.

Verím, že to vieme urobiť slušne, bez toho, aby sme vyzerali ako cirkusanti a hochštapleri.

Autor článku: Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
24 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Oršuľák
Neregistrovaný
Pavel Oršuľák
11. septembra 2020 17:01

Keď sa DOBYTKÁR páchal, Macho čušal. Keď sa DOBYTKÁR vyšetruje, Macho vykrikuje.

Jozef Artim
Jozef Artim
11. septembra 2020 19:26
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

Keď sa Dobytkar páchal Orsulak čušal. Keď sa Dobytkari sedia Orsulak vykrikuje. Pan Orsulak, keď sa dobytkar páchal, tušil som, no nevedel som ako to je hlboko prerastene. S podporou polície, súdov, vrcholových politikov. Neriešte Macha. Riešte všetkých, ktorí čušali a platili. A riešte prečo ste čušali Vy.

Realist
Neregistrovaný
Realist
11. septembra 2020 19:40

Orsuliak je len kriklun ktory srsi nenavistou a zavistou. Macho bojuje za vstetkych a ten clanok je velmi trefny.Emil velmi dobre si to dal👍

Anton Vdovjak
Neregistrovaný
Anton Vdovjak
11. septembra 2020 23:04
Odpoveď na  Realist

Pán Realist. Oršuľák sa nebojí zverejniť svoje meno a neskrýva sa za anonymitu, ako vy. Už to o čomsi svedčí, kto je krikľúň a kto sa asi hanbí za to svoje meno. A pre pána Artima, skúste si pozrieť fotografie a zábery z februárových protestov „kriminálnikov, skorumpovaných politikov, neschopných babrákov“.… Celý komentár »

adriana
Neregistrovaný
adriana
12. septembra 2020 7:33

Dno sme prerazili za Macha, Matečnej, Kožucha a spol. Robí sa všetko, len aby pán Mičovský odišiel, lebo sa boja o svoje pozície. Kto narástol pomocou Dobytkára, podporuje zväčša starú gardu. Vydierajú, že nebudú pestovať, chovať – ozajstný sedliak zaseje, chová aj vtedy, keď vie, že zajtra príde koniec sveta.… Celý komentár »

marcel sako
Neregistrovaný
marcel sako
12. septembra 2020 11:34
Odpoveď na  adriana

Len jedna vec a nemusí to byť dogma ale vo väčšine prípadov, keď človek chce byť v anonymite tak sa niečoho obáva a ten kto sa obáva tak nie je vo väčšine prípadov seriózny a poctivý človek. Takže ja keby som bol administrátorom všetky anonymné nicky by som zrušil. Ale… Celý komentár »

DoesntMatter
Neregistrovaný
DoesntMatter
12. septembra 2020 8:48

@Anton Vdovjak @ adriana Skuste sa zamysliet nad obsahom, zabudnite na autora. Ak mi sem napisete JEDNO JEDINE (!!!) opatrenie sucasneho vedenia rezortu okrem toho, ze sa burciak moze predavat skor, tykajuce sa polnohospodarskej vyroby, alebo nejaka zverejnena strategia, cokolvek, budem s Vami suhlasit. Pol roka je prec a nic… Celý komentár »

Jozef Artim
Neregistrovaný
Jozef Artim
12. septembra 2020 9:18

„Kde ste boli 30 rokov?“ je často opakovaná otázka adresovaná SPPK v posledných dňoch. Ďalej obvinenia SPPK ako príčine všetkého zla. Vytvorila agrobarónov, kvôli ktorým sú malí utláčaní, lány repky, ktorá berie miesto zelenine, nedostatok slovenských potravín v obchodoch možno aj reťazce s dumpingovými cenami. Jednoducho nasadená psia hlava. V… Celý komentár »

báči
Neregistrovaný
báči
12. septembra 2020 21:58

adriana 100%-ný súhlas! Plus tam prihoď Jahnátka-táto spoločnosť onehda SPPK veľmi vyhovovala. Teraz brnkajú na city, že nás chcú nakŕmiť-jéémine šmarjáá:-) Mňa určite nemusia-mám ruky a rozum. A ak členom SPPK je veľa platiť SPF v danej lokalite OVN posunte uvolnenú pôdu nám-my sme doteraz nemali absolútnu šancu si siahnuť… Celý komentár »

DP
Neregistrovaný
DP
14. septembra 2020 8:53
Odpoveď na  báči

Báči, nikto sa nebráni platiť SPF toľko, ako vlastníkom pôdy.Ide o to, že SPF sa platí za všetku pôdu a teda aj za tú, ktorá sa vôbec nevyužíva na poľnohospodárske účely a nehovoriac, že sa menia podmienky, aj keď v zmluve je to ináč. U nás to robí viac ako… Celý komentár »

Realist
Neregistrovaný
Realist
12. septembra 2020 23:07

Tu je niekomu zbytocne vysvetľovať o com sa tu bavime neviem ci by sa vam pacilo platit za nieco co neuzivate najom a dane a vyska najomneho co niektory spominaju ze za 7€ ha poda spf je zcestne lebo v produkcnych oblastiach sa pohybovalo od 60 do 80€ za ha… Celý komentár »

