Mladšie ročníky sa do agrosektora nijak zvlášť nehrnú. Odvetvie neustále starne a preto je dôležité prilákať do neho mladých ľudí. Nejde len o zamestnancov, ktorých hľadanie je čoraz ťažšie, ale aj samotných agropodnikateľov, ktorých rady by mali omladiť mladí farmári. Aj tí však bojujú s mnohými, neraz zbytočnými prekážkami, ako v rozhovore potvrdil Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF.
Stavy mäsového dobytka v minulých rokoch na Slovensku rástli, zatiaľ čo počty iných hospodárskych zvierat spravidla klesali. Rok 2023 však v tomto smere priniesol zmenu. Aj mäsové kravy sa zaradili medzi zvieratá s klesajúcim počtom. Chovatelia sa museli vyrovnať s novým nastavením podpôr, ktoré sú od ich predstáv pomerne vzdialené. O situácii v sektore dojčiacich kráv hovoril Ivan Nemčovský, riaditeľ Zväzu chovateľov mäsového dobytka.
Slovenské vína sú dlhodobo považované za výkladnú skriňu nášho agrosektora. Žnú úspechy doma aj v zahraničí, napriek tomu sektor dlhšie bojuje s viacerými problémami. Ideálny v rámci počasia, podpôr či zháňania pracovných síl nebol ani rok 2023. V rozhovore ho zhodnotila Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Špeciálna rastlinná výroba už zrejme dosiahla svoje dno, uplynulé mesiace a výkyvy v cenách klasických poľných plodín ukázali, aká dôležitá je v poľnohospodárstve diverzifikácia, pri ktorej práve špeciálne plodiny ako zelenina a zemiaky môžu zohrať svoju rolu – aj takto hodnotí situáciu v sektore predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast.
Klimatická zmena a jej dosahy nie sú jediným problémom, s ktorým poľnohospodári na juhu Slovenska musia bojovať. V uplynulom roku aj ich trápili výkyvy predajných cien komodít, meškajúce priame platby v plnej výške či zámery ohľadom vytvorenia nového národného parku na pôde, na ktorej mnohí z nich hospodária. Rok 2023 aj očakávania pre rok 2024 v rozhovore zhodnotila predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.
Poľnohospodári vlani chovali o 1 300 kusov dojníc menej, ako v roku 2021. Opäť sa tak nepodarilo zastaviť pokles počtu mliečnych kráv, no tempo znižovania stavov zvierat sa výrazne spomalil. Do prvovýroby mlieka vlani smerovali historicky najvyššie podpory. Každý liter vyrobeného mlieka bol dotovaný v priemere desiatimi centmi. Podrobnosti priblížila Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Slovensko má dobré podmienky na chov a výkrm mäsového dobytka. Práve tento segment je z pohľadu samotných chovateľov často na okraji záujmu štátu. Viacerých podpôr, ktoré by mäsové kravy potrebovali, sa chovatelia v uplynulom období nedočkali. Popri nepodpore neustále čelia aj kritike za to, že svoju produkciu vyvážajú do zahraničia. Situáciu v sektore priblížil v rozhovore riaditeľ Zväzu chovateľov mäsového dobytka Ivan Nemčovský.
Boj s energetickou krízou, prispôsobenie sa novým pravidlám spoločnej poľnohospodárskej politiky aj nástrahy počasia. Aj to sú výzvy, ktoré podľa najväčšej agropotravinárskej organizácie – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, prináša rok 2023, v ktorom možno očakávať dozvuky problémov z predchádzajúceho roka. Podrobnosti priblížil v rozhovore Emil Macho, predseda SPPK.
Omladenie agrosektora patrí k častým témam aj najväčším problémom odvetvia. Priemerný vek poľnohospodára sa pohybuje okolo päťdesiatky, pritiahnuť mladú krv nie je jednoduché. Mladých farmárov však postupne pribúda, hoci neraz bojujú s mnohými problémami. O nich, aj o očakávaniach do nového roka aj nového obdobia poľnohospodárskej politiky, viac prezradil predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, Marián Glovaťák.
V súvislosti s listom, ktorý Ladislav Ďurkovič, hovorca Pôdohospodárskej platobnej agentúry zaslal Samuelovi Vlčanovi, ministrovi pôdohospodárstva, sme oslovili Jaroslava Jánoša, generálneho riaditeľa PPA. Pripomíname, že hovorca PPA požadoval odvolanie svojho šéfa. Jaroslav Jánoš reagoval na písomné otázky portálu poľnoinfo.sk mailom.
Najkomentovanejšie za 7 dní