Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Ako to vlastne bolo s presunom medzi piliermi?

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva dnes konečne priamo uviedlo, že presun z I. do II. piliera realizovaný nebude. Neodpustilo si pritom kvapku propagandy, konšpiračnej teórie a obvinilo aj tých, ktorých má priamo riadiť. Samotných poľnohospodárov.

Ešte v piatok doobeda agrorezort poslal novinárom informáciu, že našiel 45 miliónov eur a presun bude realizovaný medzi projektovými podporami II. piliera. Odpoveď, na ktorú čakalo celé agrárne Slovensko, zostala vtedy ešte stále neznáma. Až na našu doplňujúcu otázku tlačový odbor agroministerstva jednou vetou uviedol, že realizácia medzipilierového presunu nebude uskutočnená.

Dnes po 14:00 sme konečne dostali súhrnnú tlačovú správu, ktorá už vysvetľuje viac. Začína vetou „minulotýždňové informácie v médiách, ktoré informovali o presune európskych prostriedkov z I. do II. piliera Programu rozvoja vidieka SR sa nepotvrdili.“

Za toto vyjadrenie sú všetci poľnohospodári vďační, najmä keď vieme, ako sa rodilo celé rozhodnutie ťažko. Ak sú náhodou niektorí poľnohospodári neinformovaní, tak začneme poporiadku.

Streda (27.5.2020) o 22:29

Blízky človek rezortnému ministrovi poslal na redakčný mail portálu poľnoinfo.sk materiál určený na poradu vedenia s číslom 8198/2020-610. Prečo uvádzame nepodstatné číslo? Ak by náhodou niekto začal spochybňovať už existenciu samotného dokumentu, ktorý obdržalo vedenie rezortu. Postupne sa totiž zdá, že samotné ministerstvo a aj minister volí veľmi opatrné slová k jeho existencii.

Štvrtok (28.5.2020) o 2:11

Portál poľnoinfo.sk zverejňuje článok Dnes sa na ministerstve rozhoduje o dramatickom znížení priamych platieb pre rok 2020. Text vznikol na základe zaslaného dokumentu a komunikácie so zdrojom, ktorý nás upozornil, že predložený materiál má byť v priebehu štvrtka schválený a do konca mesiaca poputovať do Bruselu. Až po týchto zásadných informáciách došlo k rozhodnutiu pripraviť článok čo najskôr, aby bol ráno rozoslaný 1560 odberateľom newslettra a ďalšie tisícky čitateľov sa k nemu dostali cez facebookovú stránku poľnoinfo.sk, ktorú sleduje 6600 ľudí.

Štvrtok (28.5.2020) o 7:28

Prvý telefonát mal autor týchto riadkov, ale aj samotného článku o presune podpôr, od Emila Macha, predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Ten potvrdil, že od neskorého večera disponoval taktiež dokumentom určeným na poradu vedenia, ktorý mal aj portál. Nemal ale informáciu o tom, že táto požiadavka sa bude prerokovávať hneď na druhý deň a následne má byť schválený dokument doručený na DG Agri v Bruseli.

Štvrtok (28.5.2020) o 10:00

Na ministerstve pôdohospodárstva začína tlačová konferencia. Jej témou je „STOP bitkám na poliach“. Minister Ján Mičovský na otázku poľnoinfo.sk odpovedal, že „je pravda, že na dnešnej porade je jeden z bodov, ktorý hovorí o alternatívach takéhoto presunu. Budeme sa s nim zaoberať a tento bod je ešte len na programe.“ Tlačovú konferenciu sledujú mnohí poľnohospodári naživo, cez vysielanie televízie TA3.

Pokiaľ minister v odpovedi použil slovo alternatívy, samotný dokument tento výraz nepozná. Materiál určený na poradu vedenia nehovoril o alternatívach, že čo sa stane, keď to budú 3-percentá, 5-percent, 10 alebo 15-percent. Celý dokument hovoril jasne o presune pätnástich percent a bolo k nemu predpripravené aj uznesenie. Čo absolútne zaráža je, že dokument sa ani slovom nezmieňoval o dopadoch takéhoto presunu.