Janka P
Neregistrovaný
Janka P
17. septembra 2020 8:37
Odpoveď na  Realist

Súhlasím s vami, Realist. A je opodstatnená kritika do našich radov, že za posledné roky sme veľakrát zohli hlavy a neprejavili nesúhlas poľnohospodárov s tým, ako rozdielne sa k nám chová náš štát a porovnaní s tým, ako sa k českým poľnohospodárom správa vláda ČR. Mám dojem, že väčšina štátov… Celý komentár »

adriana
Neregistrovaný
adriana
13. septembra 2020 8:15

Súhlasím, minister nekoná. Alebo nekoná tak, ako by mal. Alebo by konal, ale po protestoch ustúpi. Nenapíšem ani jedno z jeho opatrení, len jednu vec: kradlo sa za socíku, kradlo sa za Mečiara, kradlo sa za Fica a dobre bolo, ale teraz po polroku už voľajako nedobre. Akú zmenu chcete?… Celý komentár »

DP
Neregistrovaný
DP
14. septembra 2020 7:43

Pán Oršulák,pán Macho vykrikuje,ale v záujme nás všetkých. Pretože , čo nedokončili KDHáci ,to dokončí OLANO. Nerobia nič iné iba čistky. Treba aj to, ale myslím si, že sú tam na to, aby konali v prospech agrosektora. Ale zatiaľ všetko robia proti farmárom. Majú len plné ústa potravinovej sebestačnosti a… Celý komentár »

Miroslav Štefček
Miroslav Štefček
14. septembra 2020 10:00

Po prečítaní zverejneného článku som sa zamyslel nad jeho obsahom, a keďže som v ten deň bol s pánom Machom vedel som pochopiť že sa rozhodol napísať status, ktorý je otvorený, pravdivý a plne zodpovedá dobe v ktorej žijeme. Určite očakával komentáre ktoré mnohé boli a budú plné emócií ako… Celý komentár »

PavolH
Neregistrovaný
PavolH
14. septembra 2020 12:11

PRIATELIA, čI STE UZ Z JEDNEJ, ALEBO DRUHEJ STRANY REAKCIE CO PISETE PROBLEM NERIESIA, ALE JATRIA RANY OBIDVOM STRANAM. TO CHCETE ? VERIM ZE NIE, NECH JE MACHO AKY CHCE,VEC POHLADU, ALE ON PREDSA Vy ZYVA K PROSTEMU SEDLIACKEMU ROZUMU NIC VIAC, NIC MENEJ Z MINULOSTI NEVYZIJETE, Z UBLIZOVANIA UZ… Celý komentár »

Starý Gazda
Neregistrovaný
Starý Gazda
14. septembra 2020 22:04

pani skuste sa zamysliet nadtym čo vyparatilo ministerstvo tymto dodatkom zmluv vlastne potvrdilo najumnu zmluvu s agrobaronmi miesto toho aby zmluvy ku koncu roka pre neobvykle nisky najom zrušila a podu SPFprednostne pridelovala malim a začinajucim TO MOHLI UROBIT NO ONI TO NESPRAVILI oni potvrdili poduSPF agrobaronom a cudzincom DANOM… Celý komentár »

CZVIL
Neregistrovaný
CZVIL
15. septembra 2020 7:52
Odpoveď na  Starý Gazda

Starý gazda ! Dal si najlepší a trefný koment . My sa tu ruveme a zahraničie sa z nás smeje…

Pavel Oršuľák
Neregistrovaný
Pavel Oršuľák
15. septembra 2020 8:09

Pán Jozef Artim nečušal som, a kričať budem až kým DOBYTKÁR nebude právoplatne odsúdený, a som zvedavý či budete kričať aj Vy keď zaznie verdikt „nevinní“. Prečo by som nemal riešiť Macha keď aj on čušal, čo on je zákonom chránený či čo??? Pán Realist keď sa už hanbíte za… Celý komentár »

Vyhod
Neregistrovaný
Vyhod
19. septembra 2020 18:03
Odpoveď na  Pavel Oršuľák

Ta to kym nevyšetrime teho dobytkara nebudzeme kravy dojic ? Či co???

Starý Gazda
Neregistrovaný
Starý Gazda
15. septembra 2020 11:43

Pavel Oršulakdobitkara ma riešit policia a sudyty to vyriešia svojsky to ministerstvo pol… nema ako riešit no može riešit pomoc malim a začinajucim može riešit pristup k pode sebestačnost no toto nerieši ba ešte viac brzdi ako som napisal Prečo aj ja pišem pod pseudonimom lebo som rolnik a pani… Celý komentár »

adriana
Neregistrovaný
adriana
15. septembra 2020 13:03

Podporujem pána Mičovského, čistky skorumpovaných úradníkov, vedúcich pracovníkov, exministrov atď. je nutné urobiť. Ako vravel najlepší adept na generálneho prokurátora Špirko: každému, čo mu patrí. Najprv treba spraviť poriadok. Čo sa týka odbornosti, krajinu doviedli do katastrofálneho stavu bývalí vzdelanci ozaj vysoko odborne. Teraz je čas tvrdo pracovať a nekradnúť.… Celý komentár »

realista
realista
15. septembra 2020 14:16
Odpoveď na  adriana

p. adriana čo ste našla v antikvariáte materiály z IX. zjazdu KSČ resp. XIV. zjazdu KSČ ? – plagiátorstvo je na Slovensku v poslednom čase v móde- až podozrivo podobná rétorika…..

G.S.
Neregistrovaný
G.S.
15. septembra 2020 18:46
Odpoveď na  adriana

Urobiť čistku je fajn. Ale po pol roku nepredložiť verejnosti žiadnu reálnu koncepciu ďalšieho smerovania je už na uváženie o skutočnej kompetentnosti ministra a ľudí, ktorí s nim prišli. ľahko je niečo rozbiť ale nech ukáže čo a ako chce stavať. Takže to sa mu vytýka a nie nejaké vyhodenie… Celý komentár »