Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Dnes sa na ministerstve rozhoduje o dramatickom znížení priamych platieb pre rok 2020

Ministerstvo pôdohospodárstva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva hovorí o presune prostriedkov z I. piliera do II. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dnešná (28.5.2020) porada vedenia ministerstva sa podľa informácií portálu poľnoinfo.sk má touto otázkou zaoberať. Výsledkom má byť razantné zníženie priamych platieb pre poľnohospodárov už v roku 2020 a následne presun finančných prostriedkov z poľnohospodárskej prvovýroby aj do lesníckych opatrení v rámci Programu rozvoja vidieka 2014-2020.

Slovensko pritom malo podľa zdroja portálu poľnoinfo.sk oboznámiť Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli (DG AGRI) o presune prostriedkov do 18. mája 2020. Zo strany DG AGRI došlo k posunutiu termínu pre Slovensko na koniec tohto týždňa. Vedenie ministerstva tak bude o otázke presunu finančných prostriedkov rokovať v posledných hodinách pred odovzdaním materiálu do Bruselu. Ak sa tak stane bez súčinnosti poľnohospodárov, tento proces bude už pre rok 2020 nezvratný.

SAPS pod 100 eur!

„Jednotná platba na plochu dosahovala v roku 2019 takmer 137 eur na hektár. V roku 2020 mala klesnúť na 119 eur na hektár. Dôvodom poklesu je presun prostriedkov z II. do I. piliera, ktorý sa udial za ministrovania Jahnátka a ktorý sa už aktuálneho roku 2020 nedotýka. To je dôvodom výrazného medziročného zníženia platieb pri porovnaní rokov 2019 a 2020,“ upozorňuje náš zdroj.

Vedenie agroministerstva však už dnes na porade vedenia bude rokovať o presune ďalších pätnástich percent prostriedkov. Tentoraz z I. do II. piliera SPP. To znamená, projektové podpory čerpané z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, budú posilnené na úkor priamych platieb.

„Tento krok pre poľnohospodárov bude znamenať ďalšie zníženie jednotnej platby na plochu a to len na 98 eur na hektár. Medziročne tak pritečie do poľnohospodárstva len pri jednotnej platbe na plochu o 70 miliónov eur menej, ako to bolo v roku 2019,“ upozorňuje zdroj portálu poľnoinfo.sk.

Zníži sa aj druhá zložka priamej podpory a to platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie.

„Platba v roku 2019 dosiahla 73 eur a v roku 2020 sa mala znížiť na 64 eur. Ak prejde návrh určený na poradu vedenia, greeningová platba sa zníži ešte o 10 eur. Dostane sa tak na 54 eur,“ uvádza zdroj.

V tomto prípade dôjde k medziročnému zníženiu platieb medzi rokmi 2020 a 2019 o ďalších 35 miliónov eur!

Platba pre mladých poľnohospodárov, na ktorú smerujú len necelé dva milióny eur, sa medziročne zníži iba nepatrne. Zo 118 na 115 eur.

Viazané podpory

Pri viazaných podporách hovorí návrh o zvýšení platieb len pri ovocinárstve.

„Zvýši sa platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou a veľmi vysokou prácnosťou. Na tieto platby sa však ročne nevypláca spolu ani jeden milión eur,“ upozorňuje náš zdroj.

Pri ďalších viazaných platbách v rastlinnej výrobe dôjde k prudkému poklesu.

„Platba na pestovanie cukrovej repy dosahovala v roku 2019 približne 378 eur. V roku 2020 mala byť znížená na 351 eur. Podľa návrhu, sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na vedenie ministerstva, sa dostane podpora hektára cukrovej repy pod 300 eur,“ informuje dôveryhodný zdroj.

Pokles platieb čaká aj vybrané druhy zeleniny alebo rajčiaky.

„Extrémny pokles podpory nastane pri bielkovinových plodinách. Ak sme v roku 2019 hovorili o finančnej podpore vo výške 324 eur na hektár, tak v roku 2020 mala byť podpora len 80 eur na hektár. Presun prostriedkov medzi piliermi zníži túto platbu o ďalších 12 eur, takže dosiahne len 68 eur na hektár,“ informuje.

Zaplačú ovčiari aj prvovýrobcovia mlieka

Živočíšna výroba nevychádza z tohto návrhu určeného pre úzke vedenie agrorezortu o nič lepšie.

