Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) požiada predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o posunutie mimoriadnej schôdze k ústavnému zákonu o odstrele medveďov o pár dní alebo jeden týždeň. Verí, že dovtedy nájdu s časťou opozície zhodu na zákone. Myslí si, že do troch týždňov bude na Slovensku konečne efektívne riešenie odstrelu medveďa.
Administratívne kapacity Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa pre oblasť vyhodnocovania, kontroly verejného obstarávania a implementácie projektových opatrení Programu rozvoja vidieka (PRV) SR na roky 2014 až 2022 do konca tohto roka navýšia. Vyplýva to z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý schválila vláda.
Rozdrobenosť pozemkov na Slovensku je jedna z najväčších v Európe. V priemere na jednu parcelu pripadá asi 12 vlastníkov, hoci nájdu sa aj lokality, kde ich je aj niekoľkonásobne viac. Ešte v roku 2019 vláda, zložením blízka tej súčasnej, schválila plány na komplexné riešenie pozemkových úprav. Podľa nich sa mali vykonať v horizonte 30 rokov. Po štyroch rokoch možno konštatovať, že výraznejšie z miesta sme sa zatiaľ nepohli.
Obdobie uplatňovania si tzv. odvodovej úľavy pre potravinárov sa predĺži do 30. júna 2024. Okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, ktorí si môžu túto daňovú úľavu uplatniť, sa rozšíri taktiež. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili. Rokovali o ňom v skrátenom legislatívnom konaní.
V Českej republike možno bude platiť zákaz predaja poľnohospodárskej pôdy do takzvaných tretích krajín, teda v podstate mimo Európskej únie. Český parlamentný poľnohospodársky výbor tak dnes odporučil doplniť vládnu novelu, podľa ktorej by sa na najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôde nesmeli stavať veľké nákupné a logistické centrá ani štandardné fotovoltaické elektrárne. Za pozmeňujúci a doplňujúci návrh hlasovali všetci prítomní členovia výboru. Predlohu teraz čaká posúdenie v ďalších parlamentných výboroch a následne druhé čítanie v pléne.
Už vlani po tom, ako energetická kríza naplno vypukla, zo strany spracovateľov mäsa zaznela požiadavka na úpravu vyhlášky zakotvujúcej teploty pri skladovaní mäsových výrobkov. V zahraničí, vrátane susedných štátov, ich možno skladovať pri teplote stanovenej výrobcom, spravidla do plus 7 stupňov Celzia. Pri týchto podmienkach môžu dodávať výrobky aj na pulty našich obchodov. Slovenská vyhláška striktne stanovuje domácim výrobkom teplotu chladenia na plus 4 stupne Celzia. Slovenské výrobky tak musia byť skladované v prostredí o tri stupne chladnejšom, ako mnohé dovážané produkty.
Najkomentovanejšie za 7 dní