Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Minister k presunu prostriedkov z priamych platieb do projektových podpôr

blank

Portál poľnoinfo.sk dnes v neskorých nočných hodinách priniesol informáciu, že na poradu vedenia MPRV SR je dnes predložený materiál Presun finančných prostriedkov z I. piliera do II. piliera SPP v roku 2020 a vplyv presunu na PRV SR 2014-2020. Na dnešnej tlačovej konferencii, ktorá ale bola venovaná téme „STOP bitkám na poliach“ minister reagoval aj na otázky portálu poľnoinfo.sk k zverejneným informáciám o presune prostriedkov. Ponúkame doslovný prepis otázok a odpovedí.

Zostávam pri priamych platbách, aj keď tá otázka je možno trochu inak zameraná. Chcem sa spýtať. Programové vyhlásenie vlády hovorí o presune prostriedkov z I. do II. piliera. To znamená do projektových podpôr. Vy dnes na porade vedenia ste mali o takomto dokumente rokovať. Rokovali ste o ňom a čo je výsledok toho zamýšľaného presunu z I. do II. piliera?

Predovšetkým treba zdôrazniť, že tým podstatným momentom nášho programového vyhlásenia je jednoznačne sebestačnosť potravín, ich bezpečnosť a toto je cieľ, ktorý musíme podporiť nástrojmi, ktoré máme k dispozícii. Zisťujeme a vieme to už dávnejšie, nie je to náš objav, že priame platby nie sú tým ideálnym spôsobom ako zabezpečiť sebestačnosť, zvýšiť sebestačnosť, ako zabezpečiť kvalitu potravín a preto jedna z takých úvah – nástrojov, ako to dosiahnuť, je práve presun z I. piliera, kde máme platby na plochu do II. piliera, kde je možnosť podporiť konkrétne projekty, konkrétne ciele, ktoré sú práve naplnením sebestačnosti. Je pravda, že na dnešnej porade je jeden z bodov, ktorý hovorí o alternatívach  takéhoto presunu. Budeme sa s nim zaoberať a tento bod je ešte len na programe. Ja som práve prerušil poradu, kvôli tomu, že mám túto tlačovku a budeme pokračovať.

Chcel by som sa spýtať. Nie je to návrh, ale je to v programovom vyhlásení vlády, že má dôjsť k takémuto presunu. Tá diskusia je k percentám, aké by sa mali presunúť alebo vôbec k tomu, či presúvať? Toto je tá zásadná otázka.

Áno, odpoviem jasne. Prebieha k tomu, ako presunúť, aké budú percentá, aké budú dopady, aký bude aj moment naplnenia toho presunu. Pretože jedna vec je presunúť a druhá vec je nájsť respondentov, ktorí budú schopní zareagovať na túto ponuku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Miro
    29. mája 2020

    Taka rychla zmena nie je k prospechu nikomu. Projektove podpory boli vzdy vysadou nekonecnej byrokraci, uplatkom cez projektove firmy, maly polnohospodar sa k nim nedostane. Ak aj podporia cez projekty zivocisnu vyrobu, aj tak skonci dobytok v zahranici, kedze kvalitu si slovak nemoze dovolit. Pokial chce pan Minister profilovat, co mame pestovat, sebestacnost, nech nastartuje Rakusky system vykupni polnohospodarskej produkcie, ak budu vykupovat plodiny, budem pestovat to co vykupia ako to maju garantovane v Rakusku.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.