„Platba na chov bahníc, jariek a kôz dosahovala v roku 2019 výšku 19,67 eur. V tomto roku sa počítala výška podpory na úrovni 16 eur. Po prípadnom schválení presunu 15 percent prostriedkov ide o 13 eur. Celkovo tak z ovčiarstva vypadnú zdroje takmer vo výške dvoch miliónov eur,“ informuje priateľ portálu poľnoinfo.sk.

Platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka sa mala pôvodne znížiť z 220 na 171 eur. Dnes je na stole vedenia ministerstva návrh na zníženie platby na 146 eur.

„Zo sektoru prvovýroby mlieka by po schválení presunu odtieklo 10 miliónov eur. Pokiaľ vlani platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka dosiahla 294 eur, tak v roku 2020 mala byť len 238 eur. Návrh na poradu vedenia hovorí o podpore 202 eur v roku 2020,“ ozrejmuje náš zdroj.

Dostanú poľnohospodári menej o 57 alebo 116,5 miliónov eur?

Ak by sa podľa nášho zdroja presun medzi piliermi nerealizoval, aj tak by v poľnohospodárskej prvovýrobe bolo o 57 miliónov eur menej, ako vlani. Vyplýva to už z vyššie uvedeného presunu prostriedkov z projektových podpôr do priamych platieb, ktoré sa udialo ešte za ministra Jahnátka.

„V prípade realizácie opačného presunu prostriedkov z prvého do druhého piliera vo výške navrhovaných pätnásť percent, by medziročné zníženie priamych platieb dosiahlo 116,5 milióna eur. Celkovo by sa do druhého piliera presunulo necelých 60 miliónov eur a národné spolufinancovanie by tvorilo ďalších 20 miliónov eur,“ informuje náš zdroj.

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že poľnohospodárska prvovýroba dosahuje, podľa Zelenej správy, ročné výnosy niekde na úrovni 2,9 miliardy eur. Za rok 2018 dokázala pri tomto objeme výnosov vytvoriť zisk necelých 100 miliónov eur. V prípade schváleného materiálu, ktorý bude dnes predložený na poradu ministra, to znamená, že v roku 2020 skončí agrosektor v strate.

Zdroje z prvého piliera sa totiž nevrátia len do prvovýroby. Ministerstvo pôdohospodárstva ich navrhuje využiť na lesnícke a poľnohospodárske opatrenia.

„Približne 40 miliónov je v návrhu uvedených ako výzva pre lesnícke opatrenia napríklad 8.3 investície do prevencie lesov pred požiarmi a inými katastrofami, 8.4 investície do obnovy lesov poškodených požiarmi alebo inými katastrofami a 8.5 ako investície do odolnosti lesných ekosystémov. Približne 39 miliónov eur má byť z poľnohospodárstva vrátených do opatrenia 4.1 investície do fariem,“ informuje náš zdroj.

V programovom vyhlásení vlády je ale rozdelenie finančných prostriedkov získaných do projektových podpôr popísané inak.

„Pre vyššie spolufinancovanie v II. pilieri je kľúčové, aby bolo možné z PRV financovať opatrenia prioritné pre Slovensko. Tými sú predovšetkým sceľovanie vlastníctva pôdy, nástroje na riadenie rizík pre poľnohospodárov, obnova hydromeliorizačných zariadení, podpora mladých poľnohospodárov, environmentálnych cieľov a ekologického hospodárstva,“ uvádza Programové vyhlásenie vlády v kapitole pôdohospodárstvo.

Dokument predložený sekciou rozvoja vidieka, spojený s tlakom na zaslanie nášho rozhodnutia do Bruselu, vnáša obrovskú neistotu do celého poľnohospodárstva a následne aj bankového sektora, ktorý sa na financovaní pôdohospodárstva podieľa v rozhodujúcej miere.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
27 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
28. máj 2020 5:38

Aj o tomto návrhu vedenie agrorezortu rokovalo s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv ?

Ak o tom vedia…..“ posledný zhasni“

Marcel Kollár
Marcel Kollár
28. máj 2020 8:31
Odpoveď na  realista

Nerokovalo.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
28. máj 2020 7:14

ten humenský lesník a bývalý nomenklatúrny káder škodí už viac ako COVID19

Realist
Realist
28. máj 2020 7:26

Už sa pravdepodobne chýlime ku štrajku mam taky pocit a nebudem daleko od pravdy za tento stav budu zase na vine kto iny ako farmári nie odbornici na ministerstve

Realist
Realist
28. máj 2020 7:34

Zabudol som dodat ze za takejto podpory určite bude na stoloch slovenskej domacnosti ešte viac slovenskych potravin ale nevadi budeme ešte viac repky pestovat ked uz je tak velmi ziskova ten deficit musime niekde dohnat nie pan minister musim uznat ste prerastli vašou odbornostou aj vrchol mount everest

Farmer
Farmer
28. máj 2020 8:10

Začínam mať pocit, že páni presne vedia čo chcú spraviť. V priamom prenose sa stáva z bielej vrany čierna ovca.

Sandal
Sandal
28. máj 2020 8:18

Co na to SPPK a dalsie zdruzenia ??? Rokovali s MPaRV ?

realista
realista
28. máj 2020 8:22
Odpoveď na  Sandal

Na rokovanie treba min 2 (slovom dvoch)…..

Peter
Peter
28. máj 2020 9:22

Nie nikto farmárov nebere váźne.Je to katastrofa.

Lukas
Lukas
28. máj 2020 10:15

Takto sa likviduje poľnohospodárstvo na Slovensku pomalí namiesto toho aby sa snažili podporiť viacej tak tá len bijú z každej strany pokial neupadneš banda tupých hláv všade v každom state okolo nás sa podporí dvíhajú iba tu sa uberá lebo treba kradnúť

stašek
stašek
28. máj 2020 11:07
Odpoveď na  Lukas

Tu je vidieť ,kto si čo predstavuje pod pojmom poľnohospodárstvo…Niekto nepozná iné len nanajvýš krajine (a teda ja spoločnosti ) škodlivú priemyselne organizovanú veľkovýrobu. A niekto zase vidí krajine a teda aj spoločnosti menej škodlivú formu menších rodinných fariem hospodáriacich na menších výmerách jednotlivých kultúr (hlavne v západnej Európe ).… Celý komentár »

MM
MM
28. máj 2020 10:21

Človek aby radšej súhlasil žiť – v korupciou prepletenej spoločnosti kde niekto ma niečo a niekto má viac……ako v trasnparentnej spoločnosti – kde nik nemá nič….

ovšaník
ovšaník
28. máj 2020 15:09

Ak to poníženie platieb prejde , tak naozaj je najlepšie robiť len minimum a hybernovať. Tento návrh nemá nič spoločné so sebestačnosťou.

Kajka
Kajka
28. máj 2020 15:10

Treba predčasné voľby, treba ísť štrajkovať, už zas je medzi nimi nejaký ko…t čo presadzuje dotácie pre lesy a poľnohospodárstvo ide bokom. Čo robí SPPK? Znížiť dotácie poľnohospodárom a dať ich lesom? Celé choré. Lesy zlumpovali a teraz potrebujú dotácie? A ľudia nepotrebujú jesť zdravé potraviny? už položili na kolená… Celý komentár »

Marcel Kollár
Marcel Kollár
28. máj 2020 17:35
Odpoveď na  Kajka

Skús pozrieť facebook SPPK a uvidíš čo robí.

Sesto6
Sesto6
28. máj 2020 16:24

Aspon ze budeme mat koniky.

Marcel Kollár
Marcel Kollár
28. máj 2020 17:49

Správy Slovenského rozhlasu:
Minister zdravotníctva sa rozhodol mimoriadne odmeniť zdravotníkov za prácu počas pandémie.

Za našu prácu počas pandémie sa rozhodol „náš“minister tiež rozdávať „odmeny „.

JB
JB
28. máj 2020 18:16

Dnes sa u nás vo veľkom mulčovalo, sucho nás ničí dobytok nemá čo žrať a niekto si toto dovolí, a to len pre nešťastné dotácie. Práve pre toto, zastávam názor že dotácie treba radikálne obmedziť, peniaze si treba zarobiť vlastnými rukami, vytváraním hodnôt a nie čakať kto čo dá. Som… Celý komentár »

Jakub
Jakub
29. máj 2020 15:05
Odpoveď na  JB

Áno dotácie obmedziť, ale všetkým potom rovnako a na celom kontinente. Takže nebudme naivní. Nech stojí všetko reálne peniaze a nech systém nevyberá peniaze od ľudí a potom ich nerozdáva ako Ježiško cez svoje filtre…

G.S.
G.S.
28. máj 2020 20:14

Vážení, takéto návrhy už po podávaní žiadostí je nie že svinstvo ale totálne chrapúnstvo. Minister je totálny debil na entú , ak ide takto zasahovať do starého programovacieho obdobia. Ak to nechápeš Mičovský, tak takéto zmeny sa nerobia systémom „hup na kravu, bude teľa“ , ale je potrebné roľníkom dať… Celý komentár »