Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Živočíšna výroba Zo sveta

České mliekarne platia za mlieko viac ako nemecké

České mliekarne platia za mlieko viac ako nemecké
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári v Plzenskom kraji majú od spracovateľov vyššie ceny za mlieko, ako v minulých  rokoch. Po dlhej dobe im dokonca české mliekarne platia o niečo viac než nemecké, kam sa v minulých rokoch preorientovala viac ako tretina regionálnych producentov mlieka. Výroba je tak pre prvovýrobcov mierne zisková.

Z Nemecka naspäť do ČR

“Cena mlieka je aktuálne doma vyššia ako v Nemecku. Naše odbytové družstvo ODOB má jednu z najlepších. Pohybujeme sa okolo deviatich korún za liter (0,35 eur), ostatní takú cenu nemajú,” povedal predseda Poľnohospodárskeho družstva vlastníkov Štichovice Václav Bulín.

Za september mal ODOB priemernú cenu za liter 9,039 českých korún (0,35 eur). Priemerná cena v Českej republike je pritom 8,66 CZK (0,34 eur).

Výkupná cena mlieka je podľa Bulína mierne nad výrobnými nákladmi, ktoré sú okolo 8,5 CZK za liter (0,33 eur). ODOB odišiel pred dvoma rokmi od mliekarne Bechtel v nemeckom Schwarzenfelde. Nedohodli sa na novej zmluve. Teraz odbytovka komplexnú dennú produkciu 25-tisíc litrov mlieka dodáva Domažlickej mliekarni, ktorú vlastní libanonský podnikateľ. A ako hovorí predseda ODOB, sú maximálne spokojní.

Predseda krajskej organizácie poľnohospodárov je už 15 rokov verný Nemcom

“Teraz dostávame okolo 8,60 koruny (0,34 eur). Cena klesala posledné dva mesiace. V auguste a septembri je ale vždy najnižšia. Za október by sa mala cena opäť zdvíhať,” povedal šéf krajskej agrárnej komory Jaroslav Šíma a predseda predstavenstva Oseckej poľnohospodárskej a obchodnej spoločnosti.

Podľa Šímu sa objavujú ponosy producentov, že strácajú výhodu vyšších výkupných cien, ktoré dostávali od nemeckých mliekarní Bechtel a Golgsteig z Chamu.

“Ale zabúdajú na to, že minulé roky mali vždy viac,” povedal.

Priemerná cena za minulé roky bola v Nemecku určite lepšia. Podľa neho je neobjektívne hodnotiť situáciu po dvoch mesiacoch prepadov. Šíma za 15 rokov spolupráce s Golsteigom nikdy neprerobil.

Prvovýrobca, ktorý si pochvaľuje domáceho spracovateľa

“Súčasná cena sa pohybuje podľa tuku a bielkovín pod deviatimi korunami (0,35 eur), čo je super,” povedal Pavel Šrámek, podpredseda predstavenstva mliečnej farmy Milknatur z Líní pri Plzni.

V lete cena vždy klesá, ale zatiaľ čo v minulosti bolo dno pod ôsmimi korunami (0,31 eur), tento rok je o 70 halierov (0,03 eur) nad ním.

Tento rok bola najnižšia republiková cena minulý mesiac, a to 8,61 CZK za liter (0,34 eur), ale za október už rastie a v zime sa ďalej zvýši. Milknatur tretinu mlieka spracuje a predáva sám, dve tretiny kupuje karlovarská Hollandia.

“To je najlepšia mliekareň v Českej republike. Platí dobre a včas,” povedal Šrámek.

Potvrdil, že nemeckí spracovatelia teraz platia menej ako českí. Nemeckým farmárom ale dávajú stále viac, napríklad za to, že sú členmi družstva, ktoré má majetkový podiel v mliekarni.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments