Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Zaujímavosti Zo sveta

V Nemecku sa objavil africký mor ošípaných, rastú obavy o vývoz mäsa do Číny

Nemecko vo štvrtok potvrdilo prípad afrického moru ošípaných (AMO) na svojom území, čo vyvolalo obavy o ďalší vývoj exportu bravčového mäsa, najmä do Číny. Nemecko je najväčším producentom bravčového mäsa v Európe.

Berlín potvrdil, že choroba bola zistená u mŕtveho diviaka neďaleko poľských hraníc, informovala agentúra Reuters. Úrady reagovali karanténnymi opatreniami v oblasti, producenti bravčového sa však obávajú, aby Čína, kľúčový zákazník, nezakázala jeho dovoz. Za minulý rok doviezla Čína z Nemecka bravčové mäso v celkovej hodnote 1,2 miliardy USD (1,01 miliardy eur).

Čína zvykne uvaliť zákaz na dovoz bravčového z krajiny, kde sa AMO objavil, napriek tomu, že bol zistený iba u diviakov. Ako povedal Andre Schäfer z maklérskej firmy Kaack Terminhandel, „Čína je pre Nemecko mimoriadne dôležitý trh. Ak dôjde k zákazu dovozu, ceny bravčového v Nemecku sa dostanú pod obrovský tlak“.

Podľa údajov nemeckého štatistického úradu Destatis za prvé štyri mesiace tohto roka vyviezlo Nemecko do Číny 158.000 ton bravčového mäsa v hodnote 424 miliónov eur. To je dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Ministerka pôdohospodárstva Julia Klöcknerová uviedla, že Berlín je s Pekingom v kontakte, pričom Nemecko presadzuje v tejto kauze „princíp regionality“. To znamená, že odberatelia by nemali zaviesť dovozné obmedzenia voči celej krajine, ale vzťahovali by sa iba na dotknuté oblasti.

1 EUR = 1,1849 USD

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1569 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.