Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK odovzdala politikom výzvu takmer 700 agropodnikov za slovenskú pôdu

SPPK odovzdala politikom výzvu takmer 700 agropodnikov za slovenskú pôdu
insert_photopoľnoinfo.sk - Odovzdanie výzvy Jánovi Mičovskému, ministrovi pôdohospodárstva.

Takmer 700 významných slovenských poľnohospodárskych podnikov sa podpísalo pod výzvu za slovenskú pôdu, ktorú v lete pripravila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Signatári v nej upozorňujú politikov na svoj zásadný nesúhlas so spôsobom zmeny nájmu za poľnohospodársku pôdu a určením jeho výšky zo strany Slovenského pozemkového fondu (SPF). Informoval o tom vo štvrtok na brífingu pred Úradom vlády (ÚV) SR predseda SPPK Emil Macho.

Uviedol, že výzvu za slovenskú pôdu odovzdalo predstavenstvo SPPK spolu s poľnohospodármi a potravinármi z viacerých regiónov Slovenska premiérovi Igorovi Matovičovi, ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému (obaja OĽANO), predsedovi Národnej rady (NR) SR Borisovi Kollárovi, predsedovi Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavovi Karahutovi (obaja Sme rodina) a ďalším 148 poslancom NR SR.

Macho: Výrobcovia potravín vymenia sady, polia a vinice za ulice a diaľnice

„Pokiaľ sa však nezačne pracovať na reálnej zmene smerovania slovenského agropotravinárstva, výrobcovia potravín vymenia sady, polia a vinice za ulice a diaľnice,“ naznačil predseda SPPK možnosť protestov.

Pripomenul, že SPF pod hrozbou vypovedania nájomných zmlúv totiž žiada poľnohospodárov, aby podpísali nové dodatky už existujúcich zmlúv a tým akceptovali výpočet nájomného za pozemky v správe SPF nie podľa bonity pôdy (doterajší spôsob výpočtu nájomného), ale podľa tzv. obvyklej výšky nájmu. Zmenené pravidlá výpočtu nájomného a postup zo strany SPF v polovici hospodárskeho roka s ultimátom vypovedania zmluvy je podľa jeho slov neférový a neetický aj vzhľadom na aktuálnu spoločenskú a ekonomickú situáciu.

„Väčšina z nás nové zmluvy podpísala vrátane mňa a firmy, ktorú riadim. Nemali sme totiž na výber. Mali sme dva týždne na to, aby sme sa rozhodli, či dodatky podpíšeme alebo nie. V prípade odmietnutia bolo jasne a zrozumiteľne napísané, že sa naše zmluvy s fondom od 1. januára 2021 skončia,“ zdôraznil.

Spresnil, že signatári výzvy upozorňujú politikov na to, že zásadne nesúhlasia so zmenou výšky nájomného za pozemky počas hospodárskeho roka so spätnou účinnosťou k 1. januáru, ktorá nezodpovedá skutočnej trhovej hodnote nájmu v jednotlivých katastrálnych územiach Slovenska a ktorá je vynucovaná štátnym orgánom pod nátlakom ukončenia nájomných vzťahov.

SPPK: Obvyklá výška nájmu je nekoncepčná a nespravodlivá

Signatári výzvy podľa Macha taktiež zásadne nesúhlasia so súčasným inštitútom obvyklej výšky nájomného za pozemky, ktorý deformuje skutočnú výšku nájomného a zavádza nespravodlivosť v podmienkach prenájmu.

„Vyzývajú na spustenie verejnej odbornej diskusie o nájme poľnohospodárskych pozemkov a jeho trhovej hodnote s cieľom nastoliť spravodlivejšie podmienky,“ doplnil.

SPPK podľa Machových slov nie je proti zmenám, ktorých cieľom má byť stanovenie spravodlivejších podmienok nájmu poľnohospodárskej pôdy a výšky nájomného za jej užívanie. Súčasnú zmenu nájomného za pozemky na základe každoročne zverejňovanej obvyklej výšky, ktorú požaduje fond, však označujú za nekoncepčnú a nespravodlivú.

„O nekoncepčnom postupe fondu nás navyše utvrdzuje aj list ministra Mičovského, ktorý adresoval SPPK. V ňom spochybňuje obvyklú výšku nájomného a priznáva, že spôsob výpočtu treba v budúcnosti zmeniť. Je preto pre nás nepochopiteľné, prečo minister zo svojej pozície voči konaniu fondu dodnes nezasiahol a jeho rozhodnutie akceptuje,“ dodal Macho.

SPPK podľa Macha podala podnet na neštandardné konanie SPF na Protimonopolný úrad SR pre podozrenie zo zneužitia dominantného postavenia fondu na trhu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Odovzdanie výzvy Jánovi Mičovskému, ministrovi pôdohospodárstva.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments