Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Dnes sa na ministerstve rozhoduje o dramatickom znížení priamych platieb pre rok 2020

Ministerstvo pôdohospodárstva

Programové vyhlásenie vlády v oblasti pôdohospodárstva hovorí o presune prostriedkov z I. piliera do II. piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dnešná (28.5.2020) porada vedenia ministerstva sa podľa informácií portálu poľnoinfo.sk má touto otázkou zaoberať. Výsledkom má byť razantné zníženie priamych platieb pre poľnohospodárov už v roku 2020 a následne presun finančných prostriedkov z poľnohospodárskej prvovýroby aj do lesníckych opatrení v rámci Programu rozvoja vidieka 2014-2020.

Slovensko pritom malo podľa zdroja portálu poľnoinfo.sk oboznámiť Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli (DG AGRI) o presune prostriedkov do 18. mája 2020. Zo strany DG AGRI došlo k posunutiu termínu pre Slovensko na koniec tohto týždňa. Vedenie ministerstva tak bude o otázke presunu finančných prostriedkov rokovať v posledných hodinách pred odovzdaním materiálu do Bruselu. Ak sa tak stane bez súčinnosti poľnohospodárov, tento proces bude už pre rok 2020 nezvratný.

SAPS pod 100 eur!

„Jednotná platba na plochu dosahovala v roku 2019 takmer 137 eur na hektár. V roku 2020 mala klesnúť na 119 eur na hektár. Dôvodom poklesu je presun prostriedkov z II. do I. piliera, ktorý sa udial za ministrovania Jahnátka a ktorý sa už aktuálneho roku 2020 nedotýka. To je dôvodom výrazného medziročného zníženia platieb pri porovnaní rokov 2019 a 2020,“ upozorňuje náš zdroj.

Vedenie agroministerstva však už dnes na porade vedenia bude rokovať o presune ďalších pätnástich percent prostriedkov. Tentoraz z I. do II. piliera SPP. To znamená, projektové podpory čerpané z Programu rozvoja vidieka 2014 – 2020, budú posilnené na úkor priamych platieb.

„Tento krok pre poľnohospodárov bude znamenať ďalšie zníženie jednotnej platby na plochu a to len na 98 eur na hektár. Medziročne tak pritečie do poľnohospodárstva len pri jednotnej platbe na plochu o 70 miliónov eur menej, ako to bolo v roku 2019,“ upozorňuje zdroj portálu poľnoinfo.sk.

Zníži sa aj druhá zložka priamej podpory a to platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie.

„Platba v roku 2019 dosiahla 73 eur a v roku 2020 sa mala znížiť na 64 eur. Ak prejde návrh určený na poradu vedenia, greeningová platba sa zníži ešte o 10 eur. Dostane sa tak na 54 eur,“ uvádza zdroj.

V tomto prípade dôjde k medziročnému zníženiu platieb medzi rokmi 2020 a 2019 o ďalších 35 miliónov eur!

Platba pre mladých poľnohospodárov, na ktorú smerujú len necelé dva milióny eur, sa medziročne zníži iba nepatrne. Zo 118 na 115 eur.

Viazané podpory

blank

Pri viazaných podporách hovorí návrh o zvýšení platieb len pri ovocinárstve.

„Zvýši sa platba na pestovanie vybraných druhov ovocia s vysokou prácnosťou a veľmi vysokou prácnosťou. Na tieto platby sa však ročne nevypláca spolu ani jeden milión eur,“ upozorňuje náš zdroj.

Pri ďalších viazaných platbách v rastlinnej výrobe dôjde k prudkému poklesu.

„Platba na pestovanie cukrovej repy dosahovala v roku 2019 približne 378 eur. V roku 2020 mala byť znížená na 351 eur. Podľa návrhu, sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na vedenie ministerstva, sa dostane podpora hektára cukrovej repy pod 300 eur,“ informuje dôveryhodný zdroj.

Pokles platieb čaká aj vybrané druhy zeleniny alebo rajčiaky.

„Extrémny pokles podpory nastane pri bielkovinových plodinách. Ak sme v roku 2019 hovorili o finančnej podpore vo výške 324 eur na hektár, tak v roku 2020 mala byť podpora len 80 eur na hektár. Presun prostriedkov medzi piliermi zníži túto platbu o ďalších 12 eur, takže dosiahne len 68 eur na hektár,“ informuje.

Zaplačú ovčiari aj prvovýrobcovia mlieka

Živočíšna výroba nevychádza z tohto návrhu určeného pre úzke vedenie agrorezortu o nič lepšie.

„Platba na chov bahníc, jariek a kôz dosahovala v roku 2019 výšku 19,67 eur. V tomto roku sa počítala výška podpory na úrovni 16 eur. Po prípadnom schválení presunu 15 percent prostriedkov ide o 13 eur. Celkovo tak z ovčiarstva vypadnú zdroje takmer vo výške dvoch miliónov eur,“ informuje priateľ portálu poľnoinfo.sk.

Platba na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka sa mala pôvodne znížiť z 220 na 171 eur. Dnes je na stole vedenia ministerstva návrh na zníženie platby na 146 eur.

„Zo sektoru prvovýroby mlieka by po schválení presunu odtieklo 10 miliónov eur. Pokiaľ vlani platba na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka dosiahla 294 eur, tak v roku 2020 mala byť len 238 eur. Návrh na poradu vedenia hovorí o podpore 202 eur v roku 2020,“ ozrejmuje náš zdroj.

Dostanú poľnohospodári menej o 57 alebo 116,5 miliónov eur?

Ak by sa podľa nášho zdroja presun medzi piliermi nerealizoval, aj tak by v poľnohospodárskej prvovýrobe bolo o 57 miliónov eur menej, ako vlani. Vyplýva to už z vyššie uvedeného presunu prostriedkov z projektových podpôr do priamych platieb, ktoré sa udialo ešte za ministra Jahnátka.

„V prípade realizácie opačného presunu prostriedkov z prvého do druhého piliera vo výške navrhovaných pätnásť percent, by medziročné zníženie priamych platieb dosiahlo 116,5 milióna eur. Celkovo by sa do druhého piliera presunulo necelých 60 miliónov eur a národné spolufinancovanie by tvorilo ďalších 20 miliónov eur,“ informuje náš zdroj.

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že poľnohospodárska prvovýroba dosahuje, podľa Zelenej správy, ročné výnosy niekde na úrovni 2,9 miliardy eur. Za rok 2018 dokázala pri tomto objeme výnosov vytvoriť zisk necelých 100 miliónov eur. V prípade schváleného materiálu, ktorý bude dnes predložený na poradu ministra, to znamená, že v roku 2020 skončí agrosektor v strate.

Zdroje z prvého piliera sa totiž nevrátia len do prvovýroby. Ministerstvo pôdohospodárstva ich navrhuje využiť na lesnícke a poľnohospodárske opatrenia.

„Približne 40 miliónov je v návrhu uvedených ako výzva pre lesnícke opatrenia napríklad 8.3 investície do prevencie lesov pred požiarmi a inými katastrofami, 8.4 investície do obnovy lesov poškodených požiarmi alebo inými katastrofami a 8.5 ako investície do odolnosti lesných ekosystémov. Približne 39 miliónov eur má byť z poľnohospodárstva vrátených do opatrenia 4.1 investície do fariem,“ informuje náš zdroj.

V programovom vyhlásení vlády je ale rozdelenie finančných prostriedkov získaných do projektových podpôr popísané inak.

„Pre vyššie spolufinancovanie v II. pilieri je kľúčové, aby bolo možné z PRV financovať opatrenia prioritné pre Slovensko. Tými sú predovšetkým sceľovanie vlastníctva pôdy, nástroje na riadenie rizík pre poľnohospodárov, obnova hydromeliorizačných zariadení, podpora mladých poľnohospodárov, environmentálnych cieľov a ekologického hospodárstva,“ uvádza Programové vyhlásenie vlády v kapitole pôdohospodárstvo.

Dokument predložený sekciou rozvoja vidieka, spojený s tlakom na zaslanie nášho rozhodnutia do Bruselu, vnáša obrovskú neistotu do celého poľnohospodárstva a následne aj bankového sektora, ktorý sa na financovaní pôdohospodárstva podieľa v rozhodujúcej miere.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

25 komentárov

 1. blank
  realista
  28. mája 2020

  Aj o tomto návrhu vedenie agrorezortu rokovalo s Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv ?

  Ak o tom vedia…..“ posledný zhasni“

  Odpovedať
  1. blank
   Marcel Kollár
   28. mája 2020

   Nerokovalo.

 2. blank
  agrarnik zHN
  28. mája 2020

  ten humenský lesník a bývalý nomenklatúrny káder škodí už viac ako COVID19

  Odpovedať
 3. blank
  Realist
  28. mája 2020

  Už sa pravdepodobne chýlime ku štrajku mam taky pocit a nebudem daleko od pravdy za tento stav budu zase na vine kto iny ako farmári nie odbornici na ministerstve

  Odpovedať
 4. blank
  Realist
  28. mája 2020

  Zabudol som dodat ze za takejto podpory určite bude na stoloch slovenskej domacnosti ešte viac slovenskych potravin ale nevadi budeme ešte viac repky pestovat ked uz je tak velmi ziskova ten deficit musime niekde dohnat nie pan minister musim uznat ste prerastli vašou odbornostou aj vrchol mount everest

  Odpovedať
 5. blank
  Farmer
  28. mája 2020

  Začínam mať pocit, že páni presne vedia čo chcú spraviť. V priamom prenose sa stáva z bielej vrany čierna ovca.

  Odpovedať
 6. blank
  Sandal
  28. mája 2020

  Co na to SPPK a dalsie zdruzenia ??? Rokovali s MPaRV ?

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   28. mája 2020

   Na rokovanie treba min 2 (slovom dvoch)…..

 7. blank
  Peter
  28. mája 2020

  Nie nikto farmárov nebere váźne.Je to katastrofa.

  Odpovedať
 8. blank
  Lukas
  28. mája 2020

  Takto sa likviduje poľnohospodárstvo na Slovensku pomalí namiesto toho aby sa snažili podporiť viacej tak tá len bijú z každej strany pokial neupadneš banda tupých hláv všade v každom state okolo nás sa podporí dvíhajú iba tu sa uberá lebo treba kradnúť

  Odpovedať
  1. blank
   stašek
   28. mája 2020

   Tu je vidieť ,kto si čo predstavuje pod pojmom poľnohospodárstvo…Niekto nepozná iné len nanajvýš krajine (a teda ja spoločnosti ) škodlivú priemyselne organizovanú veľkovýrobu. A niekto zase vidí krajine a teda aj spoločnosti menej škodlivú formu menších rodinných fariem hospodáriacich na menších výmerách jednotlivých kultúr (hlavne v západnej Európe ). Žiaľ , spoločnosť volá po väčšej biodiverzite,ale len v lese ,kde o ňu nemôžu byť obavy.Nanajvýš škodlivú veľkovýrobná formu (až príkladne negujúcu všetky zásady zvyšovania biodiverzity )našich poľných hospodárov však už nikto nevidí.Vlastne možno aj vidí ,ale keďže nevie čo s tým ,tak na to ani nereaguje.Lebo väčšina spoločnosti si asi už ani nevie predstaviť ,že by to mohlo byť aj inak a synonymom farmára je pre nich „družstevník“ .Stačí im povedať čosi o tom ,kto „kŕmi národ“ a o „kvalitnejších“ slovenských potravinách .Popritom to prvé je v podmienkach otvoreného európskeho trhu demagógiou najhrubšieho zrna a to druhé tiež nemá od nej ďaleko …

 9. blank
  MM
  28. mája 2020

  Človek aby radšej súhlasil žiť – v korupciou prepletenej spoločnosti kde niekto ma niečo a niekto má viac……ako v trasnparentnej spoločnosti – kde nik nemá nič….

  Odpovedať
 10. blank
  ovšaník
  28. mája 2020

  Ak to poníženie platieb prejde , tak naozaj je najlepšie robiť len minimum a hybernovať. Tento návrh nemá nič spoločné so sebestačnosťou.

  Odpovedať
 11. blank
  Kajka
  28. mája 2020

  Treba predčasné voľby, treba ísť štrajkovať, už zas je medzi nimi nejaký ko…t čo presadzuje dotácie pre lesy a poľnohospodárstvo ide bokom. Čo robí SPPK? Znížiť dotácie poľnohospodárom a dať ich lesom? Celé choré. Lesy zlumpovali a teraz potrebujú dotácie? A ľudia nepotrebujú jesť zdravé potraviny? už položili na kolená družstvá a teraz chcú položiť na kolená aj farmárov?

  Odpovedať
  1. blank
   Marcel Kollár
   28. mája 2020

   Skús pozrieť facebook SPPK a uvidíš čo robí.

 12. blank
  Sesto6
  28. mája 2020

  Aspon ze budeme mat koniky.

  Odpovedať
 13. blank
  Marcel Kollár
  28. mája 2020

  Správy Slovenského rozhlasu:
  Minister zdravotníctva sa rozhodol mimoriadne odmeniť zdravotníkov za prácu počas pandémie.

  Za našu prácu počas pandémie sa rozhodol „náš“minister tiež rozdávať „odmeny „.

  Odpovedať
 14. blank
  JB
  28. mája 2020

  Dnes sa u nás vo veľkom mulčovalo, sucho nás ničí dobytok nemá čo žrať a niekto si toto dovolí, a to len pre nešťastné dotácie. Práve pre toto, zastávam názor že dotácie treba radikálne obmedziť, peniaze si treba zarobiť vlastnými rukami, vytváraním hodnôt a nie čakať kto čo dá. Som zo všetkého smutný a znechutený neviem ako nakŕmime dobytok v zime.

  Odpovedať
  1. blank
   Jakub
   29. mája 2020

   Áno dotácie obmedziť, ale všetkým potom rovnako a na celom kontinente. Takže nebudme naivní. Nech stojí všetko reálne peniaze a nech systém nevyberá peniaze od ľudí a potom ich nerozdáva ako Ježiško cez svoje filtre…

 15. blank
  G.S.
  28. mája 2020

  Vážení, takéto návrhy už po podávaní žiadostí je nie že svinstvo ale totálne chrapúnstvo. Minister je totálny debil na entú , ak ide takto zasahovať do starého programovacieho obdobia. Ak to nechápeš Mičovský, tak takéto zmeny sa nerobia systémom „hup na kravu, bude teľa“ , ale je potrebné roľníkom dať čas na prípravu a zvládnutie prechodu. Ani v lese sa nemôže robiť takýmto spôsobom, že zo dňa na deň všetko zmením. Ak pre takéto debilné návrhy nebude Bratislava mesiac stáť, tak si môžeme už pokojne nechať od vlády srať na hlavu na kolenách. Ten , ktorý kritizoval Jahnátka za takéto rýchle presuny, teraz bohorovne ide robiť rovnaké svinstvá aby podporil „svojich“. Vraj biela vrana. Drzý čierny krkavec. A to prosím , ešte časť roľníkov nemá ani len peniaze za minulý rok. Hlavne, že vydáva svoje veľkohubé vyhlásenia ako na bežiacom páse. Ak si takýto múdry , tak to kompenzuj zrušením dane z pozemkov.

  Odpovedať
 16. blank
  Nohavica
  28. mája 2020

  ….to ako vážne ? to idú o percentách hlasovať ? bez analýzy dopadov ? to vymyslel kto ? to si nedovolíme ani u nás na dedine : keď ideme niečo stavať tak si prepočítame čo to spraví. toto naposledy urobili komunisti keď si odhlasovali že sú úspešní….

  Odpovedať
 17. blank
  Kroty
  28. mája 2020

  Lesnik …, čo sme čakali? Mali sme chemika, štátnu úradníčku … Ďalším bude stavbár a ten zvyšok z almužny prvého piliera presunie na dialnice … Už keď „pan premier“ porovnával Slovensko s Holandskom som tušil, že to celé pôjde do p-cka.

  Odpovedať
  1. blank
   Mor ho
   28. mája 2020

   A čo ste čakali. Kompletne všetci ste si vynny.Par rokou som pracoval medzi vami.A teraz je mi jasné že to nezvládnete.Nedokazete spolupracovať staráte sa iba o svoje zadky a starí sedliacky rozum ste vymenili za prihluple školenia a nákup materiálu .Chceli ste byť kapitalisti.A teraz.?Budete paholkovia.Malo ucty a spolupatričnosti ktorá bola základom dobrého gazdu.Lebo kto veľa chce nakoniec nemá nič. Vy ste snívali o farmách a zadlžovali sa ,lebo EU vás chcelo moderných dokonca robotické družstva,a človek šiel do úzadia veď k zamestnancom sa musíme správať ako Kapitalisti.Este aj zzato ste platili školiteľov.Ako oblbnut posledných ľudí ochotných smrdieť hnojom .Tak teda podumajte či ten pán minister nieje vychovaný na presne tom mlieku o ktorom vám tu píšem.Teda jeden z vás.A nakoniec už len poviem:Zabudol vôl že telatom bol.A to platí pre všetkých ktorim nedošlo že sa dali ovládnuť vydinou kapitalistického farmára.Mi sme boli gazdovia teraz už sme len paholkovia.Nie úradníčka,nie lesník, mi sami sme si vybrali cestu a teraz treba platiť za chyby.Zavrhla sa idea gazdu po slovensky a všetci snívali O Eú farmárovi.Tak teda Gazda nikdy neplakal aspoň môj dedo nie a z vás sa musia stáť gazdovia a farmári nech sa vrátia na Západ.

 18. blank
  E.K.
  29. mája 2020

  Priliš veľa názorov, takmer žiadne riešenia. Prežiť bez dotácii sa dá len za podmienky, že sa prepustí zo zamestnania polovica zamestnancov. Ale kto sa vráti ku gazdovaniu a “ gazdom“, kto z vás zapriahne seba spolu s párom volov a pôjde orať, a koľko hektárov s tými volmi poorie za deň, za mesiac? A ktorá manželka takéhoto „gazdu“ vezme do rúk motyku a pôjde okopávať zemiaky celú jar až do Jána a na jeseň ich vykope znova tými upracovanými rukami všetky zemiaky a postaví sa na tržnicu v meste, aby ich predala a mohla kúpiť deťom topánky, či zošity do školy? Rojko, ktorý sníva o gazdoch nech sa preberie, ja pamätám tety či babky , ktoré mali zodraté ruky od tvrdej lopoty, od rána do večera, 365 dní v roku! Rodiny rozhnevané pre odoranú brázdu, dcéra dostala od otca veno – roličku, kde si posiala vrecko obilia a 5 vreciek zemiakov, syn šiel po drotárke na celú zimu, aby doniesol grajciare na cukor, soľ, a iné základné potraviny. Poľnohospodárska veľkovýroba zabezpečila , že sme boli sebestační v základných potravinách ako zemiaky, obilie, mäso, mlieko, mäsokombináty vyrábali výrobky 1. akosti! V 70. a 80. rokoch minulého storočia sme nepoznali potraviny 2, 3, či akejkoľvek inej podradnej kvality! Zamestnanci v družstvách pracovali 8 hodín denne, soboty nedele mali voľné. Ak bol dedko taký úspešný gazda, tak prečo vnuk už nie je „GAZDA“, veď role snaď ešte má, alebo ich prepil, predal kapitalistovi? Doporučujem všetkým “ pisálkom“ ak nie sú z odboru, ak už nechcú podporiť farmárov, tak nech radšej mlčia.

  Odpovedať
  1. blank
   Mor ho
   31. mája 2020

   Moja odpoveď a zároveň rada pre poľnohospodárov bola pre reálne zmýšľajúcich ľudí.Sedliacky rozum znamená v prvom rade zdravé rozdelenie príjmu teda zisku a strát.Mozno som len pisalek a každý kto krityzuje smerom dovnútra komuníti je zrazu neúspešný syn opilca.Tak to už býva.Pracujem a venujem sa už dlho problematike družstiev.Je pravdou že práca s ľuďmi v poľnohospodárstve sa zdekradovala na kus ktorý má držať ústa a neparticipovat na spoluvytvarani hodnôt .Môj dedo aj ja sme nikdy nemali dlhy.Aj jeho paholok róm žije život bieleho úspešneho človeka.Ja viem minulosť.Ale vždy sa máme čo učiť aj s minulosti.Som jeden z vás a reálne som nazval problém vás všetkých.Bezbreha snaha zarobyt bez snahy uvazit vaše skutočne reálne možnosti.A nebojácne zauverovanie je problém 95%vsetkych podnikou.Dost som si užil keď som presadzoval zmeny v nemenovanom podniku preto neurážajte vlastných kolegou ale uvažujeme o našom poľnohospodárstve ako jedna komunita.Nie ako saskovia čo musia byť za každú cenu úžasný FARMARI čo pestujú hlavne DLH.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.