Štvrtok (28.5.2020) o 11:20

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv posiela novinárom pozvánku na tlačový brífing pred budovu agroministerstva. Ak niekto za týmto pohybom vidí len samotný článok, tak to nie je úplne tak. Bol iskrou, ktorá vznietila záujem dolovania informácií z nedobytného agroministerstva, kde ešte dva dni predtým sedeli zástupcovia RPPS. Vtedy informáciu o presune prostriedkov nedostali. Vo štvrtok oživili všetky možné kontakty, ktoré rad za radom potvrdzovali reálnu hrozbu rozvratu finančných tokov v poľnohospodárstve v roku 2020. Na vážnosť dokumentu začínajú reagovať bývalý minister Zsolt Simon, s obavami na neho pozerajú cez tlačové vyhlásenia slovenskí prvovýrobcovia mlieka, pestovatelia cukrovej repy alebo poľnohospodári z Oravy.

Štvrtok (28.5.2020) o 14:30

Začiatok tlačového brífingu poľnohospodárov pred samotným ministerstvom. Zástupcovia RPPS vysvetľujú dopady takéhoto rozhodnutia. Celý čas je počas tlačového brífingu prítomný aj riaditeľ odboru komunikácie a marketingu agrorezortu. Tento detail je dôležitý preto, že už v piatok minister vo vysielaní Rádia Expres hovorí, že o „miniproteste“ pred agrorezortnom netušil. Ešte šťastie, že to tušil riaditeľ tlačového odboru, ktorý následne novinárom poskytol stanovisko, ktoré si „asi“ vymyslel bez ministra, keďže on o brífingu poľnohospodárov nevedel.

K tejto téme momentálne prebiehajú na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odborné vnútrorezortné rokovania. Zatiaľ je preto priskoro sa k tomu vyjadrovať,“ uviedol medzi poľnohospodármi Vladimír Machalík z ministerstva.

Štvrtok (28.5.2020) po 16:00

V budove ministerstva stále prebiehajú rokovania o presune prostriedkov. Podľa zdroja portálu poľnoinfo.sk, ktorý samozrejme nikto nepotvrdí oficiálne, na schválenie presunu tlačil najmä druhý štátny tajomník Samuel Vlčan.

Štvrtok (28.5.2020) pred 19:00

Až neskoro večer končí rokovanie. Presun medzi piliermi nakoniec neprejde! Proti boli poľnohospodári aj koaličné strany. Marek Krempaský zo Za ľudí sa zúčastnil priamo podujatia pred ministerstvom, Jaroslav Karahuta zo Sme Rodina intervenoval cez predsedu hnutia Kollára priamo u premiéra Igora Matoviča a bokom nezostala ani Jarmila Halgašová zo Slobody a Solidarity. Tá komunikovala priamo s agroministrom. Z informácií z vnútra rezortu vieme, že Ján Mičovský tvrdošijne netrval na presune prostriedkov. Portál poľnoinfo.sk už vo štvrtok večer disponoval neoficiálnou správou, že presun nebude. Informáciu sme však embargovali do doby, pokiaľ nepríde oficiálne stanovisko z ministerstva.

Piatok (29.5.2020) ráno

Na ministerstvo pôdohospodárstva prichádza premiér Igor Matovič. Bližšie informácie nie sú zrejmé. Je možné, že sa chce len niekomu zo zodpovedných poďakovať za vylepšenie vzťahov v koalícii.

Piatok (29.5.2020) o 11:40

Novinárom je zaslaná očakávaná tlačová správa. Zisťujeme, že sa dotýka len presunov v rámci II. piliera a informáciu o presune medzi piliermi neposkytuje. Na otázku pre ministerstvo, že z tlačovej správy nie je jasný presun z I. do II. piliera prichádza stručná odpoveď, že presun medzi piliermi sa realizovať nebude.

Piatok (29.5.2020) o 12:25

Minister Ján Mičovský vystupuje v relácií Rádia Expres. K zverejneným dokumentom o presune hovorí: „Kritika je v tomto prípade úplne neopodstatnená. My sme žiadne presuny, ktoré by obmedzili poľnohospodárov neurobili. Naopak, podarilo sa nám nájsť z nevyčerpaných prostriedkov 45-miliónov, ktoré práve dnes budeme sedieť s kolegami, aby sme rozumne nastavili kritéria, aby sme do systému naplánovaného na tento rok vložili ďalšie desiatky miliónov.“

Následná otázka Braňa Závodského znela „A toto ste im vysvetlili, keď prišli pred ministerstvo na taký miniprotest?“

Minister reagoval: „Ale ja o žiadnom miniproteste neviem. Určite by som sa ho zúčastnil. Na to som si už zvykol, že čokoľvek sa niekde naznačí, sa zrazu stáva, pri niektorých portáloch, médiách, možno aj konkrétnych osobách, dôvodom na to, aby …. (nie je rozumieť, do vyjadrenia vstúpil moderátor).

Minister zopakoval po moderátorovi slovo miniprotest. Skôr však išlo o tlačový brífing s viacerými zástupcami poľnohospodárov. Tak to nazvala aj RPPS. Ak sa držíme faktov, minister má pravdu a o miniproteste naozaj vedieť nemusel. O tlačovej konferencii asi áno.

Ján Mičovský ďalej uvádza, že predložený dokument bol náznakom. Nebol, išlo o pripravený materiál na schválenie a následné predloženie do Bruselu. Deň predtým minister na tlačovej konferencii hovoril o alternatívach presunu, dokonca vtedy v druhej časti odpovede na otázku uviedol Áno, odpoviem jasne. Prebieha k tomu, ako presunúť, aké budú percentá, aké budú dopady, aký bude aj moment naplnenia toho presunu. Pretože jedna vec je presunúť a druhá vec je nájsť respondentov, ktorí budú schopní zareagovať na túto ponuku.“

Pán minister….

Minister pôdohospodárstva nie je odborníkom na poľnohospodárstvo. Napriek tomu máme šťastie, že prišla osoba s veľkým protikorupčným cítením a podľa ľudí z jeho okolia aj morálnym kreditom. Naozaj potrebujeme vytvoriť hlboké zmeny v rezorte, aby sa nestávalo to, o čom informoval v posledných mesiacoch aj portál poľnoinfo.sk. Akcia Dobytkár nech je pre nás mementom, že takto už ďalej nie! Všetci poľnohospodári chcú normálne hospodáriť, podnikať a nie kŕmiť chobotnicu!

Pán minister, ste garantom týchto zmien. Všetci poľnohospodári na vás a vaše personálne nominácie pozerajú s nádejou. Všetci veria, že už sa nestane, že ak, podľa zverejnených informácií, ide o počítanie úplatkov, tak cifry sedia na cent a keď máme vypočítať výšku podpory, tak je to už taký kumšt, že to niekto pokazí!

Pán minister, vo svojej dnešnej tlačovej správe okrem iného uvádzate, že „minulotýždňové „zaručené“ informácie o presunoch poľnohospodárskych podpôr medzi I. a II. pilierom sa nepotvrdili.“ Slovo zaručené uvádzate v úvodzovkách. Som presvedčený, že neprávom. Ak by totiž nedošlo k bleskovej mobilizácii poľnohospodárskej verejnosti a koaličných strán, tak to na ministerstve schválite a pošlete do Bruselu. Viete to vy a viem to aj ja.

Pán minister, zverejnením dokumentu sme Vás uchránili od oveľa nepríjemnejších situácií, ako ste zažili. Naozaj si viem predstaviť, že vám nebolo príjemné sa spovedať koaličným partnerom alebo sa v piatok ráno stretnúť s premiérom. Verte, že to ale bolo oveľa príjemnejšie, ako to, čo by nastalo po schválení dokumentu. Po informovaní agrárnej verejnosti o takto razantnom a nezvratnom narušení cash flow by vybublal hnev poľnohospodárov.

Pán minister, proste som Vám chcel pomôcť. Nevolajte ma preto Smerák, nie som ním!

Pán minister, vo svojej dnešnej tlačovej správe hovoríte, že k Vašej práci „neoddeliteľne patrí aj analyzovanie všetkých alternatív a ich prínosov a dokonca aj takých, ktoré sa takzvaným „mulčovačom“ nepáčia“. Naozaj ste za ostatné štyri dni nič nepochopili? Postavili sa najmä poľnohospodári, ktorí hľadajú možnosť ako vyrábať. Nie mulčovači. Zľakli sa chovatelia oviec, prvovýrobcovia mlieka, pestovatelia cukrovej repy aj zeleninári. Tí všetci na štvrtkovú informáciu reagovali. Ak by došlo k schváleniu presunu, získajú agropodnikatelia s jednoduchou štruktúrou výroby. Podporili by ste podniky bez zamestnancov.

Pán minister, nebojujte prosím so slušnými poľnohospodármi, sú Vaši a pozerajú na Vás s nádejou. Komunikujem s nimi, verte mi!

Poďakovanie: Úprimne ďakujem Človeku, ktorý nabral odvahu.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

13 komentárov

 1. blank
  Marián Biskupič
  2. júna 2020

  👍👍👍👍 Juraj výborne.

  Odpovedať
 2. blank
  Akbari
  2. júna 2020

  Super článok 👍👍👍

  Odpovedať
 3. blank
  Jozef Fabian
  2. júna 2020

  Toto nepotrebuje diskusiu skôr zamyslenie kam smeruje kormidlo na Dobrovičovej.

  Odpovedať
 4. blank
  Rolnik
  2. júna 2020

  Pán minister by sa mal zobudiť a otvoriť oči, aby zistil kde sú jeho skutoční nepriatelia, ktorí ho nahovárajú na takéto akcie. A skutočne velkaaaa vďaka odvážnemu a múdremu človeku, ktorý to zastavil! On už sa spozná sám…

  Odpovedať
 5. blank
  karol
  2. júna 2020

  Klobuk dolu za tuto analyzu. Gratulujem.

  Odpovedať
 6. blank
  Nohavica
  2. júna 2020

  …obávam sa, že nám kvietikovcov začína nahrádzať niekto iný….

  Odpovedať
 7. blank
  Róbert Pecko
  2. júna 2020

  Toto jasne poukazuje na to, že potrebujeme všetci navzájom hľadať prieniky a nie zákopy. Verme spolu, že toto nakoniec pozitívne vyriešenie tejto (kto tomu rozumie) extrémnej situácie je k tomu odrazový mostík.

  PS: dovolím si tiež poďakovať tým čo mali odvahu tieto informácie zverejniť, tým čo v mene svojich stavovských organizácií zabojovali za správnu vec, avšak aj tým čo dokázali zmeniť svoje rozhodnutie pod ťarchou argumentov, takmer prosieb a intervencií – toto je pre mňa nóvum

  Odpovedať
 8. blank
  Jana
  2. júna 2020

  Ďakujem za odvahu neznámemu, ďakujem SPPK a RPPS za promtné konanie a aj poľnoinfu za správy hlavne v poslednom období, kedy sa zvyšuje tlak na poľnohospodárov. Pevne verím, že pán minister si uvedomí vážnosť svojich rozhodnutí a začne vnímať rezort v súvislostiach. Jednu poznámku si však neodpustím. V rozhlasovej relácii na exprese sa pán minister poďakoval kde komu za zvládnutie koronakrízy, len akosi zabudol, že je ministrom pôdohospodárstva a má sa poďakovať v prvom rade tým, ktorých zastupuje. Aj takto sa ja osobne chcem poďakovať vám všetkým, ktorí ste posiali, kŕmite zvieratá, ktorí zabezpečujete potraviny. Pre nás, nevďačných spotrebiteľov.

  Odpovedať
  1. blank
   Jana
   4. júna 2020

   Presne tak Jana. Aj ja sa pripájam k poďakovaniu pre všetkých ľudí v poľnohospodárskej prvovýrobe. Každý jedinec v prvom rade potrebuje pitnú vodu a jedlo, to je ten základ, o ktorý sa všetci poľnohospodári usilujú aj napriek nepriaznivým politickým machináciám.

  2. blank
   František
   8. júna 2020

   nepoďakoval, pretože poľnohospodárom nie je, poľnohospodárom nerozumie, poľnohospodárov nezastupuje … je to lesník. Zvoliť jeho za ministra rezortu bola veľká chyba. Ešte to budeme počas 4-och rokov veľakrát vravieť a ľutovať. Peniaze z polí chce presunúť do lesov. Jeho názory na plodiny, veľkosti lánov, delenie na malých/veľkých atď atď sú scestné. Škoda … ďalšie 4 roky v ….

 9. blank
  realist
  2. júna 2020

  ten bankar to je zahraničny agent na likvidáciu slovenského polnohospodara hned od začiatku to bolo jasné a zaujímavé že zahraničny neprotestovali a prečo asi

  Odpovedať
 10. blank
  milan
  2. júna 2020

  tu si niekto vážne myslí, že dôjde k zmene ?

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   2. júna 2020

   samozrejme….
   ….. k horšiemu a nie som sám (ale stále dúfam že sa mýlim)

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.